Az allergiák kezelésének szelíd lehetőségei
Az allergia korunk népbetegsége. Szinte minden családban akad egy-két ember, aki valamilyen ételre, anyagra, gyógyszerre, stb. allergiás. Bár ez a betegség nem fertőző, és nem örökölhető, azonban a betegségre való hajlam örökletes.
Az allergiás reakciók súlyossága változó, a legenyhébbtől akár az életveszélyesig. A legtöbb reakció azonban csak olyan kellemetlenséggel jár, mint viszketés, könnyezés, tüsszögés. A másik véglet azonban az életet is veszélyeztetheti, ha hirtelen légzési nehézséget, valamint szívműködés zavart okoz.
Az allergiára hajlamos személyeknél bizonyos anyagok túlzott ellenanyag-termelést váltanak ki. Amikor a szervezet ismételten találkozik az allergénnel, a már vérben lévő ellenanyag az allergénnel kapcsolatba lépve egy sor biokémiai folyamatot indít el, melyek allergiás tüneteket eredményeznek.
Mivel minden allergiás reakciót egy specifikus allergén indít be, ezért az orvoslás fő célja ezen allergének azonosítása.
Allergén lehet az adott időszakra jellemző növény, illetve ennek virágpora, állati eredetű szőr, gyógyszerek, ételek, vegyszerek, tisztálkodószerek, fűszerek. Az allergén allergiás reakciót indíthat be azzal, hogy bőrre vagy szembe kerül, illetve a tápcsatornán, vagy a légutakon keresztül a szervezetbe jut, netán szúrással a bőr alá kerül.
Az allergiás reakciókat többféleképpen osztályozzák. A felosztást az alapján is megtehetjük, hogy mi okozza a reakciót, mely testrészen jelentkeznek leginkább, de figyelembe vehetünk egyéb jellegzetességeket is.
ALLERGIÁS NÁTHA
Az allergiás rhinitisz (nátha) az egyik leggyakrabban előforduló allergiás reakció. A levegőben szálló anyagok okozzák - virágpor, fűfélék, penészgomba, házipor - tüsszögéssel, orrviszketéssel, náthával, orrdugulással, általános viszketéssel, szemirritációval jár. Az allergiás nátha lehet idényjellegű, de tarthat egész éven át is.
_Szezonális nátha:_ Gyakran nevezik szénanáthának vagy virágpor-érzékenységnek. A virágporok szezonja területenként és országonként nagy eltéréseket mutat. Hazánkban a fákat tekintve a nyárfák, a hársfélék, az éger és a mogyoró okozza a legtöbb kellemetlenséget, kora nyártól pedig a fűfélék a felelősek a rossz közérzetért: a pázsitfüvek, a réti perje és réti csenkesz, valamint augusztustól egészen az első fagyig a vadkender, másnéven parlagfű.
A tünetek félreismerhetetlenek: a száj, szájpad hátsó része, a torok viszket, szemek könnyeznek, tüsszögés és vízszerű orrfolyás jelentkezik. Néhányan ingerlékennyé és depresszióssá válnak. A szénanátha előfordulási gyakorisága az önbeszámolón alapuló depresszió mértékével korrelál. A depressziósnak nyilvánított személyek (nem a pillanatnyi depresszió foka) gyakrabban számoltak be szénanátháról és asztmáról.
_Egész éven át tartó rinitisz:_ A szezonális náthához hasonló tünetek jellemzik, de a tünetek súlyossága az év közben gyakran változik. Ez esetben az allergén lehet házipor, toll, állati szőr. Gyakori tünet az orrdugulás, ami elzárva a hallókürtöt hallászavarokat okozhat.
ASZTMA
A légutak krónikus gyulladása következtében a hörgők fokozott válaszreakciója váltja ki a légutak szűkületét. Az asztmás betegben olyan inger hatására is szűkülnek a légutak, amelyek egészséges emberek légutaiban nem okoz ilyen jellegű problémát. Az asztmás rohamban a hörgők simaizomzata összehúzódik, a légutakat borító nyálkahártya a gyulladás következtében megduzzad és nyákot választ ki a légutakba. E jelenség tovább szűkíti a légutakat, ami viszont a beteget arra készteti, hogy erőteljesebben lélegezzen. A rohamok gyakorisága és súlyossága különböző lehet, kezdődhet hirtelen sípoló légzéssel, köhögéssel, nehézlégzéssel, vagy lassan kialakul hat, fokozatosan súlyosbodó tünetekkel. Jellemző tünetek: sípoló légvétel, fulladás érzés, ami szorongást okozhat, a bőr kékes elszíneződése jelzi, hogy nem megfelelő a szervezet oxigén ellátása, s sürgős kezelést igényel. Kiválthatja fizikai terhelés, vírusfertőzés, allergén anyag belélegzése, stressz, érzelmi felindulás, étel, gyógyszer.
Az asztmás rosszullétek megelőzhetők a kiváltó tényező kerülésével. A hagyományos gyógyszeres kezeléssel a rohamok száma csökkenthető és a betegek viszonylag normális életvitelt folytathatnak. Az asztmás rohamot a légutak megnyitásának érdekében azonnal kezelni kell, ugyanakkor e gyógyszeres kezelés hátránya a számos mellékhatás: álmosság, elhízás, csontritkulás, gyomorpanaszok.
EKCÉMA
_Atópiás ekcéma:_ A bőr krónikus, viszkető, felszínes gyulladása, amely gyakran alakul ki szénanáthában, asztmában szenvedő betegeknél, vagy olyanoknál, akik családjában ezen betegségek már előfordultak. Az atópiás ekcémában szenvedők általában több más allergiás betegségük van. Az atópiás ekcéma többnyire az élet első hónapjaiban kezdődik, főleg az arcon, illetve a pelenkával érintkező területeken. Gyerek és felnőtt korban jellegzetesen a térd, könyök hajlat, a comb belső felszínén okoz tüneteket. Provokálhatja fertőzés, étel, stressz. Jellemző erre a betegségre a viszkető hólyagok megjelenése, nedvedzés. A bőr kiszárad és megvastagodik. A viszketés gyakran befolyásolhatatlan vakarózáshoz vezet, a viszketés-vakarás-kiütés-viszketés kör kialakulása tovább rontja a betegséget. A folytonos vakarás felsérti a bórt, ami utat enged a fertőzést okozó baktériumok számára.
A betegséget nem lehet meggyógyítani, de a tüneteket lehet enyhíteni. Elsőként kerülni kell azokat az anyagokat, melyek izgatják a bőrt. Fontos, hogy a bőrt mindig puhán kell tartani, nem szabad hagyni kiszáradni. A körmöket rövidre kell vágni, s a kezet mindig tisztán tartani. A hagyományos orvosságok nagyon sok súlyos mellékhatást okozhatnak, éppen ezért nagyon körültekintően szabad csak alkalmazni.
_Kontakt ekcéma:_ A bőrrel érintkező anyagok által kiváltott gyulladás, amely csak bizonyos, jól körülhatárolt terültet érint. Allergiás reakció esetén egy bizonyos anyaggal való első érintkezés még nem hoz létre reakciót, a következő találkozás után rövid idővel viszketés és bőrgyulladás jelentkezik. Nagyon gyakori a bizsuk okozta ekcéma. A tünetek az enyhe bőrpírtól egészen a súlyos hólyagos duzzanatig terjedhet. A kiütés eleinte a bőrrel való érintkezés területére lokalizálódik, de később elterjedhetnek.
Az allergiás betegségek mind a tünetek, mind az okok terén nagyon sokoldalúak. Éppen ezért nem ajánlatos otthon kezelni őket. Legjobb eredményt az alkati kezeléssel lehet elérni, ezért gyógyításukat szakértő homeopata orvosra kell bízni.
Gyors segélyként néhány monokomponensű gyógyszert bemutatunk, de kezdetben a hagyományos orvosságokat nem szabad elhagyni.
SZÉNANÁTHA KEZELÉSE
Megelőzésként a virágporok megjelenése előtt 2 hónappal Pollen C30 szedhető.
Akinek a fő tünete a tüsszögés, orrfolyás, a szájpalás viszket, a szabad levegőn romlanak ezek a tünetek, azonban melegre javul, annak a Sabadilla ajánlatos.
Nux vomica abban az esetben adható, ha a tüsszögő rohamok reggel jelentkeznek, bőséges orrfolyás kíséretében. A szabad levegőn az orra bedugul, a huzatra kifejezetten érzékeny. Állapota hidegre romlik, de melegre javul.
Euphrasia javasolt, ha a reggeli ébredést követően tüsszög a beteg, orra folyik, szeme viszket és szúr. Estére az állapota javul.
Alium cepa a helyes szer, ha az orrszárnyak felmaródnak, a tünetek a bal oldalon kezdődnek és az ember orra viszket. Szabad levegőn, hűvös szobában az állapota javul, meleg szobában romlik.
Akkor, ha a tüneteket nagyon intenzíven jelentkeznek, az orrváladék nagyon maró, az orr belseje érzékeny és eldugul. A szeme vörös és ég, de állapota mozgásra és a szabad levegőn javul, akkor Kalium iodatum a megfelelő szer.
Arsenicum album akkor adandó, ha a jobb orrfél eldugul, s a betegnek olyan érzése van, mintha tollal csiklandoznák. A beteg nyugtalan és fázós, állapota hidegre romlik, meleg szobában orra nem folyik, hanem eldugul.
ASZTMA KEZELÉSE
Nedves idő, meghűlés, fizikai megterhelés provokálta roham esetén, amely főleg a reggeli órákban, 4-5 óra között jelentkezik, a Natrum sulfuricum hatékony szer.
Érzékeny, szelíd természetű ember számára, akiknél a rohamok a szabad levegőn javulnak, illetve asztmás rohamaik este 10 óra körül jelentkeznek Pulsatilla adandó.
Ipeca javasolt, ha a fulladást hányinger is követi, a mellkasa tele van váladékkal, amit nem tud felköhögni, végtagjai hidegek és izzadtak.
Akinek a nyelve fehér, hallhatóan sok a váladék a mellkasban de nehezére esik felköhögni, öklendezik és hány a roham alatt, annak Antimonium tartaricum adandó.
Az a beteg, aki szorong, fél, köhögése száraz, égő, kevés, de habos köpetet ürít, szárazon zihál, fázik, de ablakot nyit, állapota a nedves időben romlik az Arsenicum album szedését követően várhat javulást.
Az asztmás roham hajnal 3-4 óra között jelentkezik, csak ülő helyzetben előre hajolva tud levegőt venni, ez esetben a Kalium bichromicum a megfelelő gyógyszer.
Esti rohamok esetén, azoknál a betegeknél akiknek állapota evés után, szabadban és beszéd után romlik a Carbo vegetabilis javallott.
EKCÉMA KEZELÉSE
Tüneti kezelés, ha a bőr:
- piros: Belladonna,
- hólyagos: Rhus toxicodendron
- gennyes hólyagos: Mezereum
- sárgás, mézszínűen sebes: Graffites
- hámló: Arsenicum
- elvékonyodott, piros, hámló, repedezett bőr: Natrum sulfuricum
A viszketést a Staphysagria és a Chamomilla csökkenti.
Az itt felsorolt szerek csupán csak kicsiny hányada azon homeopátiás gyógyszereknek, amelyek az allergiás betegségek esetén adhatók. Éppen ezért fontos felkeresni a homeopata orvost, hogy az adott betegségre a legmegfelelőbb szert kapja a beteg.
FONTOS TUDNI:
- Allergiás betegségek gyógyítása alkati kezelés nélkül eredménytelen.
- A hagyományos gyógyszert a terápia kezdetén nem szabad elhagyni együtt kell alkalmazni a homeopátiás gyógyszerrel.
- A régóta fennálló allergiás betegségből való gyógyulás hosszú folyamat.
- A homeopátiás gyógyszerek mellékhatások nélkül gyógyítanak.
A cikk szakmai anyagához Dr. Sebő Zsuzsa gyermekorvos nyújtott segítséget.