22 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A kisbaba mozgékonysága ugrásszerűen megnő, pörög és forog minden irányba, ahogy fejlődik. Kipróbál új perspektívákat, domborítja a hátát, hogy fejjel lefelé nézzen a világra, és átfordul, hogy a másik oldalról is megnézze a dolgokat. Utálja, ha mozgásában korlátozzák, személyes támadásnak veszi, mikor megakadályozzuk abban, hogy elérjen izgalmas új játékokat (mint például vezetékeket, vagy a telefont), illetve visszatartjuk, mikor a macskát dobálja.
Ezek miatt az elfoglaltságok miatt a peluscsere újabb, különlegesebb kihívásokat tartogat. Most fogjuk igazán értékelni a tényt, hogy a legtöbb pelenkázó asztalra szereltek védőhámot, bár főleg a különlegesen mozgékony gyermekek szülei amúgy is inkább a padlót használják. Hogy a minimumra csökkentsük a harcokat, legyen valamennyi eszköz - pelenka, törlőkendő, esetleg tiszta ruha - a kezünk ügyében, és készüljünk fel rá, hogy közben nekünk kell lekötni a kis örökmozgó rosszaság figyelmét különböző plüssjátékokkal, énekekkel, és viccesebb zajokkal. Ilyenkor - bár már számítunk rá, - de még mindig veszélyes a baba leesése magasabb helyről, ha véletlenül őrizetlenül hagyjuk!
Szociális fejlődés
A kisbaba mozgékonysága ezen a ponton messze meghaladja ítélőképességét, amely miatt szükséges, hogy alakítsuk a magatartását. Az első hat hónapban a legjobb, ha úgy korlátozzuk a veszélyes és nem kívánatos cselekedeteket, hogy valami mással elvonjuk a figyelmét, mondjuk játékkal, dallal, vagy egy utazással az ablakhoz, hogy megcsodáljuk a fákat. A hetedik hónapot követően, mikor kezdi felfogni a „nem” szó jelentését, kezdhetünk számára korlátokat állítani, de ügyeljünk rá, hogy megértse, pontosan mit csinált rosszul (pl. vegyük el a kezét a kutya farkától, vagy nyugodtan mondjuk „ne húzd”). A következetesesség és nyugodtság a lelke a sikeres nevelésnek, szóval ügyeljünk rá, hogy valamennyi gondviselő egy oldalon álljon. Csak akkor emeljük fel a hangunkat, ha a gyerek valóban veszélyben van.
Intellektuális fejlődés
Nagy a valószínűsége annak, hogy mostanra a kisbaba egyre magabiztosabb lett. Bár a legtöbb személyiségjegy vele született, új módozatokat talál, hogy minden nap éreztesse jelenlétét. Képes kinyúlni és megfogni olyan tárgyakat, amik felkeltik az érdeklődését, üvöltve segítséget kérni, nyafogni, köhögni, vagy leejteni valamit, érzelmeket közvetíteni, az örömtől a frusztráción át egészen és az unalomig.
A gyermek új megnyilatkozásai örömmel töltenek el minket, de vannak napok, amikor nosztalgiával gondolunk vissza a nyugodt, mozdulatlan pár hónapos újszülöttre, aki immár örökre a múltté. De ez a furcsa érzés érthető is. Az emberek fejlődnek, pont olyan összetett és bonyolult személy lesz, mint a felnőttek. Időbe telik, mire ehhez mi és családunk is hozzászokik.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)