38 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A 9. hónapban esedékes felülvizsgálat általában kissé nagyobb traumát okoz, mint a korábbi látogatások, hiszen a kisbaba sokkal érzékenyebben reagál az idegenekre. A fizikális vizsgálaton, illetve a korábban mellőzött oltásokon túl a gyerekorvos felméri az apróság fejlődését, érdeklődik az alvási szokásokról, a fogzásról, érdeklődik a mozgás- és beszédfejlődésről, valamint az étrendről. Itt az ideje tanácsot kérni a szoptatás és/vagy cumisüveg témakörben. A legtöbb gyerekorvos azt javasolja, hogy mire a kisbaba egyéves lesz, napi 4-5 alkalommal etessük, lehetőleg kanállal egyen, elsősorban a főzelékeket. Emellett, amíg lehet, folytassuk a szoptatást is.
Szociális fejlődés
A kisbaba egyre bátrabban közlekedik, és ezzel számos kellemetlen percet szerez testvéreinek, főleg az 2-3 éveseknek, akik személyes fenyegetettséget éreznek. Az idősebb gyerekek nehezen hiszik, hogy a kisbaba túl kicsi ahhoz, hogy megértse, hogyan kell osztozni a játékokon, illetve, hogy mit szabad, és mit nem, ezért válaszul fellökhetik, vagy megüthetik a picit, gusztustalan dolgokat adhatnak neki enni, vagy megpróbálják bezárni a szekrénybe. Bár nem kellemes, de ennek a kommunikációnak is megvan a maga haszna. A kisbaba megtanulja megvédeni magát, és profi módon tud olvasni a testvérek hangulatváltozásaiból, míg az idősebbek megszabadulnak negatív érzéseiktől, és rátalálnak a pozitívakra. Ahelyett, hogy elfojtjuk ezeket az érzéseket, próbáljuk meg játékkal feloldani a helyzetet, például, labdázzunk (a testvér dobja, a kisbaba elkapja). Mikor fellép egy konfliktus, ne rögtön avatkozzunk be, kivéve, ha a kisbaba megsérülhet. És természetesen sose bízzuk az apróságot 10 évesnél fiatalabb gyermekre.
Intellektuális fejlődés
Észrevehettük, hogy a gyermek egyre jobban észleli a függőleges téri dimenziókat. Hirtelen fél beleülni az etetőszékébe, vagy sír, mikor a fejünk fölé emeljük. Mások ezt kifejezetten élvezik! Hogy elmúljon ez a szorongás, sok kisbaba úgy gyakorolja az elesést, hogy ismételten felhúzzák magukat álló helyzetbe, majd térdre rogynak. Az is lehet, hogy ledobja valamelyik játékát az etetőszékből, vagy a lépcső tetejéről, ezt követően megpróbál lemászni, hogy megvigasztalja - mindez a szimbolikus gondolkodás kezdeti jele.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)