A mai kiskereskedelemben nincsenek határok, minden képzeletet túlszárnyal a kínálat.
De vajon melyik játék lehet ideális gyermekünk számára? A választás először könnyűnek tűnhet, hiszen minden évben megvan az aktuális trend. Egyszer az építőjátékok, máskor a szuperhős figurák jönnek divatba. A kérdés azonban az, hogy van-e értelme ilyen játékokat választani, és egyáltalán, meddig köti le a gyermek figyelmét? Amint megérkezik az újabb szuperhős, máris unalmassá válik a régi.
Hogyan válasszunk játékot?
Mint rengeteg más dologban, itt is elmondhatjuk, hogy nem a mennyiség, hanem a minőség számít. Nem mindegy, hogy veszünk 100 hamar megunható játékot, vagy egy olyat, amellyel akár hetekig is szórakoztathatjuk gyermekünket.
A sok játék valójában nemhogy nem hasznos, de akár káros is lehet, hiszen a gyermek képtelen lesz lekötni magát. Gondoljuk csak végig. Ha mi felnőttek kapunk egy egész parfümkatalógust, órákig is lapozgatjuk, mire kiválasztunk egyet. De ha kisebb a választék, rögtön megtaláljuk a legjobban tetszőt.
Gyerekek esetében sincs ez másként; ha a szobájuk olyan, akár egy játékbolt, már egyetlen játék sem fog tetszeni, de ha csak egy-két jól kiválasztott játékkal rendelkeznek, órákig is leköthetjük figyelmüket. A túl sok játék elveszi a gyermekek kedvét, unatkozni fognak, s ráadásul nem sajátítják el a koncentrálás képességét sem.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Ne legyen szem előtt
Általános hiba, hogy minden játék elérhető közelségben van, így a gyermek nem tud választani, de legalábbis nem tud egyetlen játék mellett hosszabb ideig maradni. Ha a rokonoktól, ismerősöktől sok gyerekjátékot kapunk, mindig pakoljuk el a régi, jól ismert játékokat, és csak akkor vegyünk elő egyet-egyet a szekrényből, ha gyermekünk már tényleg megunta az újakat.
Milyen a megfelelő játék?
A jó játék mindig alkalmazkodik a gyermek korához. Egy csecsemő számára még értéktelen egy Barbie baba, de a puha, színes, lapozható mesekönyv leköti a figyelmét. Egy nagyobb gyermek számára már az is fontos, hogy tanulhasson a játékból, sikerélményei legyenek. Az egy-két éves gyermekek számára válasszunk olyan játékokat, melyek segítenek az alap dolgok megismerésében; a színek, formák, anyagok tanulásában.
Honnan ismerjük meg a jó játékot?
A gyermek számára legalkalmasabb játék hosszú időre leköti figyelmét, megtanít számára még ismeretlen dolgokat. Van mondanivalója, története, fejleszti a gyermek kreativitását. Míg egy építőjáték segíthet a logika fejlődésében, a legújabb szuperhős figurája legfeljebb a gyermeki fantáziát veszi igénybe. Hasonlóképpen egy társasjátékból is sokat lehet tanulni; kreativitást, logikát, s ami a legfontosabb; a veszteni tudást. Éppen ezért fontos, hogy mindig kreatív játékot válasszunk, hiszen ezek nem csupán játékok, de egyben a gyermekek legjobb tanárai.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)