A teknősök
Magyarországon már nem számít különlegességnek, ha valaki teknőst tart. Mára az egyik legkedveltebb háziállattá vált, s nem sok emberrel találkozhatunk, aki ne hallott volna még az egyik legelterjedtebb fajról, az ékszerteknősről. A vízben élő teknősök fajtájához tartozik, s nem igényel különösebb gondoskodást. Ha sikerül kialakítanunk a számára ideális környezetet, akkor már az etetésen, és a havonta esedékes takarításon kívül nincs is más dolgunk, minthogy csodáljuk házi kedvencünk fejlődését.
Milyen teknőst válasszunk?
A választásnak két nagyon fontos szempont szerint kell történnie. Először is el kell dönteni, mennyi pénzt és helyet tudunk szánni kis kedvencünkre. A szárazföldi teknősök jóval drágábbak, mint vízben élő társaik, nem beszélve méreteikről, és igényeikről, tehát csak az esetben válasszunk ilyen fajt, ha legalább 4 nM szabad helyet tudunk biztosítani számukra akár a lakásban, akár kinn, a szabadban.
A vízben élő társaik kevésbé igényesek, egy jól kialakított terráriumon kívül nem igényelnek nagyobb mozgásterületet, s méretük is jóval kisebb, mint szárazföldi rokonaiké. Akár méret szerint is megválaszthatjuk leendő teknősünket, hiszen fajtól függően 9 cm-től (déli ékszerteknős), akár 66 cm-ig (keselyűteknős) is megnőhetnek.
A teknősök tartása
Elterjedt az a téves közhiedelem, hogy a teknősök mindent kibírnak, mindegy, hogy hol tartjuk őket. Igaz, hogy nem a legkényesebb állatok, de semmiféleképpen ne tartsuk őket műanyag kádban, mert teknősünk nem lesz hosszú életű. A különböző díszállat kereskedésekben már nagyon olcsón kaphatunk terráriumot. Ennek a méretét a teknős nagyságának megfelelően kell kiválasztani:
Akvárium hossza = kifejlett teknős páncélhossza x 5 cm
Akvárium szélessége = kifejlett teknős páncélhossza x 3 cm
A mélység legyen nagyjából 30-40 cm, ez ideális a teknősök számára. Mivel a vízi teknősöknek szükséges a fény az egészséges páncélnövekedéshez, mindenféleképpen szükséges a világítás, és természetesen egy napozórész, ahol kedvükre sütkérezhetnek. Fontos, hogy ne legyen nagyobb a szárazterület, mint a terrárium egyharmada.
Mivel etessünk egy teknőst?
Fontos, hogy teknősünk megkapja a számára szükséges vitaminokat, melyeket a természetben is a táplálékából szerez meg. Az alábbi a teknősök természetes étrendje:
Állati eredetű ételek:
-
Tubifex
-
légy
-
tücsök
-
csiga
-
pók
-
garnélarák / tüskés bolharák
-
szív mix
Növényi eredetű ételek:
-
saláta
-
alma
-
szőlő
-
spenót
-
káposztalevél
-
sárgalépa
-
vízinövények
A díszállat kereskedésekben szinte bármit megtalálhatunk, amire csak szüksége lehet egy teknősnek. Egy jó tanács: teknőseinknek hetente adjunk halat (liofilizáltat, vagy élőt), hogy páncéljuk kemény és ellenálló maradjon.
Hol vásároljunk teknőst?
A választék igen nagy, lépten-nyomon találhatunk olyan díszállat kereskedést, ahol teknőst árulnak, azonban néhány fontos szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe, nehogy fertőzött teknőst vásároljunk.
Ne vegyük meg a teknőst, ha
-
ferdén úszik
-
a szeme be van dagadva
-
láthatóan piszkos vízben tartották
-
nagyon puha a páncélja
Hasznos linkek