Vigyázz, kész, rajt! - mászásverseny babáknak
Ezt a videót nem lehet megnézni anélkül, hogy ne mosolyodnánk el rajta.
Van olyan baba, aki megáll és gondolkozik mászás közben, esetleg elkalandozik és kicsit másfele mászik. Az anyukák közben lelkesen hívogatják a kicsiket magukhoz.
Ezeket a készségeket javítja a mászás
A babák általában féléves koruk körül már képesek kúszni, egy-két hónappal később pedig már tökéletesen elsajátítják a kúszás technikáját, így elkezdenek mászni, körülbelül 8-10 hónapos koruk között. Akkor állnak készen a mászásra, amikor már önállóan tudnak ülni.
A mászás előfeltétele az is, hogy az izmai a kezében, a lábában és a nyakában már annyira erősek legyenek, hogy megtartsák őt ebben a testhelyzetben.
Általában először csak hintáznak előre-hátra, később pedig rájönnek, hogy tudnak haladni, így elkezdik az ellentétes lábat és kart előre lendíteni, hogy elindulhassanak.
A mászás a babák számos készségét fejleszti:
- javítja a látásukat, hiszen folyamatosan nézik, hogy merre haladnak,
- javítja a térérzékelésüket is,
- fejleszti a memóriájukat, hiszen meg kell jegyezniük, hogy hol milyen tárgyak, bútorok vannak, amiket ki kell kerülniük,
- erősíti az izomzatukat,
- javítja a finommotoros készségeiket, beleértve a szem-két koordinációt és az egyensúlyérzéküket (ezek a készségek később az olyan tevékenységeknél segítenek, mint az írás, labdadobás, futás, ugrás, stb.)
- de a mászás által javul a problémamegoldó készség is, hiszen a babák megtanulják, hogyan közlekedjenek úgy, hogy ne ütközzenek neki semminek.
A mászás egy fontos fázis gyermekünk fejlődésében. Ha kimarad, akkor komoly problémákat is okozhat, mint például a:
- diszlexia,
- diszgráfia,
- diszkalkulia,
- de gondok adódhatnak a logika, a térbeli tájékozódás és az idegennyelv elsajátítása kapcsán is.
Gyakran iskoláskorban derül ki, hogy a tanulási nehézségek, az ügyetlen mozgás vagy a beilleszkedési problémák hátterében az áll, hogy kimaradt a kúszás és/vagy a mászás.
Mi magunk is megpróbálhatjuk ösztönözni babánkat a kúszásra, például gyakoroljuk a keresztirányú mozgásokat: biciklizzünk a lábaival hanyatt fekvésben, érintsük össze az ellentétes kéz- és lábfejét! Készíthetünk akadálypályát párnákból és használhatunk mászó-alagutat is.
Ha pedig még 11 hónapos korban sem mászik, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Indexkép: Fabulous Mom Life / Facebook
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)