Madáróriások a műtőasztalon
Örökre lakat kerülhet Magyarország egyetlen hivatalos madárkórházára. A hortobágyi szárnyas-klinikát működtető alapítványnak ugyanis elfogyott a pénze, jelenleg másfél millió forint a hiányuk. A kórház bezárásával az ott lábadozó védett vadmadarak egy részére kalitka, a többire pedig elaltatás vár.
A Hortobágyi Nemzeti Park területén Magyarországon egyedülálló intézményként működő alapítványi madárkórház, amely az egész országból fogadja szárnyaszegett, törött lábú, balesetet szenvedett vagy pusztán legyengült "pácienseit" idén januárra a csőd szélére került - mondta el Baji-Gál Erzsébet, az alapítványt felügyelő kuratórium elnöke.
A kórházalapítás ötlete csaknem húsz éve született. 1985-ben került a Hortobágyi Állami Gazdasághoz a fiatal állatorvos házaspár, Déri János és Dériné Simádová Beáta, akik éppen madárimádatuk okán költöztek erre a vidékre, friss egyetemi diplomával a zsebükben. Déri doktor eleinte hobbinak tekintette a vadmadarak gyógyítását, annak idején az íróasztalán végezte az első műtéteket. A megszállott állatorvosok csaknem minden pénzüket a madarak gyógyítására fordították.
1999-ben nyílt lehetőség arra, hogy hivatalosan is megalapítsák a madárkórházat, amelyben mára felszerelt műtő, altatógép - mely eredetileg
humángyógyászati célokat szolgált - és egy ajándékba kapott röntgenkészülék várja a tollas pácienseket.
A komplikáltabb műtéteknél Déri Jánosnak gyermekkori barátja, a Szent István Egyetem állatorvos-tudományi karán oktató Beregi Attila segít, aki nemcsak a műtőasztal mellett, de rendszeresen pénzzel is támogatja a madárgyógyítást. A kórház idővel lábadozórészleggel is bővült: felépült a 25 méter átmérőjű, óriási sasröpde, amelyben felgyógyulásukig élnek a védett madarak. Emellett számos kisebb helyiség szolgálja a betegeket, a felvilágosítás munkáját pedig egy bemutatóterem szolgálja, amelyben rendszeres tárlatvezetés során a madármentés tudnivalóival ismerkedhetnek meg a látogatók.
Gólyaszezon - évente kétszer
Évente 2-300 madár fordul meg a kórházban. A legtöbb páciens a gólyák közül kerül ki, hiszen évente kétszer is van "gólyaszezon": tavasszal a messzi útról érkező madarak sérüléseit látják el, nyár végén pedig a repülni tanuló, balesetet szenvedő kölyökgólyákat. Rendszeresen látnak el sasokat, vércséket, ölyveket, de volt már itt nagy kócsag, kerecsensólyom, szürke gém, nagy lilik is. Az intézménynek olykor négylábú páciense is akad, gyógyítottak itt már legyengült őzet is.
A sebesült madarak legtöbbjét a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársai hozzák Dériékhez, még Debrecenből is hozzájuk küldik a sebesült vadmadarakat. Mára túlzás nélkül állíthatják, hogy az ország minden részéből keresik a madárkórházat, ahol éjjel-nappal fogadják a szerencsétlenül járt állatokat, mert az állatorvos pár a kórház mellett lakik, és állandó ügyeletet tart.
A szakmai sikerek ellenére mostanra válságba került az intézmény. Fenntartásához eddig is pályázatokból csurrant-cseppent a pénz, de valójában Déri János gyógyszerforgalmazó kft.-jének jövedelméből működött. Mivel az állatorvos vállakozásának már nincs komoly bevétele, nem jut a kórház fenntartására sem. A csődhelyzet hallatán az országban számos cég és magánszemély adakozott, így a kabai cukorgyár dolgozói jövedelmük 1 százalékát egységesen a madárkórháznak ajánlották föl. Másutt pedig egy gimnazista fiú indított gyűjtést a középiskolájában - tudta meg az MTI az alapítvány kuratóriumi elnökétől.
A segíteni vágyók a pusztadoktor@axelero.hu e-mail címen vagy a
06/52-369-181 telefonszámon érdeklődhetnek.
Nagy bajban van a Madárkórház |
hortobágyi szárnyas-klinikát működtető alapítványnak ugyanis elfogyott a
pénze, jelenleg másfél millió forint a hiányuk. A kórház bezárásával az ott
lábadozó védett vadmadarak egy részére kalitka, a többire pedig elaltatás
vár.
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |