Mindennapi függőségeink útvesztőjében
Ki a függő? Mitől lehet függővé válni?
Míg régebben „klasszikus” kórképekben (alkohol-, gyógyszer-, kábítószerfüggőség) gondolkodtunk, mára a társadalmi és technikai változásoknak köszönhetően a függőségi-mátrix is összetettebb lett. Kijelenthetjük, bármitől függővé lehet válni, ha az a szer vagy tevékenység mindennapossá válik az életünkben, szokásként rögzül, és használjuk arra, hogy elmeneküljünk a válóság elől. A függőségek egyik legfőbb sajátossága, hogy egy-egy kulcsélmény után áteszi az uralmat a használó személye fölött, kinek élete irányíthatatlanná válik.
Hordozni jó!
A hordozás amellett, hogy egyszerűbbé teszi a hétköznapokat, megkönnyíti a nagyvárosi közlekedést, ortopédiailag jobb testhelyzetet biztosít a babának, a kötődő nevelés megalapozásának jolly jokere lett. A méhen belüli egységélmény és összhang a szülés után nem szűnik meg: a hordozás segítségével az édesanyja jobban érzékeli gyermeke fizikai szükségleteit, érzékenyen rezonál lelki rezdüléseire is.
„A hordozás a szabadságot jelenti számomra. Bárhová, bármikor el tudunk menni, úgy, hogy a gyerek velünk van. Mindig biztonságban tudom. Szeretem, hogy rajtam van, szeretem a közelségét és fordítva is igaz. A hurcis babák kiegyensúlyozott, nyugodt gyerekek. Legalábbis az enyém” – osztja meg tapasztalatait a 28 éves Kata, aki egy másfél éves kislány édesanyja.
Vajon homokszem kerülhet ebbe az édeninek tűnő gépezetbe?
Függővé lehet válni a hordozástól, a hordozókendő-vásárlástól is?
Kép: Kristi Hayes-Devlin / Flickr
Vásárlásfüggőség, boltkórosság, „shopaholizmus”…
A vásárlásfüggőséget a viselkedési addikciók csoportjába soroljuk. Fő jellemzője az erős, csillapíthatatlan, soha ki nem elégülő vásárlási vágy. Míg kezdetben valós szükségleteket elégíthet ki, a személy „rákattan”, és a folyamat öncélúvá válik. Erős izgalmi állapot társul a vágyott tárgy megszerzéséhez. A többi függőségekhez hasonlóan hamar létrejön a kontrollvesztés is, melynek következménye a hitelkártyák lenullázása, eladósodás, párkapcsolati problémák, pszichés tünetek.
Vajon én is hordozókendő-függő vagyok?!
Az Anonim Alkoholisták kérdéssorának mintájára megalkották a kendőfüggők azonosulási kérdéseit is, ezekből olvashattok néhány kiragadott tételt:
„Fektetett már több pénzt a kendőbe, mint amit az anyagi helyzete egyébként megengedett?”
„Vett már igénybe kölcsönt annak érdekében, hogy kendőt tudjon vásárolni?”
- Nóra – háromgyermekes, 33 esztendős édesanya - elmondja, hogy 500 Euro volt a legtöbb pénz, amit kendőbe fektetett, többször előfordult, hogy részletre is vásárolt. Jelenleg 350-380.000 forintot ér a készlete.
- Kati számára a legtöbbet érő kendő eddig 70.000 forintot kóstált, jelenleg 7 darabos állománnyal rendelkezik, ezek saccolt értéke 250.000 forint.
- Andinál – 25 éves, egy gyermekes édesanya - is hasonló a helyzet, azonban ő forgatja a készletet: összesen 107 darab hordozókendő fordult meg az otthonában!
„Hazudott valaha családtagjainak, vagy bárkinek a kendőiről, illetve ezzel kapcsolatos veszteségeiről?”
„Kritizálta már környezete a túlzott mértékű kendővásárlás miatt?”
Kati így nyilatkozik: „Józsi kollégám többször megjegyezte, hogy kendőfüggésem átlépi a normál határt. Ő szokott helyettem utalni nagyobb összegeket, hogy a számlámon ne tűnjön fel. A múltkor ő beszélt le egy drága kendőről és helyette ajánlott egy olcsóbbat és számomra a célnak megfelelőbbet. Nálunk valójában nem tudja a párom, mennyit keresek, így fel sem tűnik neki, hogy mennyit költök.”
Jól láthatjuk, a kendőfüggőségnél is megjelennek az addikciók jellegzetességei: esetenkénti kontrollvesztés, a tevékenység anyagi vonzatainak eltitkolása, „leállási” nehézségek, vagy épp a „szintentartás” (egy adott anyagi kerete van, vagy fix darabszáma).
Mégis, van, lehet ennek az addikcióknak – a többivel ellentétben - akár pozitív vonzata is?
Választ kaptahattok rá két hét múlva a cikk folytatásában!
Kapcsolódó cikkünk: Minden, amit a babahordozó fajtákról tudnod kell - Miért nem ajánlott a kenguru?
Indexkép: Suzanne Shahar / Flickr
|
Csernák KrisztinaPszichológusElérhetőségeim: Magánrendelő: 6000 Kecskemét, Katona József tér 18. III. em. E-mail: csernak.krisztina.pszichologus@gmail.com Honlap: http://www.csernakkrisztina.hu Facebook: Csernák Krisztina Pszichológus Kecskemét https://www.facebook.com/csernak.krisztina.pszichologus.kecskemet/ |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)