SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Párkapcsolati gondok: ezért nem érdemes eltitkolni az érzelmeinket a gyerekek előtt Vekerdy Tamás szerint

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-12-07
Valljuk be őszintén, a párkapcsolat még akkor sem mindig egyszerű, amikor csak ketten vagyunk benne. Amikor pedig megszületnek a gyerekeink, az csak tovább bonyolítja a helyzetet. Hiszen "már nemcsak kettőnk érdekeit kell szem előtt tartanunk, hanem a gyerekekét is, és minden, amit egymással teszünk, hatással lesz az ő életükre és fejlődésükre is."
Párkapcsolati gondok: ezért nem érdemes eltitkolni az érzelmeinket a gyerekek előtt Vekerdy Tamás szerint

A gyerekek már a magzati korban is érzékelik a szülők kapcsolatát - állítják a szakértők

A gyerekek minden feszültséget megéreznek láthatatlan kis antennájukkal, a legújabb kutatások szerint már magzati életkorban is érzékelik azt, hogy a szülőknek milyen a kapcsolata, hogy viszonyulnak egymáshoz. 

”Nemcsak az oxigén és a tápanyag érkezik hozzá a köldökzsinóron keresztül, hanem természetesen az anya ezeket szállító vére is, melynek összetétele érzékenyen változik a nő kedélyállapotváltozásaival, hormonális változásaival, idegrendszeri rezdüléseivel. Tehát azt, hogy a szülők kapcsolata örömteli, elfogadó és védelmező-e – legalábbis ma úgy tudjuk -, valamilyen formában a magzat is érzékeli” – mondta Vekerdy Tamás.


Készen állunk a gyerekvállalásra?

A szakértő szerint a férfiak - a nőkkel ellentétben - csak harminchárom-harmincöt éves koruk körül érnek meg az apaságra. 

”Míg ma egy huszonöt év körüli nő személyiségében többnyire érett a gyerek fogadására, addig egy huszonöt év körüli férfi többnyire nem. Megrémülve a pelenkaszagtól és a gyereküvöltéstől, esetleg elmenekül sörözni a barátaival, ami pedig konfliktusok forrása lehet.”

További nehézség lehet, hogy a férfi sokszor úgy érzi, ő teljesen háttérbe szorul a kisbaba, kisgyerek miatt. Ezeket a feszültségeket pedig a kicsik nagyon is megérzik.


Ha baj van a párkapcsolatban…

A mai családokból hiányzik a "sivatagon is átmegyünk együtt"

Minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, jobb és nehezebb időszakok. Van, amikor úgy érezzük, hogy nem tudunk mit kezdeni a másikkal, talán már nem is szeretjük egymást. Ezt egy úgynevezett sivatagi korszaknak nevezik. Vekerdy Tamás pszichológus szerint azonban ha sikerül együtt átmennünk ezen a sivatagi korszakon, akkor egy sokkal intenzívebb megújulás következhet.

”Sajnos a gyerekek az elszenvedői annak, hogy a mi modern kapcsolatainkban nincs meg az az elem, hogy a sivatagon is átmegyünk együtt.”

párterápiacottonbro fotója a Pexels oldaláról


De a mai világunkat az is jellemzi, hogy nem tudunk megbocsátani. Pedig a szakértő szerint erre is nagy szükség lenne.

”Ha valaki megcsalja a partnerét, akkor a másikat a féltékenység zöld szemű szörnye gyötri, ezért ő is gyötri a partnert, viselkedésével még jobban ellökdösve és elidegenítve őt magától. Pedig ha nagylelkűen meg tudna bocsátani, akkor esetleg nem kovácsolná össze párját és a betolakodó harmadikat az üldözéssel, mint ahogy ezt egyébként teszi.”


Megcsalás – ne tegyünk úgy a gyerek előtt, mintha semmi sem történt volna

Ha a párunk megcsalt, akkor nekünk és a gyerekünknek is azzal tesszük a legjobbat, ha felvállaljuk a feszültséget és nem hallgatunk el semmit. A gyerekek ugyanis mindet megéreznek, ezért ezzel a viselkedéssel számukra is egy mérgező légkört teremtenénk.

Képzeljük el az alábbi helyzetet. Apa késik. A feleség egyszer már látta a férjét egy nővel egy kávézóban. Nagyon ideges, hogy a férje megint azzal a nővel van-e. Közben odalép a gyerek és megmutatja, hogy mit rajzolt. Az anyuka pedig rákiabál, hogy: - Most hagyjál, menj a szobádba!
A gyerek érzi, hogy baj van, és ez sokkal mérgezőbb számára, mintha azt mondanánk:
- Ne haragudj, most nem tudok odafigyelni, nagyon aggódom, mert apa még nem ért haza és ilyenkor már itthon szokott lenni.


Nyugodtan sírjon az anya, és ha a gyerek is sír, nem baj!

síró gyerek
Kép: Depositphotos.com


”Mi történik akkor, ha kiderül egy konkrét magcsalás? A gyerek rémülten néz. Nem mondtak neki semmit. Nem ordítoztak. A gyerek mégis rémülten néz. Miért néz rémülten? Mert mindent érez. Mit kell neki mondani? Ágikám, biztos neked is rossz, hogy ilyen feszültek vagyunk apával. Tudod, lehet, hogy apa mást is szeret és ez nekem is rossz.”

Fontos, hogy egyszerűen fogalmazzunk, és keveset mondjunk a dolgokról. De ha kérdez, akkor arra őszintén válaszoljunk!

Ha pedig válásra kerül a sor, ne várjunk a megfelelő alkalomra, ne húzzuk hetekig, hónapokig megmondani a gyerekeknek. Hiába mondjuk, hogy apa késő estig dolgozik, reggel meg már korán elmegy, a gyerekek érzik, hogy itt valami nem stimmel.

”Mit lehet mondani? Például azt, hogy apa elköltözik, ez rossz nekem is. Nyugodtan sírjon az anya, …és ha a gyerek is sír, nem baj, az élet ilyen!... Igen, anya sír. Apa egy másik nőt szeretett meg, és most vele lakik együtt. Ilyen egyszerűen és röviden.”

Olvasd el ezt is: Így befolyásolja a párkapcsolatainkat az édesanyánkkal való kapcsolatunk

Idézetek forrása: Érzelmi biztonság című könyve
Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja