Homeopátiás alkattan
Mivel a homeopátia, mint terápiás eljárás, egyre felkapottabb módszer hazánkban, a januári Baba patikában homeopátiás rovatot indítottunk, remélve, hogy ezzel hozzásegítjük az olvasókat ahhoz, hogy
egy kis bepillantást nyerjenek a hasonszervi gyógymód kínálta lehetõségekbe, s talán egy kicist más oldalról is megvilágítsuk az egészség-betegség témakört. Röviden bemutattuk a homeopátia eredetét, hazai történetét, gyógyszerészeti formáit, rendhagyó gyógyszeradagolását, írtunk a fogékony típusról. Ebben a lapszámban különbözõ alkatokkal szeretnénk megismertetni az olvasókat.
A homeopátia a "hasonlót a hasonlóval kezelni" elv alapján gyógyít. Alkalmazásának elve, hogy a beteg azon gyógyszeranyagot kapja homeopátiás hígításban, amely hígítatlanul az egészséges emberben olyan tüneteket vált ki, mint amelyek leginkább hasonlítanak a beteg panaszaihoz. Ez egy egyéni, alkati terápia, mely az egész embert - testét és lelkét egyaránt figyelembe veszi.
A homeopátiás gyógyszer mindig mentes mérgezõ és mellékhatásoktól, hiszen nem egy molekuláris tömegnek tulajdonítható vegyi hatásról van szó, hanem az elkészítés módjából fakadó különleges fizikai állapotról, amit a gyógyszer gyógyszerészeti formája hordoz.
A magyarországi orvosi gyakorlat számára a homeopátia nem ismeretlen, Bakody József, orvos honosított meg. Az 1860-as években hazánk a homeopátia fellegvára volt, majd több mint negyven év kényszerszünet után ismét engedélyezték a homeopátiás gyógymód magyarországi alkalmazását.
A homeopátiás gyógyszeradagolás is a homeopátia alapelvét követi. A beteg szervezet reakcióival azonos irányban ható gyógyszert a hasonlóság alapján történõ meghatározás után úgy kell adni, hogy éppen elég legyen ahhoz, hogy ezeket a reakciókat segítse anélkül, hogy rossz irányban súlyosbítaná õket. Éppen ezért minél nagyobb a hasonlóság a beteg tünetei és a homeopátiás szer patogenezise között, annál magasabbnak kell lennie az alkalmazott gyógyszer hígításának és fordítva.
A homeopátia is megalkotta a saját típustanát. Az általa leírt típusok megfelelhetnek tehát bizonyos homeopátiás gyógyszerek indikációjának, ugyanúgy, ahogy a fogékony típus irányt mutat számunkra az alkati szer kiválasztásánál.
Alkatunk hatással van az egészségünkre és a betegségünkre egyaránt. Az egészségünk megõrzéséhez a különféle hatások és a reagálási elehetõségeink közötti egyensúlyt kell megtartanunk. Ha a védekezés reakciós lehetõségei túlhaladottak vagy nem alkalmasak, az egyensúly megbomlik; megbetegszünk. Másszóval: egy támadással szemben mindenki egyéni alkatának megfelelõen reagál. Az akut betegségek megkülönböztetés nélkül bárkit érinthetnek, nem az alkattól függ. A krónikus patológiánál azonban a beteg sajátos megnyilvánulásai jellemzik a klinikai képet. Tehát a betegségek csak az arra hajlamos betegeket érintik; ezek az alkati betegségek.
Az alkat megismeréséhez biokémiai megközelítés (pl. genetikai hajlam) és klinikai megközelítés (pl. morfológiai tulajdonságok, viselkedés, stb.) áll rendelkezésünkre.
Az alkat ismerete két különleges fogalmon alapul, (melyeket már korábban leírtunk): a krónikus reakciós mód illetve a fogékony típus fogalmán.
Amikor a homeopata orvos az egyén alkati szerét keresi, számtalan, különösnek tûnõ kérdést tesz fel. Érdeklõdik a kedvenc ételeink felõl, testhõmérsékletünkrõl, szorongásainkról, félelmeinkrõl, betegségeinkrõl és azok lefolyásáról. Gyógyulásunk érdekében ezeket a kérdéseket komolyan kell venni, ezáltal az orvos egy teljesebb személyiségképet rajzolhat rólunk, ami pedig az alkati szer megválasztásának elengedhetetlen feltétele. Az alkat ugyanis a testi, szellemi és érzelmi jellemzõink bonyolult szervezõdése.
A XX. század elején egy francia orvos, d'Antoine Nebel megfigyelte, hogy bizonyos morfológiájú emberek gyakran sajátos megbetegedési hajlamokat mutatnak, amelyek alkati gyógyszerekkel kezelhetõk. Tanítványa, Léon Vannier három alap alkati típust írt le: Calcarea carbonica, Calcarea phosphorica és Calcarea fluorica.
A CARBONIKUS ALKATRA JELLEMZÕ VONÁSOK:
- termete alacsony, zömök, széles vállú,
- meglehetõsen izzadós, éjszaka átnedvesedhet a párnája,
- módszeres, átgondolt, logikus, mindennek tudni akarja az okát,
- érzéke van a fegyelemhez, rendhez, jogszerûséghez,
- egyszerû, célratörõ, egyenes gesztusok jellemzik,
- nem kalandvágyó, inkább a biztonságot keresi, életvitele inkább ismétlõdõ szakaszokból áll,
- könnyen megijed a sötétben, a könyvekben, filmekben szereplõ szörnyfiguráktól.
_Megbetegedési hajlam:_
- elhízásra, anyagcsere zavarokra, túlterheltségi betegségekre hajlamos.
_Fõ gyógyszerei:_ a Calcarea carbonica, Hepar sulfur, Sulfur, Lycopodium, Antimonium crudum.
A FOSZFORIKUS ALKATRÓL ELMONDHATÓ:
- magas növésû, törékeny, vékony, karcsú, hajlékony,
- kifejezõ, hosszú végtagokkal,
- fogai sárgásak, a metszõfogai inkább hosszabbak, mint szélesek, s a fogazat csúcsosan ívelt,
- viselkedésére jellemzõ, hogy kifejezõ, gyors, gesztusai rendezetlenek,
- túlérzékeny, ideges, érzelmes,
- képzelõerõvel és esztétikus érzékkel, kreativitással megáldott egyének.
_Megbetegedési hajlam:_
- fül-orr-gége, légzõszervi, illetve tüdõgyógyászati zavarok: allergia, asztma,
- emésztõszervi zavarok,
- idegrendszeri és pszichikai sérülékenység,
- gyakorta elõfordulnak náluk csontmegbetegedések, különösen a gerinc területén.
_Fõ gyógyszerei:_ Calcarea phosphorica, a Kalium phosphorica, Phosphoricum acidum, Phosphorus, Natrum muriaticum, Silicea, Sulfur iodatum.
A FLUORIKUS ALKATOT:
- asszimetria jellemzi,
- változó testmagasság, de inkább alacsony,
- az alsó és a felsõ fogsor íve gyakorta nem egyezik, a fogak zománca rossz minõségû, gyakorta szürkék és rendezetlenül nõttek
- viselkedésére jellemzõ a rendezetlen gesztikulálás, az instabil attitûd.
- A fluorikus alkat iszonyodik a kényszerûségektõl, a fegyelemtõl, a rendtõl, kevéssé fejlett az erkölcsi érzéke, nem túl lelkiismeretes.
- Intellektuális területen lehet tehetséges és kiváló, vagy ellenkezõleg
- Nem képes rendszeres tevékenység végzésére.
_Megbetegedési hajlama_ nagyon változó, de az ízületi és ín betegségek gyakrabban fordulnak elõ ennél az alkatnál.
_Fõ gyógyszerei:_ Calcarea fluorica, Mercurius, Argentum nitricum.
Gyakorlatban az alkatok leggyakrabban vegyesen fordulnak elõ, pl. foszfor-fluorikus.
Természetesen tudnunk kell, hogy az alkat megállapításához és a megfelelõ szer kiválasztásához nagy tapasztalatú homeopatára van szükség, hiszen a helyes terápia, a jól megválasztott alkati szer védetté tesz bennünket a betegségekkel szemben.