Mivel, Mikor és hogyan ápoljuk kisbabánk szájüregét az első fogak kibújása előtt?
Erre megfelelő eszköz lehet egy nedves gézdarab, vagy egy puha anyagú ruhadarab, amivel minden etetés után finoman áttöröljük gyermekünk szájüregét.
Ha már elkezdődött a baba fogzása, ínye érzékenyebbé válhat, ebben az esetben csökkenthetjük a kicsi fájdalmát az ujjunkra csavart nedves gézlappal, melynek segítségével finoman masszírozhatjuk a fog előtörésének helyét.
A fogmosás esedékessé válik, mikor elkezdenek előbújni az első tejfogak körülbelül 6-10 hónapos korában, hogy elkerüljük a szuvasodást, ami a nem megfelelő fogmosás miatt történik, mikor is a fog felszínén ragadós filmréteg, más néven a lepedék keletkezik, melynek savképző baktériumai felelősek a folyamat kialakulásért. A gyerekek fogai elsősorban a cukros teák, gyümölcslevek, üdítők, illetve a tej miatt is romlik. Segítséget jelenthet a megelőzésben, ha elalvás előtt, illetve étkezések után csak vizet isznak.
Fogmosásnál érdemes a gyerekeknek kifejlesztett gyermekfogkefét használni, melynek kisméretű fej része illeszkedik fogméretükhöz, illetve könnyebben rá tudnak fogni. Fontos felhívni arra is a figyelmet, hogy a fogkefét minimum 3 havonta érdemes lecserélni, illetve, ha betegség állt fent akkor azonnal, hogy elkerüljük az esetleges visszafertőződés lehetőségét.
Fogkrém választásnál érdemes alacsony fluorid tartalmú, ízesített, kifejezetten a gyermekek számára kifejlesztett termékeket vásárolni.
Ha mindent beszereztünk, már csak egy dolog maradt hátra- a fogmosás. Sok szülő küzdhet azzal a problémával, hogy gyermekük motiválatlan a fogai tisztítása kapcsán, ilyenkor a leghatásosabb módszer, amit tehetünk, hogy példát mutatunk gyerkőcünknek, és együtt mosunk vele fogat minimum napi két alkalommal 3-4 percig.
Fotó: Jenny Friedrichs-től a pixabay.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)