Az állatok gyógyító erejének elsősorban a pszichológiában veszik hasznát. Leggyakrabban gyermekek kezelése, fizikai rehabilitáció, és beszéd terápia alkalmával használják a kisállatokat, vagy csak úgy, házilag. Ki tudna ellenállni egy okos, meleg barna szempárnak, nagy adag szőrnek és ragaszkodásnak?
Az állatok jótékony hatását a gyógyulásra előszőr a Washiongtoni Szt. Erzsébet Kórház fedezte fel 1919-ben. A házi kedvencek bevonása azóta a gyógyulásb egyre népszerűbb eljárás.
Az állatokat alapvetően két fajta terápiába vonják be a pszichológusok. Az egyik az AAT (Animal Assisted Therapy), az úgy nevezett "állati részvétellel támogatott terápia". A terápia lényege, hogy pozitív ember-állat interakciókat hoz létre. A másik módszer az AAA (Animal Assisted Activities), ami kevésbé célorientált, terapeuta függő: inkább az állatra van bízva a dolog. AAA- gyakorlatilag rendszeres látogatást jelent egy "terapeuta állattól.".
AAT esetén az együtt eltöltött időnek, tevékenységnek célja, oka van. Pl. "egy molesztált gyermeknek megmutatja a megfelelő, kedves és gyöngéd érintés értékét, mibenvoltát. A hiperaktív, figyelemzavartól szenvedő gyermekeknek megmutatja a szociálisan elfogadott viselkedési normákat, megtanítja fegyelmezni magát."- mesélte el Dr Currin, aki Fahély nevű spánieljével javítja a terápiára szorulók közérzetét, és rója rendszeresen az árvaházakba, valamint öregek otthonába vezető utakat. "Igaz, hogy az AAT elsősorban a gyermekeknél segít, de nem kizárólagosan. Kitünű megoldást jelenthet egy házi kedvenc ha valakinek több mozgásra van szüksége. Az idős emberek is szívesen leviszik sétálnia kutyust." A házi állatok a depresszóban szenvedőkön is segíteni tudnak. Az állatok ezen jótékony hatását úgy fedezték fel, hogy a kutyák vezette vakok depressziója is eltünt a kutya megjelenésével, nem csak a helyhezkötöttségük.
Dr. Currin szerint azonban mégis a legnagyobb előnye kisállatokkal megtámogatni a hagyományos pszichológiai üléseket az az, hogy a közvetlen kapcsolat így hamarabb létrejön a terapeuta és a kliens között. "Ezáltal az egész folyemet felgyorsul. Könnyebben megnyílnak."
A házi állatokat használó terapeuták nemcsak a módszerből kapnak képzést, hanem az állattal is megtanítják őket bánni.
forrás: www.harmonet.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)