Homeopátiás materia medica
ACONITUM NAPELLUS
A Sisakvirág a Boglárkafélék családjába tartozó növény. Az őstinktúra a virágzáskor leszedett növény egészéből készül.
A patogenetikai kísérlet három fő hatásterületet határozott meg: idegi tüneteket, keringési tüneteket és lázas állapotot, amelyek közös klinikai megnyilvánulása a tünetek hirtelen, de intenzív fellépéséből és azok intenzitásából áll.
Ezért az Aconit hirtelen, hevesen fellépő reakció tünetegyüttesek esetében javasolt, mint például a hirtelen bekövetkező hőmérséklet változásokat követően (láz), hirtelen félelemre vagy ijedtségre, vérnyomás felugrásra.
Az Aconit indokolt, ha az egyén állapota erős és hirtelen hidegre, illetve éjfél felé rosszabbodik, azonban javul, amint elkezd verejtékezni. Lázas állapotban a bőr száraz, vörös és meleg. Erős szomjúságérzés jellemző, nagy mennyiségű hideg vizet kíván a beteg.
BELLADONNA
A Nadragulya Burgonyafélék családjába tartozó növény. Az őstinktúra a kivirágzott növény egészéből készül, hatóanyagainak többsége a levelekben található. A "Belladonna" arra utal, hogy a reneszánsz kori nők ezt a növényt használták, hogy csillogó szemük és színes arcuk legyen.
A patogenetikai kísérlet kimutatta, hogy a Belladonna a következőkre hat: nyálkahártyák, szív- és érrendszer, idegrendszer, valamint a gyulladásos és lázas tünetegyüttesekre.
Főbb javallatok kezdeti orrgaratgyulladás, torokgyulladás, gége-légcsőhurut, vértolulásos középfülgyulladás, skarlát-jellegű kiütések, magas lázzal járó rángógörcsök esetén.
A beteg állapota erős fényre, zajra, érintésre vagy rázkódásra, hideg levegőre rosszabbodik, azonban pihenésre javul. Lázas állapotban bőséges mennyiségű izzadás és változó szomjúság jellemző arra az egyénre, akinél a Belladonna ajánlott.
BYONIA
A Büdös gönye a Tökfélék családjába tartozó növény. Az őstinktúra a növény gyökeréből készül. A patogenetikai kísérletek szerint a Bryonia az alábbiakra hat: nyálkahártyákra, savóshártyákra, valamint az adinamikus lázas tünetegyüttesekre.
A Bryonia főbb javallatai a kialakulóban lévő légcsőhurut vagy bronchitis, amikor beteg száraz, fájdalmas köhögéssel küszködik, mely a legkisebb mozdulatra, mozgásra vagy meleg helyiségbe való belépésre rosszabbodik. Száraz mellhártyagyulladás, ízületi fájdalmak, ízületi vízgyülem, akut reumatikus jellegű ízületi gyulladás, illetve minden lázas állapot, mely erős szomjúságérzettel, abszolút mozdulatlanság igényével jár indokolja a Bryonia alkalmazását. Továbbá elnehezült emlőkkel járó emlőgyulladás esetében is hatékony lehet.
Jellemző, hogy a beteg fájdalmainak helye pontosan meghatározható, illetve a rosszabbodás 21 óra körül áll be.