SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tévhit a tápszerről, amit szülőként nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-02-14
A terhesgondozás sokféle felkészítő tanfolyamainak talán egyik legelhanyagoltabb témája a szoptatás. Valahogy természetesnek tűnik, hogy majd kialakul, hisz elviekben a természet ellátott minden anyát a szoptatáshoz szükséges alapokkal. Aztán szülés után jön a valóság, és van, akinek tényleg úgy sikerül a szoptatás, mintha arra született volna - és vannak, akik bármennyire is küzdenek érte, nem tudják a csecsemőjüket anyatejjel táplálni. Ez ma minden harmadik anyuka problémája hazánkban.
5 tévhit a tápszerről, amit szülőként nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

Kedves Sorstárs Anyukák!

Az első babámmal a végsőkig küzdöttem, hisz azt tanultam, hogy az anyatejnél nincs jobb. Legalább féléves koráig minden babának ez lenne a legideálisabb táplálék. Kisebb vagyont költve eszközökre és tanácsadókra, a második hónap végén nyilvánvalóvá vált, hogy a kisfiam gyarapodását nem tudom tovább anyatejjel ellátni. Zokogva kevertem össze az első adag tápszert és hallgattam, ahogy az üres pocijába zubogott bele a “méreg”. Két napig tartott az önostorozás, felváltva bőgtem és nevettem. Nem voltam képes anyatejjel táplálni a fiamat, de csodaként hatott, hogy mivel már nem volt állandóan éhes, abbamaradtak az őrült sírások és egy kedélyesebb csecsemőt kaptunk. Szebbek lettek a napok, kisfiam is szépen gyarapodott. Most 3,5 éves, első betegségét az oviból hozta haza, látszólag nem butább a kortársainál, jó humorú, energikus kissrác, és nagyon szoros a kapcsolata mindkettőnkkel.

Hosszú időbe telt, mire legyinteni tudtam a sok lesajnáló megjegyzésre, a saját lelkiismeretemmel küzdöttem leginkább. Azóta ezt a belső harcot megvívtam, mostanra már nevetni  is tudok azokon a tévhiteken, amiket a tápszeres táplálásról hallottam. Szerencsére a saját tapasztalatom is azt mutatja, de ami fontosabb, a tudomány is mellénk áll és sorban cáfolja ezeket a felvetéseket:


Első tévhit: A tápszeres babák betegesebbek anyatejes társaiknál

A korszerű tápszerek már olyan anyagokat, vitaminokat is tartalmaznak, amelyek hatékonyan támogatják az immunrendszer működését. Önmagában a tápszeres táplálás sosem okolható a szervezet gyengébb ellenállóképességéért.


Második tévhit: A tápszeres babák könnyen elhíznak

A tápszerek éppen annyi kalóriát tartalmaznak, amennyi a baba egészséges fejlődéséhez szükséges. Megfelelő adagolás mellett kizárható a túlzott súlynövekedés. Túletetés lehetséges, de ez nem a tápszer, hanem az azt adagoló szülő, gondozó hibája.


Harmadik tévhit: A tápszeres táplálással nehezebben alakul ki kötődés

Tény, hogy a szoptatás természeténél fogva bőrkontaktuson alapul, de szerencsére nem ez az egyetlen lehetőség, hogy közel tudjunk kerülni a babánkhoz.
Ráadásul cumisüveggel apa is etethet, igy ott is korábban alakulhat ki szorosabb kapcsolat. Sőt, ha a pólót levetjük, már kész is a bőrkontaktus, hm?  


Negyedik tévhit: A tápszer rosszabb összetételű táplálék, mint az anyatej

A forgalomban lévő tápszerek összetételének szigorú szabályozása garantálja, hogy a tápszer biztosan tartalmazza a babák fejlődéséhez szükséges összetevőket, fehérjét, vitaminokat, és ásványi anyagokat.


Ötödik tévhit: A tápszeres babák intelligenciája alacsonyabb

A megoldás itt is a tápszerek összetételében keresendő: vasban és telítetlen zsírsavakban gazdagok, így ennek köszönhetően a tápszeres babák is hozzájutnak az agyacskájuk fejlődéséhez nélkülözhetetlen tápanyagokhoz.

Anyukák! Ha valamiért nem megy a szoptatás és az orvosotok is azt javasolja, ne hezitáljatok, a tápszeres táplálás nem a világvége! Ez egy nagyon jó alternatíva, sokkal jobb, mint a régmúlt időkben alkalmazott tehéntej, vagy a korai hozzátáplálás megkezdése.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Beeki / pixabay

Forrás:

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja