7 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Átalussza már az éjszakát a kisbaba? Ha igen, akkor mi a szerencsés kisebbséghez tartozunk. A legtöbb csecsemő egyszerre legfeljebb 5-6 órákat alszik ekkor - ez ugyan jelentős javulás az első hetekhez képest, de attól még mindig messze vagyunk, hogy valóban ki tudjuk aludni magunkat. A szakemberek a következő tanácsokkal szolgálnak, hogy hosszabb legyen az éjszakai pihenés:
- Próbáljuk meg elkerülni, hogy a mellen vagy a cumisüvegen aludjon el a baba. Ha nem sikerül, ne essünk kétségbe: természetes, hogy a szopás megnyugtatja, hidd el, le fog szokni róla, ha eljön az ideje.
- Babusgassuk, ringassuk, majd törekedjünk rá, hogy éber állapotban kerüljön a kiságyba. Így ha éjjel felébred, nem ijed meg, hiszen tudja, hol van. Ha nem sikerül, és csak a karunkban képes elaludni, lásd az előző pontot.
- Lassan alakítsuk ki az esti rutint: játék, fürdés, ének, szoptatás, alvás. Ez később az évszakok változásával és a baba fejlődésével együtt változni fog.
- Éjszakára sötétítsük be a szobát.
- Az éjszakai etetést minél kevesebb körítéssel bonyolítsuk le. Ha nem égetően szükséges, ne cseréljünk pelenkát, csak kislámpát kapcsoljunk, és - a nappaltól eltérően - ilyenkor ne szórakoztassuk a babát.
- Sem most, sem később nem elvárás, hogy egyedül aludjon el a kisbaba!
Mikor ideje letenni a bölcsőbe vagy a kiságyba a babát, fektessük a hátára, és ne hagyjunk a paplant, vagy a takarókat a kiságyban, mert azoktól megfulladhat. Ha hideg van, adjunk rá polár pizsirugit, alá pedig kisrugdalózót.
Szociális fejlődés
A kisbaba vérmérsékletét inkább az öröklődés, mintsem a nevelés határozza meg. Viszont a környezet segíthet befolyásolni a vérmérséklet fejlődésének irányát csecsemőkorban. A szülői viselkedésminták életbevágóak. Minél inkább nyugodtak vagyunk mi magunk, annál könnyebb lesz megnyugtatni és biztatni a kicsit. Már a nagyon pici babák is érzékenyek a feszültségre, amire sírással reagálnak.
Vannak, akik már egészen kiskorban kifejlett személyiségjegyeket hordoznak, például:
Fokozottan érzékeny kisbabák: az érzékeny kisbaba szokatlanul intenzíven tapasztalja meg a hangokat, a képeket, az ízeket, az érintést és/vagy a szagokat. Ha gyermekünk erősen reagál az érzékelési ingerekre, próbáljuk tompítani a körülményeket. Például, szereljünk fel vastag függönyt és napernyőt, ha a kisbaba érzékeny a napfényre.
Hiperaktív kisbaba: vannak újszülöttek, akik nagyfokú motoros aktivitással reagálnak ingerekre - megrettenek, rángatóznak, és vagdalják a fejüket és testüket. Ezek a kisbabák ingerlékenyek, és talán fontoskodóbbak lehetnek a többieknél. A legtöbb esetben ez a veleszületett temperamentum kivetülése, és nem érzelmi zavar, vagy kezelést igénylő kóros állapot. Válaszul hozzunk létre nyugodt légkört - kerüljük az éles zajokat vagy a hirtelen mozdulatokat, és bánjunk a lehető legérzékenyebben a kisbabával. Sok újszülött kinövi ezt a szakaszt, felnőve sem lesz belőlük hiperaktív gyermek.
Intellektuális fejlődés
A szülő tarsolyában az egyik legkifinomultabb nevelési eszköz a gügyögés! Ezek az első, eltúlzott hangszínű beszélgetések a gyereknek fontos információkkal szolgálnak a hangtónusról, az ütemről, és a verbális interakciók sebességéről. A gügyögés a leginkább az első hat hónapban értékes, ezt követően egyre ritkább. Hogyan beszélhetünk még a kisbabához:
- Mindig kommentáljuk, épp mit csinálunk.
- Tegyünk fel a kisbabának kérdéseket (még ha nem is tud rájuk válaszolni), és adjuk meg a lehetőséget, hogy visszagügyögjön nekünk.
- Emeljük a hangszínünket, mikor a kisbabához beszélünk - ez a legtöbbjüknek tetszik.
- Utánozzuk a kisbaba beszédjét.
- Énekeljünk és olvassunk neki meséket, verseket hangosan - minél egyszerűbb és dallamosabb, annál jobb.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)