Alvás az anyaméhben
Az első hónapokban egyfajta homályállapotban van a magzat. Az alvási és ébrenléti szakaszok csak a terhesség 36. hetétől különülnek el egymástól. A magzat bioritmusa koránt sem igazodik az anyáéhoz: a kis pocaklakó előszeretettel végez "kickboxgyakorlatokat", amikor fáradt édesanyja pihenni szeretne.
Az első hónap:
Közvetlenül a születés utáni időszakban a picurka megtartja anyja hasában megszokott alvásritmusát, teljesen mindegy neki, nappal van-e vagy éjszaka. Egy rejtély szüleinek, hogy mikor fog felébredni. Ilyenkor összességében 16,5 órát alszik átlagban egy csecsemő, de nagy a szórás, mert van, aki 20 órányi alvást igényel, egyesek viszont 13 órával is beérik.
A 2-6 hónap:
A baba fokozatosan felismeri az éjszakák és nappalok váltakozását. A 2-4 órás alvási periódusok egyre inkább az éjjeli időszakra összpontosulnak. Nappal a csecsemők először 3, majd 2 rövidebb szakasznyi alvást igényelnek. A harmadik hónaptól egyre gyakrabban marad el az étkezés két éjjeli alvási fázis között, így már 5-6 órát is képesek egyhuzamban átaludni. Most már beszélhetünk a folyamatos éjszakai alvásról. Egyes gyermekek azonban csak jóval később jutnak el ide. Az átlagos alvásigény ebben az időszakban 15 órát tesz ki, +/- 3 óra.
A 7-12.hónap:
A babák ilyenkor már egyre inkább egy bizonyos időszakban fognak elaludni, mind zavartalanabbul fogják átaludni az éjszakát. Az átlagos alvásszükséglet már csak 14 óra, */- 2,5 óra. Fontos tudnunk, hogy minél többet alszik a baba éjjel, annál kevesebbet fog nappal és fordítva.
A 2. életév:
Tovább csökken az alvásszükséglet, a kicsik ekkor már “megspórolják” a délelőtti szundikálást, az alvás áttolódik délutánra. A gyermek átlagos alvásigénye ebben az időszakban 13,5 óra, +/- 2 óra.
3-4 éves kor:
Sok gyermek ekkorra már teljesen elhagyja a délutáni szundikálást. Már csak kb 12 óra alvást igényelnek.
A cikksorozat további részei:
Mennyit alszik a baba? 1. rész
Mennyit alszik a baba? 3. rész
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)