Az álláskeresőknek nem csak a tanfolyam díját finanszírozzák, de sok esetben utazási és megélhetési támogatást is biztosítanak. A munkanélkülieken kívül a gyesen és gyeden lévő anyukák, a szakképesítéssel nem rendelkezők és a 45 év felettiek is jogosultak képzési támogatásra.
A MindenTanulásban elhangzottak szerint ma Magyarországon több, mint 100 ezer olyan ember él, aki nem fejezte be a nyolc általánost és közel két millióan vannak, akik nem rendelkeznek semmilyen szakképesítéssel. A szakértők szerint nekik a legnehezebb elhelyezkedni, ezért ahogy Soós Adrianna kiemelte „a legnagyobb támogatás az álláskeresőknek jár”, majd hozzátette, hogy „a munkaügyi szervezet elsősorban a hiányszakmák képzését támogatja vagy azokat a mesterségeket, melyekre a régió vállalatai jelzik, hogy szükség van.” Bár a hiányszakmák listája régiónként változik, általánosan a legtöbb fizikai munka – mint például az építőipari vagy forgácsoló szakmák mindegyike – ide sorolható.
Minden álláskeresőnek érdemes regisztrálni a regionális munkaerő központ területi kirendeltségénél, mert a tanácsadók egyénre szabottan ajánlanak tanfolyamot, sőt támogatási programot is, melynek segítségével a legtöbb esetben teljesen ingyen lehet szakmát tanulni. Cseppentő László, a Közép-magyarországi Regionális Munkaerő Központ főigazgató-helyettese a műsorban elmondta, hogy a munkanélkülieknek nem csak a tanfolyam díját fizetik, de tekintettel arra, hogy nem rendelkeznek keresettel, utazási támogatást és a minimálbérnek megfelelő „megélhetési hozzájárulást” is biztosítanak.
Ezek a kedvezmények azonban nem csak az álláskeresőket illetik meg, hisz Európai Uniós és állami támogatásoknak köszönhetően más „kiemelt csoportba” tartozók, mint a gyesen és gyeden lévő kismamák, a szakképesítéssel nem rendelkezők, a 45 éve felettiek és a fogyatékkal élők is ingyen tanulhatnak.
Ennek megfelelően nem csak álláskeresőknek érdemes ellátogatni az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapjára (www.afsz.hu), hisz az mindenki számára hasznos információkkal szolgálhat támogatásokkal, azok feltételeivel képzésekkel kapcsolatban, sőt még álláshirdetések között is böngészhetnek az érdeklődők.
A MindenTanulás című ismeretterjesztő sorozat az élethosszig tartó tanulással, felnőttképzéssel, szakképzéssel kapcsolatos területek érdekességeit, lehetőségeit mutatja be minden kedden és csütörtökön a Duna Televízió I-es és II-es csatornáin. Aki lemaradt az előadásról, interneten újra nézheti a www.mindentanulas.hu weboldalon, ahol az előadások és a kerekasztal-beszélgetések mellett színes fotók, riportfilmek között is lehet böngészni.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)