Sokan vagyunk, kell még székeket behoznom a terembe, hogy a nagymamák, nagypapák, apukák is le tudjanak ülni – titkon nekik örülök a legjobban…mindig beleborzongok, ha egy teljes családot látok együtt énekelni, együtt játszani. Jöttek ők is, hogy a család legkisebb tagjával együtt legyenek. Ritka alkalom ez, hiszen a legtöbb baba édesanyjával érkezik. A gyerekeknek szól itt minden hang, minden mozdulat, s a felnőttek mosollyal az arcukon nézik, miként ismerkedik a legifjabb családtag a muzsikával, a hangszerekkel.
A szórólapon ez áll: „Énekes, mondókás, játékos foglalkozás várandós mamáknak, anyukáknak, és három év alatti gyermekeiknek
Mi történik a Ringatón? Miért van együtt ez a néhány család hétről hétre?
Fiatal édesanyák. Van, aki az első gyermekével várandós, néhány hónap múlva tartja majd csak karjában a gyermekét, de jön a Ringatóra.
Alig ismerik egymást, de talán már szövődnek barátságok közöttük, hiszen a Ringatón együtt énekelnek. Magyar népdalt, svájci altatót, horvát gyerekdalt, tatár népdalt, francia kánont, Kodály műveket dalolnak a gyermekeiknek.
Sok dalocska ismerős az óvodából, iskolából – van, amit itt tanultak meg a Ringató foglalkozásokon. Figyelnek egymásra, hiszen a tempó, a ritmus, a dallam nagy úr, ha nem figyelünk egymásra, nem tud megszületni a harmónia, a szépség.
Segítek nekik… érzem, hamarosan egyedül is menni fog egy-egy dal, sőt, egy-egy kánon is! Fiatal, tiszta női hangok szólnak. Itt-ott bátrabban, máshol kicsit bátortalanabbul. Nem baj…majd két hét múlva ő is bátrabb lesz már!
De szépen szól annak a két apukának a hangja! Szinesítik a hangzást, gazdagítják a mamák énekét!
Körbevesszük a gyerekeket a muzsikával. Nem cd szól, hanem emberi hangok, furulya, gitár, triangulum cseng.
A gyerekek mocorognak, hiába, a rebbenő figyelem változatosságot követel!
Ölbeli játékok következnek: lovagoltatók, arcsimogatók, tenyérsimogatók, csiklandozók, höcögtetők.
Nem sok, de sokszor. Ugyanazt a 3-4 játékot ismételjük, hogy meg tudja jegyezni mindenki. Ismétlünk, hogy a gyerekek észrevegyék: JÉÉÉÉ! Velem játszanak!!!
Legközelebb majd mást mutatok, legyen egyre bővebb az otthoni repertoár…
Együtt játszunk, együtt nevetünk, együtt, együtt, együtt…hol sejtelmesen, ravaszkodva, hol hangosan, bohóckodva.
Merjetek bohóckodni! Ne féljetek a hatástól, a hangotoktól!
Drámaiság, megtisztulás, katarzis…a görögök mindig közösségi élményről beszéltek akkor, amikor a katarzisról elmélkedtek.
A Ringató közösség! Nem is akármilyen…tele energiával, szépséggel, boldogsággal.
Emberi hangok: apró emberkék, fiatal asszonyok, családtagok.
Nincs semmilyen eszközünk, csak mi magunk. A hangunk, a tenyerünk, a tekintetünk. Nincs is másra szükség ebben a félórában.
Döbbent csend születik.
Mi történik ezekkel a pici gyerekekkel, néhány hónapos apróságokkal, akik néma csöndben hallgatják, ahogy a „Fecskék búcsúzóját”, egy vajdasági magyar népi hangutánzó játékot mutatom nekik…a légy zümmögését is hallani lehetne, pedig majd’ húsz három év alatti kicsi gyerek van a teremben. Figyelnek. Elmélyülten, odaadással, őszinte rácsodálkozással. Mi történik bennük?
Milyen semmihez sem hasonlítható érzés belenézni ezekbe a kristálytiszta tekintetekbe! Mennyi mindent tudnak már – vagy még? - a világról!
Mennyi hit, szeretet, csodálat tükröződik bennük!
Eszembe jut József Attila:
„Hiába fürösztöd önmagadban
Csak másban moshatod meg arcodat.
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.”
Iványiné Hazay Tímea
Ringató foglalkozásvezető
www.gyerekmese.hu
A Ringató program központi oldala: www.ringato.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)