Köhögés kezelése homeopátiával
A köhögés lehet különböző betegségek tünete, de lehet védekező mechanizmus is. A légutakban (tüdő, légcső, torok) támadó inger, irritáció hatására görcsös kilégzés következik, aminek az a célja, hogy az idegen anyagokat, nyákot eltávolítsa a légutakból. A köhögés igen bonyolult reflexfolyamat eredménye, s mintegy 1000 km/óra sebességgel űzi ki a levegőt a hörgőkből. Előfordul, hogy megpróbáljuk akaratlagosan elnyomni, különösen, ha másokat zavarunk vele, de tapasztalatból tudjuk, nem mindig sikeresen.
A köhögésnek különböző okai lehetnek:
- légutak betegségei, mint például garatgyulladás, gégegyulladás, légcsőhurut, hörghurut;
- tüdő betegségei, illetve az ezzel járó megbetegedések (tüdőgyulladás, TBC, hörgőtágulat, daganat);
- mellhártya betegségei;
- mellkasban lévő térszűkítő folyamatok (nyirokcsomók, fő ütőértágulatok, szívmegnagyobbodás, stb.);
- allergia;
- szervi ok nélküli, ideges pszichés köhögés.
A különböző okból és különböző betegségben megjelenő köhögés jellege más és más, segíti az orvost a diagnózis felállításában, a homeopata orvost a legmegfelelőbb szer kiválasztásában.
A légutakból köhögéssel távozó váladék jellege - színe, állaga, tapadékonysága - a különböző betegségeknek megfelelően igen változékony. A garatköpet nyákos, szürkés; a hörghurut esetén képződő váladék eleinte nyákos, majd később gennyessé válik. Az asztmánál üveges nyákos, tapadós váladék távozik a köhögés folyamán. Tüdőgyulladáskor nyákos, gennyes, tapadós a köpet.
KÖHÖGÉSCSILLAPÍTÁS
A légutakba került kóros váladékot a szervezetnek ki kell ürítenie, ezért a kisfokú köhögés nem igényel csillapítást. Azonban ha a köhögés nagyfokú, görcsös és igénybe veszi a szervezetet, a beteg kimerül tőle, akkor csillapítani kell. Ugyanakkor tudni kell, hogy valamennyi hagyományos gyógyszernek számos mellékhatása van. Mivel a köhögéscsillapítók egy része kábító hatású és fájdalomcsillapító az agyi köhögés központ gátlásán keresztül csillapítja a köhögést. Ugyanakkor álmosíthatja a beteget, valamint hányingert, hányást és székrekedést is okozhat.
A köptetők egy része pedig a gyomrot terheli, ami akár hányáshoz is vezethet.
Enyhe légúti betegségnél, megfázásnál néhány napig tartó tüneti terápia is elegendő. A homeopátia is kínál tüneti szereket. Ha láz, borzongás, köhögés, rekedtség jelentkezik, akkor a megfelelő homeopátiás gyógyszer kiválasztásával mellékhatások nélkül is segíthetjük a gyógyulási folyamatot.
A KRUPP RÉME
A szülők többsége hallott már a kruppról. Krupp, általában megfázásszerű tünetekkel kezdődik, okozhatja vírusfertőzés, allergia. Leggyakrabban 1 és 6 éves kor között jelentkezik. A fertőzés a légutak nyálkahártyáinak duzzanatát okozva a légutak beszűkülnek és kialakul a nehézlégzés. A belélegzés hangos, húzó, ugató köhögéssel és rekedtséggel együtt gyakran éjszaka fordul elő. A gyermek köhögése leginkább a fóka hangjához hasonlít. Legjobb, ha a gyermeket kényelmesen helyezik el, bőven itatják és biztosítják nyugalmát. Otthoni légnedvesítő eszközökkel biztosítható a levegő megfelelő páratartalma, ezáltal csökkenthető a felső légutak szárazsága. A nehézlégzés fokozódása, fennállása, a bőr kékes elszíneződése arra utal, hogy a gyermeket a legrövidebb idő alatt kórházba kell juttatni. Ez a betegség homeopátiás szerekkel (Aconit, Spongia, Heparsulfur, Drosera, stb.) jól befolyásolható, gyakran kórházi kezelést lehet vele megelőzni.
A KÖHÖGÉS GYÓGYSZEREI
A homeopátiás orvos a gyógyszerrendelésnél figyelembe veszi a betegséget kiváltó okot, a köhögés megjelenésének idejét, hangzását, a szubjektív érzéseket, az állapot javulásának, illetve romlásának körülményeit.
A könnyebb megértés érdekében a köhögés gyógyszereit a betegség alakulásának tükrében vesszük sorra:
_Kezdeti állapot gyógyszerei:_
A száraz köhögés a betegségek kezdeti állapotára jellemzőek, ezért a hirtelen lehűlést követő, erős lázzal járó száraz fájdalmas köhögésre az Aconitum napellus a megfelelő szer.
Ha a száraz és fájdalmas köhögés a legkisebb mozgástól, beszédtől vagy mély belégzéstől rosszabbodik, akkor Bryoniát kell bevenni.
Ha a száraz köhögés a hideg belélegzésétől rosszabbodik, akkor a Rumex crispus javíthat a beteg állapotán.
A főként éjszaka jelentkező (éjfél után) köhögés, melytől mellkas fájdalmat érez a beteg és a kezek összenyomásától javul az állapota, a Drosera patogenetikai képével vág egybe.
_A betegség állapotának gyógyszerei:_
A beteg szárazan köhög, égő érzéssel a légcsövében. A kiköhögött váladék sárgás színű. A beteg arca felváltva sápadt és piros, ekkor a Ferrum Phosphoricum hatásos.
A váladékozás elősegítésére, ha hallhatóan bőséges a hörgőváladék és mégis hatástalan a köhögés, nem ürül ki az alacsony hígításban szedett Antimonium tartaricum jó hatással bír. A váladék megszüntetéséhez 15 CH-s hígításban kell használni, naponta kétszer.
Ha a hatástalan görcsös köhögést hányinger, hányás kíséri, s a köhögés fulladásossá válik az Ipeca nagyon jól alkalmazható.
A produktív, bőséges mennyiségű gennyes váladékkal járó köhögés legjobb szere a Hepar sulfur.
_A felszívódás időszaka:_
A felszívódás időszakában, amikor éjszaka száraz köhögés zavarja a beteg álmát, nappal sűrű, sárgás, nyálkás váladékot ürít, s úgy érzi a mozgástól és a friss levegőtől jobban van, akkor Pulsatilla adható.
Ha a lábadozás nagyon elhúzódik, erős köhögéssel és bőséges váladékozással, akkor a Sufur irodatum segíthet.
Talán sikerült érzékeltetni, hogy milyen sokrétű lehetőséget kínál a homeopátia a köhögés kezelésére, figyelembe véve az individuális szükségleteket. A homeopata orvos egyénreszabottan állíthatja össze a terápiát, figyelembe véve a beteg legapróbb rezdüléseit is. Különösen jó eredmény érhető el, ha a homeopátiás kezelés a betegség legkorábbi stádiumában kezdődik meg, ezáltal ugyanis elkerülhetővé válik a súlyos szövődmények kialakulása.
A cikk szakmai anyagához Dr. Sebő Zsuzsa gyermekorvos nyújtott segítséget.