Bili
Elképzelhető, hogy eljött az ideje a bilire szoktatásnak. Hogy ezt megállapítsd, meg kell figyelned, vajon gyermeked készen áll-e erre, valamint azt is tudnod kell, te felkészültél-e rá.
Ha a kicsi érdeklődő, amikor mások a mosdóban vannak, esetleg képes jelezni, amikor épp megtölti a pelusát, valószínűleg már elég érett a próbálkozáshoz. Ha úgy érzed, neked is lesz elegendő türelmed a dologhoz, vágjatok bele.
Hogy milyen eszközt használtok, rajtatok múlik. A bili előnye, hogy a gyerek lába leér a földre, így akár önállóan is rá tud ülni. A wc-szűkítő használata nehezebb, és ebben a korban még nem elég koordináltak ahhoz, hogy egyedül felmásszanak. Előnye viszont, hogy rögzül a gyermekben, hol végezzük a dolgunkat – sok kisgyermeknek jelent gondot a későbbiekben átszokni a biliről a wc-re, mely egy hatalmas, ijesztő, mindent elnyelő dolognak tűnik. Bármelyik opciót is választjátok, fontos, hogy csak akkor kezdjetek bele, ha egyikőtöket sem terheli semmi. Ha épp kistesó érkezik a családba, vagy bölcsibe fog menni a gyermek, netán te vagy stresszesebb egy ideig, halasszátok el a nagy akciót egy nyugalmasabb időszakra, különben egy életre szóló kellemetlen élményekkel lesztek gazdagabbak.
A bilire szoktatásról bővebben itt olvashatsz:
- Hogyan szoktassuk rá gyermekünket a bilire?
- A szobatisztaságra tanítás öt nagy kérdése
- Készen áll gyermeked a szobatisztaságra?
- A szobatisztaságra tanítás öt nagy kérdése
- A szobatisztaságra tanítás sikerének titkai
- Kreatív ötletek a szobatisztaságra szoktatásra: 11 tipp, hogy hamarabb hagyja el a pelenkát
Alvás
Úgy tűnik, hogy gyermeked pacsirta-típus? Már órákkal azelőtt felébred, hogy te egyáltalán a másik oldaladra fordulnál? Nos, ettől egy idő után te leszel frusztrált, ezért próbálkozz meg egy picit rövidebb nappali alvásokkal, illetve kicsit későbbre tolt esti lefekvéssel. Kissé sötétíts be, így is hosszabbíthatod meg a reggeli alvást. Ha pedig igazi kis bagollyal van dolgod, akit éjszaka nem lehet ágyba dugni, másnap pedig képes délig durmolni, akkor tedd mindezt éppen fordítva. Próbáld növelni a napközbeni alvás(ok) idejét, és igyekezz lefárasztani, hogy valamivel hamarabb dughasd ágyba este. A szobáját pedig ne függönyözd el, hátha az első napsugarak hamarabb megébresztik.
Hány óra alvásra van szüksége gyermekednek ebben az időszakban? Olvasd el >> Mennyit alszik a baba?
Az esti rutin – ha van már – némileg felbolydulhat, ugyanis ilyenkor jut el odáig a gyermek, hogy értelmezni tudja a máshonnan érkező zajokat. Más szóval – ha hallja a TV-t vagy a beszélgetéseteket a másik szobából - azt gondolja majd: „Én csak itt fekszem, unatkozom, miközben anya és apa mókáznak odakint nélkülem?! Na, arról szó sem lehet”
Ezeket a csatákat meg kell vívni, igyekezz estére elcsendesíteni apát és a tesókat is, semmi bömbölő akciófilm, vagy hangos kacarászás, amikor a csöppség már aludna. Mondd el mindig, mi fog következni („Most megyünk fürdeni.”), így nem éri váratlanul az esti fektetés. A kialakított rutinhoz ragaszkodjatok, és persze türelem, türelem, türelem.
Olvasd el hasznos tanácsainkat, amiket követve sokkal egyszerűbbé és nyugodtabbá válhat az altatás >> Az esti lefekvési rituálé titkai - tippek a könnyebb altatáshoz és a nyugodt éjszakákhoz.
Megnyugvás
Az ilyen korú gyerekek gyakran idegesek, frusztráltak vagy sírósak. Mintha azt kiáltanák: segítség, túlterhelődött a rendszer! Idegrendszerük sokkal hamarabb fárad el, mint a miénk, felnőtteké, hiszen ők még mindent magukba szívnak, az érkező ingerek között nem szelektálnak. Mivel kíváncsiak, próbálnak mindent befogadni: mindent látni, hallani, fogni egyszerre. Több éves tanulási folyamat eredménye lesz, mire a „háttéringereket” el tudják különíteni attól, amire koncentrálniuk kell, most azonban még minden érdekes és figyelemre méltó. Ez hamar lefárasztja őket nemcsak fizikálisan, de fejben is. A hisztik, dührohamok azt jelzik, hogy ideje pihentetni egy kicsit a rendszert, ami nem feltétlenül alvást jelent. Az öledbe kucorodva és csak a szívverésedet hallgatva, vagy az ágyában az ölelős játékával, csak a plafonon lévő csillagokat nézegetve – más szóval bármely ismerős, békés, kevés ingert kínáló helyzetben meg tud nyugodni a csöppség, csak meg kell neki mutatni ezeket a lehetőségeket.
Ha túl sok inger éri napközben, esténként nehezére eshet a megnyugvás, ellazulás. Az a gyerek azonban, aki éjjel sokáig forgolódik, zaklatott és nehezen alszik el, reggel is fáradtan ébred, mert nem tudja kipihenni magát.
Ha neked is ismerős a probléma, akkor próbáld ki az alábbi, tündéri relaxációs mesét: a könnyebb elalvásért és nyugodtabb éjszakáért >> Altasd gyermeked varázslatos álomporral - mondd el neki lefekvéskor ezt a tündéri relaxációs mesét!
Orvosnál
Egy ilyen korú gyermekkel orvoshoz menni olykor embert próbáló feladat, még egy egyszerű oltásra vagy státuszvizsgálatra is. Hát még akkor, ha beteg. Valószínűleg nyűgös és az égvilágon semmi kedve kimozdulni bárhová is. A váróteremben aztán türelmetlenné válik a várakozás ideje alatt, ráadásul a rendelő általában rossz dolgok és szenvedések színtere. Hiszen vagy rosszul van, mikor odamentek, vagy kutyabaja, de az orvos akkor is megszurkálja, vagy legalábbis a torkába néz, ami mindenképp kellemetlen.
Jól jöhet az alábbi gyűjtemény, ha beteg a pici: Kis beteg a családban: hogyan kössük le a gyereket a négy fal között? - 18 otthoni játékötlet
Akármilyen kedves, a gyerekorvos és a rendelő a rossz dolgok szinonimája lesz a kicsi fejében. Sajnos túl kell esni ezeken az alkalmakon, készülj fel a kedvenc könyvvel, plüssel és némi jutalommal a tortúra utánra - így tudod ellensúlyozni a kellemetlen élményeket.
Mire figyeljünk a váróteremben, hogyan könnyíthetjük meg a saját és a többi szülő, valamint kis betegeik dolgát a várakozás alatt? >> Várótermi illemtan: mire figyeljünk, ha orvoshoz visszük a gyereket?
Mászás
No, nem ám négykézláb. Mindenre fel és le, lehetőleg minél magasabbra, ahonnan aztán nehéz lemászni, így végül ugrani kell. Csemetéd izomzata, térérzékelése és szem-kéz koordinációja ugyanis elérte azt a szintet, amikor már a mászás a legjobb módja a motoros készségek gyakorlásának.
A kis felfedező temperamentuma határozza meg, hány ősz hajszálad lesz. Vannak óvatosabb gyerekek, akik félénken próbálkoznak, mások mindenhonnan leesnek egyszer, de aztán megtanulják, hogy lehet elkerülni a bajt. Az impulzív örökmozgók pedig újra és újra legurulnak ugyanazon a két lépcsőfokon, de a kudarcok, plezúrok és lila foltok nem tántorítják el őket attól, hogy újra próbálkozzanak. Néhány „jóság-folttól” azért nagyobb veszélyek is rejteznek a lakásban vagy a kertben, ezért légy körültekintő.
Tedd egyértelművé, hová szabad mászni és hová nem. A bútorok rögzítésére figyelj, sokszor ugyanis nem az a fő veszélyforrás, hogy a gyermek leesik, hanem hogy magára rántja az egész polcot, ami pedig már komoly, életet veszélyeztető lehetőség.
Egy örökké mászó miniatűr alpinistával szemben legyen rá gondod, hogy mindig jusson számára mászási lehetőség, pl. a játszótéren, biztonságos körülmények között. A legfontosabb pedig, hogy ha félúton látod a gyereket a fa teteje, vagy a legfölső könyvespolc felé: maradj nyugodt! Ha nem lát téged, te pedig hirtelen felsikoltasz, rákiabálsz, megijeszted, amitől összerezzen, és egész biztosan leesik. Csendben, óvatosan osonj oda hozzá, és kapd el. Ez akkor is igaz, ha lát téged, ebben a korban ugyanis már pontosan tudja, mikor, milyen szándékkal közelítesz. Ha rémülten futsz felé, biztosra veheted, megpróbál majd felérni, mielőtt odaérsz, kapkodni kezd, amitől megint csak jó eséllyel leeshet. Ilyenkor kedélyesen mosolyogva sétálj oda, hirtelen mozdulatot csak akkor tégy, ha már kartávolságon belül van. Ha biztonságban van a kis örökmozgó, már hangoskodhatsz.
Miért különösen fontos a kúszás-mászás elsajátítása, gyakorlása? Szakértőnk válaszol >> Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész
Játékok
Nem kell méregdrága fejlesztő játékokhoz nyúlnod, ha szeretnéd elfoglalni csemetédet egy kis időre. Ha veszel, vagy készítesz egy bábot, amellyel beszélgettek, adsz neki egy babzsákot amit kedvére dobálhat, vagy dobfelszerelést építetek a konyhai műanyag tálakból, azzal rengeteg új tapasztalathoz juttatod gyermekedet és izgalmas játszótérré teheted otthonotokat (nagyszerű tippeket találsz a bábkészítésről, egy óvónő ötletei alapján >> Készítsünk bábokat együtt a gyerekekkel).
Olyan dolgokat is érdekesnek fog találni, amiket te nem, hisz számára minden újdonság izgalmas. Turkálni a szennyesben, lerángatni a tiszta ruhát a szárítóról, a tollporolóval végigtörölni a lakást – mind-mind csodálatos kaland! Ne szorítsd be a játékai közé, hagyd, hogy a mindennapi élet is izgalmas mókává váljon.
Tudtad, hogy akár már kétéves korában is besegíthet a házimunkába – és éppen vele teszel a legjobbat, ha hagyod? Nézd meg, mik lesznek az első feladatok, amikben kipróbálhatja magát >> Házimunka három évesen? Mégis mire jó?
Sok szülő teljesen biztos benne, hogy a legjobbat teszi azzal, ha megveszi gyermekének a legdrágább, csillogó, szuper fejlesztő játékdobozt, és játékokkal halmozza el a kicsit. Pedig előfordulhat, hogy ez inkább árt, mint használ.
Olvasd el az óvónő hasznos tanácsait erről az időszakról, és a feleslegesen megvásárolt játékok hatásairól >> Biztosan fejleszti a sok játék? - Biztos, hogy nem...
A sorozat további részei:
- 1 hetes baba fejlődése
- 2 hetes baba fejlődése
- 3 hetes baba fejlődése
- 4 hetes baba fejlődése
- 5 hetes baba fejlődése
- 6 hetes baba fejlődése
- 7 hetes baba fejlődése
- 8 hetes baba fejlődése
- 9 hetes baba fejlődése
- 10 hetes baba fejlődése
- 11 hetes baba fejlődése
- 12 hetes baba fejlődése
- 13 hetes baba fejlődése
- 14 hetes baba fejlődése
- 15 hetes baba fejlődése
- 16 hetes baba fejlődése
- 17 hetes baba fejlődése
- 18 hetes baba fejlődése
- 19 hetes baba fejlődése
- 20 hetes baba fejlődése
- 21 hetes baba fejlődése
- 22 hetes baba fejlődése
- 23 hetes baba fejlődése
- 24 hetes baba fejlődése
- 25 hetes baba fejlődése
- 26 hetes baba fejlődése
- 27 hetes baba fejlődése
- 28 hetes baba fejlődése
- 29 hetes baba fejlődése
- 30 hetes baba fejlődése
- 31 hetes baba fejlődése
- 32 hetes baba fejlődése
- 33 hetes baba fejlődése
- 34 hetes baba fejlődése
- 35 hetes baba fejlődése
- 36 hetes baba fejlődése
- 37 hetes baba fejlődése
- 38 hetes baba fejlődése
- 39 hetes baba fejlődése
- 40 hetes baba fejlődése
- 41 hetes baba fejlődése
- 42 hetes baba fejlődése
- 43 hetes baba fejlődése
- 44 hetes baba fejlődése
- 45 hetes baba fejlődése
- 46 hetes baba fejlődése
- 47 hetes baba fejlődése
- 48 hetes baba fejlődése
- 49 hetes baba fejlődése
- 50 hetes baba fejlődése
- 51 hetes baba fejlődése
- 52 (12 hónapos) hetes baba fejlődése
- 13 hónapos baba fejlődése
- 14 hónapos baba fejlődése
- 15 hónapos baba fejlődése
- 16 hónapos baba fejlődése
- 17 hónapos baba fejlődése
- 18 hónapos baba fejlődése
- 19 hónapos baba fejlődése
- 20 hónapos baba fejlődése
- 21 hónapos baba fejlődése
- 22 hónapos baba fejlődése
- 23 hónapos baba fejlődése
- 24 hónapos baba fejlődése
Kép: LisaRigoniPhotography / Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)