SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Folytassuk vagy hagyjuk abba a szoptatást, ha kezdődik a bölcsi vagy az ovi?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-08-31
Ha csak cicin nyugszik meg, akkor mi lesz vele a bölcsiben vagy az oviban? Hogy fogják majd megnyugtatni, ha sír? Ha megmondjuk a bölcsiben, hogy még cicizik, egyből ráfoghatják, hogy azért szokik be nehezen, vagy azért van vele viselkedési probléma. És ha titkoljuk? Rengeteg anya dönt az elválasztás mellett bölcsi vagy ovikezdéskor. De vajon előnye vagy hátránya lesz abból a kicsinek, ha folytatódik a szoptatás?

Folytassuk vagy hagyjuk abba a szoptatást, ha kezdődik a bölcsi vagy az ovi?

Nagy dilemma: szoptassunk bölcsőde és óvoda mellett is?

”Természetesen folytatódjék: mindenki számára az lenne az ideális, ha mindenki boldog” - adta a választ tőle megszokott optimizmussal és hatalmas mosollyal az arcán Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó, aki nagy szaktekintély ezen a területen.

Ez azonban nem mindenki számára magától értetődő. Az anyák gyakran rengeteg rosszalló tekintetet, rosszindulatú megjegyzést kapnak a környezetüktől, ha felvállalják, hogy igenis folytatják a szoptatást. Egy 2 éves kislány anyukája, Gabi is erről mesélt a Családinetnek.

”Mindenki azzal nyaggat, hogy meddig fogom még szoptatni. Hiszen már 2 éves, 1 év múlva ovis lesz, ekkora gyerek már nem is igényli ezt, ez csak az anya igényeiről szól. Hogy ez milyen ciki. Hogy mennyire rossz anya vagyok. Hogy az oviban, ami hangsúlyozom, 1 év múlva lesz, nem fogja tudni megnyugtatni az óvónéni ha sír, mert nem lesz cici, amitől megnyugszik. Hogy abban nincsen semmilyen tápérték. Hogy az nem folyadék. De nem is étel. Hogy abban már nincs is tej. Én meg teljesen össze vagyok zavarodva” – vallotta be őszintén az édesanya.  


Nehezebb a beszoktatás, ha még cicizik?

És nem ő az egyetlen, aki ilyen problémákkal küzd. Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó rendszeresen találkozik hasonló történetekkel. A következőkben vele beszélgettünk.

- Sok fórumon, akár bölcsik/ovik honlapján is azt olvasni, hogy a beszoktatás idejére szoktassuk le a gyerekünket a szoptatásról, hiszen annál nehezebb lesz beszoktatni. Tényleg ne szoptassunk tovább? Ha igen, akkor hogyan?

- Különválasztanám az óvodát és a bölcsődét, hiszen olyan sokat fejlődnek, változnak a gyerekek hetek, hónapok alatt, plàne évek alatt. Az, hogy egy édesanya le szeretné-e szoktatni a gyermekét a ciciről, az csak rajta, rajtuk múlik.
 

Tévhit, hogy nehezebben szoknak be azok a gyerekek, akik ciciznek, mint akik nem. Semmi hátránnyal nem jár, ha folytatódik a szoptatás, sőt, csak előnyei vannak, hiszen a tejben rengeteg az immunanyag még mindig, kevesebb a betegség, vagy gyorsabb a gyógyulás.

Dióhéjban: A gyerekek nagyon okosak, pontosan tudják, ha nincs anya, nincs cici! Ovis korú gyermekkel pedig már mindent meg lehet beszélni!

anya szoptatwillsantt fotója a Pexels oldaláról


Édesanyák történetei

- Talán a leghasznosabb az lenne, ha mesélnék pár igaz történetet az elmúlt napokból. Az utolsó 10 esetet, ami az elmúlt 2 napban talált meg.

10 anyukából 2 anyának volt valóban szüksége gyengéd elválasztásra! Pusztán azzal, hogy hiteles információt kap az anya, máris teljesen új nézőpontok kerülnek elő.

Egyik mama azt mesélte, nem egyedi eset, hogy egyszerűen nem mondta el a bölcsiben, hogy cicizik még a 19 hónapos gyereke, így nem tudják a beszoktatás kezdeti nehézségeit ráfogni a szoptatásra. Úgy érezte, azért volt szüksége erre a döntésre, mert az első gyermekét drasztikusan választotta le a bölcsi kezdése miatt, amit azóta megbánt. Most az éjszakai cicizések csökkentését beszéltük át.

Másik mama abban kért segítséget, hogy várandós, és azt javasolták neki, hogy ne szoptassa a nagyobbik gyereket, hiszen úgyis bölcsis már, neki arra semmi szüksége. Gondolni vélik a kívülálló bárkik is… Sem az anya, sem a bölcs bölcsis nem így gondolta, hiszen egy normális, panaszmentes, alacsony kockázatú várandósság alatt lehet szoptatni a nagytesót.

3,5 éves kislány édesanyja pedig megerősítést szeretett volna, hogy jó az út, mert neki az a vágya, hogy természetes ütemben történjen az elválasztás folyamata. Csak annyira hangos már a család, hogy szoktassa le, de a védőnőjük és a gyermekorvosuk is biztatja a szoptatás folytatására.

Egy másik mama azt meséli, hogy 1 éves gyermeke kezdi a családi napközit, hogy kezdje az elválasztást? Úgy érzi, hogy nehezen kezeli azt is, hogy “hamar” intézményesíti a gyereket, gyakran szúrós tekinteteket kap, pedig külföldön élő barátnői 3 hónapos, 6 hónapos baba mellől visszamennek dolgozni. Hogy lehet ezt jól csinálni? Terelgetést és a kontaktus jelentősségét átbeszéltük sikeresen.

A gyengéd elválasztás mindenképp lassú, fokozatos ütemben történik, egy folyamat, alkalmazkodik a gyerek igényeihez és anya igényeihez is természetesen - mondta el a szakértő. 

Indexkép: MART PRODUCTION fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja