Összefoglaló az öt hónapos baba fejlődéséről
FIZIKAI FEJLŐDÉS
Hanyattfekvésben megpróbálja emelni a fejét, hogy jobban lássa a körülötte lévő dolgokat, két kézzel fog és meg is tartja a tárgyakat.
Szopogatja lábujjait, hason, kezére támaszkodva, billegés nélkül minden irányba elfordítja a fejét.
Némelyik baba előre támaszkodva vagy a lábába kapaszkodva rövid ideig ülve marad. Ne erőltessük azonban az ülést. Általában a gyermekek csak 8-10. hónap környékén tudják maguktól végrehajtani. Ha ez előtt ültetjük a csecsemőt, akkor mindig támasszuk meg a gerincét, hogy elkerüljük az esélyét annak, hogy a későbbiekben valamilyen káros elváltozás jöjjön létre a helytelen testtartás miatt.
A kisbaba mozgékonysága ugrásszerűen megnő, pörög és forog minden irányba, ahogy fejlődik. Kipróbál új perspektívákat, domborítja a hátát, hogy fejjel lefelé nézzen a világra, és átfordul, hogy a másik oldalról is megnézze a dolgokat.
A gyermek fogai már a terhesség korai szakaszában kezdenek kifejlődni, viszont az első tűhegyes pöttömfog nem bújik elő egészen a hatodik hónap környékéig. Ez nem olyan esemény, amelyhez órát lehetne igazítani. Vannak kisbabák, akiknek már négy és fél hónaposan kibukkan az első fog hegye, míg másoknak csak 8-10 hónapos korban, ritkán ennél is később. A legtöbb esetben először az alsó két metszőfog érkezik középen, amit négy felső és 2 alsó követ, majd az első év után jönnek az őrlőfogak lent és fent egymás után.
INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS
Ez jellegzetesen gagyogás időszaka (4-6. hónapig). A csecsemő ekkor fogja megedzeni a beszédképzéshez szükséges izomzatot, melyben mellesleg a szoptatás is segíti. Próbálgatja egymás mellett „előállítani”a mássalhangzókat és a magánhangzókat. Ebben a korban még érthetetlen halandzsát hallunk, függetlenül attól, hogy a babának angol, francia vagy japán az anyanyelve. Észrevehetően favorizálni fog egyes szótagokat, mint „ka”,„da”, „ba”, ismételgetni fogja ezeket, mert tetszenek neki és élvezi, ahogy ezek hangok a szájában keletkeznek.
Gyakoribbak a célirányos mozdulatok, javul a helyzetváltozáskor bekövetkező egyensúlyozás.
Ha valami leesik, tekintetével követi és egyre céltudatosabban követi a zajok forrását.
SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS
Környezetével szemben nyitott, barátságos. Másképpen reagál, ha mosolygunk rá és másképpen, ha hangunkban rosszallást érez.
HOGYAN ETESD?
Általában a szilárdabb táplálék bevezetésére a 6. hónap környékén szokott sor kerülni, de azoknál a babáknál, akik tápszert kaptak, nem pedig anyatejet, már a 4. hónap után meg lehet kezdeni a hozzátáplálást. Az első ételek lehetnek gyümölcsök (alma, őszibarack először), gluténmentes éltelek (rizs) vagy glutén tartalmúak (búza, rozs, zab), valamint főzelékfélék (először burgonya, amely jó sűrítő anyagnak is). Arra azonban figyeljünk oda, hogy a 4. hónap előtt ne adjunk glutént tartalmazó ételt a babáknak, viszont a 7. hónap előtt vezessük be őket fokozatosan!
Az ételek bevezetési sorrendje nem kötött, arra azonban figyeljünk, hogy egyszerre csak eggyel próbálkozzunk. Ha valamilyen problémát észlelünk a gyermeknél, vagy csak nem fogyasztja szívesen az adott ételt, akkor ne erőltessük!
HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?
Sokat gőgicsél, válaszoljunk gügyögésére és érdeklődő arckifejezéssel, felhúzott szemöldökkel, várakozásteljes mimikával jelezzük, hogy választ várunk!
Már csaknem minden időjárás mellett kivihetjük a szabadba.
Már a legelejétől ügyeljünk a fogacskák tisztántartására, gézlapokkal dörzsöljük át őket, vagy használjunk babafogkefét.
Játékai: puha gömböcskék, csörgők, szivacstéglák, színes rágókarikák, kis labdák, melyeken lyukak vagy fogantyúk vannak, esetleg sípolnak, illetve harangoznak. A kisbaba mindent meg akar rágni, amit a szájába vesz, szóval szerelkezzünk fel biztonságos és fájdalomcsillapító játékszerekkel a fogzáshoz: legyen hűvös gumikarika otthon.
A kisbaba mozgékonysága ezen a ponton messze meghaladja ítélőképességét, amely miatt szükséges, hogy alakítsuk a magatartását. Az első hat hónapban a legjobb, ha úgy korlátozzuk a veszélyes és nem kívánatos cselekedeteket, hogy valami mással elvonjuk a figyelmét, mondjuk játékkal, dallal vagy egy utazással az ablakhoz, hogy megcsodáljuk a fákat. Bár egyszerűnek tűnik, a bújócska lényegének megértése fontos előrelépést jelent.
MIKOR VAN GOND?
Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:
- mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
- nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
- figyelme nem köthető le
- nem gagyog, gügyög
- nem reagál hangokra, fényekre.
Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)