Az ősz kezdete a gyermekes családok életében egyben az iskolakezdés időszakát is jelenti. A nyár végén folyamatosan beszerzett füzetek, tollak, egyéb felszerelések mellett fontos, hogy az újdonsült kisdiákot, vagy épp az iskolapadba visszatérő tanulót lélekben is felkészítsük a rá váró olyan embert próbáló feladatokra is, mint amilyen például a kora reggeli kelés.
A nyári szünetben a gyermekek rendszerint később kerülnek ágyba, s így reggelenként tovább is alszanak, mint az év többi napján. A University of Florida kutatói szerint azonban ezt a folyamatot az ősz elérkeztével egyáltalán nem egyszerű a megszokott kerékvágásba terelni.
Szülőként tehát a szükséges taneszközök beszerzése mellett fontos feladatunk a gyermek számára a tanév megkezdése előtti két hétben már elegendő alvást biztosítanunk, ami kapcsán kialakul az iskolai rendhez illeszkedő napi ritmus.
A kutatók egyben felhívják figyelmünket az alváshiány káros következményeire is. Amennyiben ugyanis a gyermek már eleve fáradtan érkezik meg az iskolába, úgy teljesítő képessége is csökken. Kialvatlan állapotban koncentrációja, memóriája, sőt hangulata is romlik. Krónikus fáradtság esetén a gyermek számára kifejezett nehézséget okoz a feladatokban való részvétel, az új dolgok elsajátítása.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A megfelelő teljesítőképesség eléréséhez a gyermekek számára legalább 9 óra, megszakítás nélküli alvás szükséges. Megfelelő napirend kialakításával elkerülhetjük a reggeli kapkodást, s elegendő időt biztosíthatunk a reggeli számára is, ami az iskolai teljesítőképesség másik fontos alappillére.
Fontos tehát, hogy az iskola megkezdése előtt már kialakítsuk a napirendet, a lefekvés, s az ébredés időpontját. Az éjszaka, az alvás elérkeztét jelezhetjük különböző rítusokkal - fogmosás, fürdés, mese- melyek segítségével az elalvás a gyermek számára is könnyebbé tehető.
A hír alapjául a „Back-to-School Means Adjusting Kids' 'Sleep Clocks'” cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)