|
Orsolics Zoltán ZénóSzociális szakember, ifjúsági tanácsadóNem boldogul kamasz gyermekével? Az, az érzése, hogy esetleg drogokat fogyaszt? Nem tud megbízni gyermekében, esetleg úgy érzi, nem tehet semmit a kapcsolatukért? Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/315-57-46 E-mail: info@kamaszszerviz.hu Honlap: http://www.kamaszszerviz.hu http://www.drogtanacsado.hu |
Kérdezz-felelek
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Hét éve egyedül nevelem (próbálom) gyermekemet. Művészeti szakgimnázium 12. évfolyamára jár. Imádta az iskola első két évét. Nagyon jó hangulat jellemezte az iskolát, fantasztikus osztályfőnökkel. Tavaly változásokat léptettek életbe. A művészeti részt kezdik visszaszorítani és sport iskolává akarják átalakítani a tanintézményt. Új igazgató, új tanárok, új osztályfőnök. Mindent és mindenkit elvesztettek a gyereke, amiért, akiért szerettek odajárni. Gyerekem nagyon szerette volt osztályfőnökét, tisztelte és felnézett rá. Tavaly még sikerült meggyőznöm, hogy maradjon az iskolában, de most mindenképpen ki akar iratkozni és már nem tudok rá hatni. Egyszerűen nem tudom mit tegyek? Engedjem, hogy elmenjen dolgozni, vagy próbáljak harcolni vele, annak tudatában, hogy tönkreteszem a kettőnk közötti kapcsolatot? Előre is köszönöm válaszát.
Teljesen érthető amit leirt a gyermeke részéről. Próbáljon vele beszélni, érvelni és hagyja hogy ő hozza meg a döntést. Érezze, hogy ez az ő jövője, az ő élete. A harcot semmiképpen nem javaslom. Ez ellenkező viselkedést válthat ki benne mint amit Ön szeretne. Ön és gyermeke között a kapcsolat a legfontosabb!
Csak gondolom, hogy Ön egy aggódó édesanya.
Mivel Ön is azt írja, hogy már nagy lány ezért ezt próbálja elhinni és megbízni benne. Ugyanakkor mondja el neki őszintén és nyíltan, hogy aggódik és félti és nem kontrollálni akarja. Tehát a lányával a kapcdolatot építse és próbálgassa a bizalmat megadni neki. Ez nem könnyű de nincs más út mert ha azt érzi a lánya hogy nem bízik benne akkor az csak gyengíteni fogja vagy nem fogja elmondani az igazat, csak hogy megkímélje önt. Legyen partnere, ismerje meg jobban a gondolkodását, dilemmáit. Beszélgessen vele sokat mert ez hozzásegíti ahhoz hogy bízzon benne.
Köszönöm levelét.
Ön azt írja, hogy eltiltani nem tudom meg úgy gondolom hogy nem is az a megoldás...
Miért?
Az Ön lánya 14 éves.
Férjemnek van egy nagyfia, 22 éves. A fiú mint ez tavaly számunkra is kiderült 13 éves kora óta droghasználó. Édesanyja nevelte, mi havonta egyszer találkozhattunk vele. Jó kedélyű, okos fiú volt.
Tavaly kórházba került (pszichiátriára), amit egy ideig szintén titkolt előlünk (nem ér rá találkozni velünk stb.), majd kiderült, nagy a baj. A zárt osztályt is megjárta, de azt kell, hogy mondjam, ott a felszínt kapargatták, gyógyszerezték, de nagy eredményt nem értek el nála. Segítséget kaptunk akkor drogrehabilitációval foglalkozó külsős szakembertől, akinek a javaslatát a fiú a mai napig elutasítja és munkájának sajnos semmi eredménye: Miután kikerült a kórházból, a gyógyszereket nem szedi, nem tartja magát függőnek, és nem megy rehabilitációra továbbra is függő. Mivel nagykorú, nem kényszeríthetjük. Viszont tenni szeretnénk valamit, mert a kórház után kezdetben úgy tűnt, lábra áll: befejezte az OKJ iskoláját, megszerezte a jogosítványt és munkát is szerzett. Albérletben, külön lakik anyukájától és tőlünk.
Két hete ismét rosszabbra fordult az állapota. Talán a tényekhez még annyit, hogy a férjem szinte minden nap beszél vele, ő az egyetlen, aki jelenleg biztos támasz az életében. Összetett az élet ahogy mindenkinek édesanyja, az ő jelenlegi párja, a nevelőapuka (aki nevelte anyukájával sok ideig, majd elváltak) mind azt vallják, nem szabad segíteni neki (enni adni, segíteni az albérlet fenntartásában stb), ha ő nem megy rehabra, ha ő nem tiszta, akkor nem találkoznak vele. Legyen meg a mélypontja és akkor maga fogja elhatározni a gyógyulást.
Ez lehet, hogy így van, csak akkora a kockázata, hogy ezt mi a férjemmel nem merjük bevállalni.
A férjem fia jelenleg depressziós, magatehetetlen, nem képes önálló akaratnyilvánításra. Nem dolgozik, nem kimozdítható otthonról.
Röviden összefoglaltam, biztos ezer részletről lehetne még beszélni
Abban kérnénk a segítségét, hogy ha tud olyan szakembert, kórházat bármit, amivel elindulhatunk, kérem, hogy tájékoztasson minket. Ha esetleg van a rövid levelem után olyan gondolata, szaktanácsa, amit már most követhetünk mit-hogy tegyünk? azt is nagyon megköszönném, ha megosztaná velünk. Főleg a legnagyobb kérdés: hagyjuk valóban magára, ahogy anyukája javasolja (csak rettegünk egy borzasztó végkifejlettől) vagy MIT TEGYÜNK?
Nagyon bizonytalannak és magatehetetlennek érezzünk magunkat!
Segítségét köszönöm.
Üdvözlettel:
Sarolta
Köszönöm levelét és bizalmát.
Átfogalmaznám egy kicsit a kérdését. Valóban ne segítsünk? Én azt gondolom, hogy a kérdés az lehetne, hogy hogyan segítsünk jól? Egy szenvedélybetegre jellemző, hogy ő látja legutoljára a problémát és annak nagyságát. Adott esetben remekül működteti érzelmi játszmáit, manipulál. Hogyan lehetne rajta jól segíteni? Ami számára is hasznos? Vannak hazánkban remek terápiás Otthonok. Pl.: drogterapia.hu de mindenhol önkéntes jelentkezés szükséges. Csak annak lehet segíteni, aki maga is akarja. Tehát a nulladik lépés felkelteni a motivációját, hogy megérjen arra, hogy akarja. Amíg viszonylagos komfortban éli mindennapjait, ételt, pénzt stb. támogatást kap, addig azt erősíti meg a környezete, hogy nincs nagy baj, ellátunk. Azt javaslom, hogy édesapja próbáljon beszélni vele, motiválni, erősíteni, hogy megpróbáljon egy rehabilitációs otthont.
18 éves koráig Ön még fiatalkorú ezért édesanyja felel Önért. Nem a tartózkodási hely számít, hanem a felügyeleti jog. 18 éves koráig hazaviheti a rendőrség (is). Üdvözlettel:
Szép jónapot!nagyon nagy gondba vagyok a fiammal 17 éves már harmadszor járja a 9 osztályt most ott tartunk hogy nem jön haza iskola után mindenét eladja elcseréli semmit nem ér a szavam .kérem mihamarabbi segítségét köszönettel Kurta Viktória
Kedves Viktória!
Amennyiben úgy érzi, hogy személyesen szeretne beszélni velem, úgy kérem keressen telefonon időpont egyeztetés miatt.
Orsolics Zoltán Zénó http://www.kamaszszerviz.hu
Tisztelt Orsolics Zoltán!
16 éves fiam viselkedésével kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni.
Általános iskola 8. osztályig egy életvidám, jókedvű srác volt. Lehetett vele beszélgetni, családi programokat csinálni. 8. osztályban kezdett megváltozni, nem jött ki a tanáraival, osztálytársaival, állandóan dühös, feszült volt, verekedni akart.
Miután kikerült az általános iskolából, azt hittük, egy kicsit megnyugszik az új iskolába. Ehelyett hullámzó lett a viselkedése, van, hogy vidám (bár ez mostanában nagyon ritka), és van, hogy teljesen magába zuhan. Nincs életkedve, nem érdekli semmi, nem jó semmi. És utálja az embereket. Tanulmányi eredménye rossz, nem figyel az órákon. Sokszor próbáltunk vele beszélni, de mindig leráz.
Párommal interneten utánanéztünk, hogy mit írnak erről a viselkedésről, de amit leírtak tünetek, a fiamnál nem jelenik meg minden. Szeret a haverjaihoz menni, szeret bulizni menni, moziba, stb.
Hozzátartozik a problémához, hogy az általános iskolában volt neki barátnője, akit nagyon szeretett, de ő nem tudta ugyanolyan komolyan viszont szeretni. Szakításuk a mai napig vérző seb, és bár azóta volt egy két barátnője, de egyik sem tudta viszonozni a fiam érzéseit, és őt ez nagyon bántja. Tudom, hogy még fiatal, de ebben a tekintetben fejlettebben gondolkodik. Neki nem sok lány kell a környezetébe, hanem egy aki komolyan, viszont szereti.
A fiam nagyon érzékeny, bár próbálja nem ezt mutatni, izgul minden nap az iskolában, ahol alig eszik.
Nagyon aggódunk érte, mert nem tudjuk áttörni a falat amit maga köré rakott, és elzárkózik mindennemű közeledés elöl, mi pedig tehetetlennek érezzük magunkat.
Szeretnénk segítséget kérni, hogy mivel tudnánk feloldani ezt a falat a gyerek körül, és visszakapni a régi vidám fiamat.
Köszönettel Rajnai Gábor
Kedves Gábor!
Köszönöm levelét és bizalmát felém.
A kamaszkorról rengeteg tanulmány és könyv elérhető manapság a boltokban. Leírásából nekem úgy tűnik, hogy semmi különös nincsen a fiával, hacsak nem az, hogy serdül. A serdülőkort pedig gyakran jellemzik, hullámzó érzelmek, stb. de ami ennél is fontosabb, hogy ezt minden gyermek egy kicsit máshogy éli meg, a személyiségéből a családjukból kiindulva. Tehát ne vegyék készpénznek, amit az interneten olvasnak. Azt gondolom, hogy a legfontosabb közel kerülni hozzá, "résen" lenni, amikor beszélgetni akar. Érdeklődni a dolgai felől. Nem a viselkedésére, hanem Őrá fókuszálni. Nem tudom, hogy visszakapja-e a régi vidám fiát valaha is de azt igen, hogy előbb-utóbb kap egy fiút, aztán egy férfit, aki az Önök fia. Talán ez a lényege a kamaszkornak, hogy a serdülő keresi a benne rejlő férfit. Amennyiben szülői konzultációra van szükségük ezzel kapcsolatban, úgy állok rendelkezésre. http://www.kamaszszerviz.hu 06 303155746
Tisztelt Orsolics Zoltán!
Három gyermekes szülőként ( mindhárom fiú) a legkisebb gyermekünkkel kapcsolatban azzal szembesülünk, hogy olyan mértékű és hirtelen pubertáskori problémák jelentkeznek amit nem tudok megfelelően kezelni. Túl vagyunk már két fiú felnőtté válásában ( velük sem volt egyszerű). A 12 éves fiam esetén a nyári szünetet követően, szabad szemmel is nyílvánvalóvá vált ( a felnőtté válás másodlagos nemi jellegei egyértelműsítették) hogy már nem lehez aranyos kisfiúként kezelni. Ezzel együtt a gyerek szerelmes lett, ami magával hozta a folyamatos titkolózást, a telefonon való éjszakába nyúló üzenetváltásokat, a tanulmányi eredmények romlását, és a szülők előtti hazudozást. Tavaly felvételi útján került be egy jó nevű nyolc osztálos gimnáziumba, és tartunk tőle, hogy az iskolában való elvárásokat nem fogja tudni teljesíteni, ami egyébként normál esetben nem okozna neki nehézséget. Arról nem is beszélve, hogy ha a tanárok kezdik majd megjegyezni az iskolában látottakat, ez sem fogja segíteni sem a mi sem pedig a gyerek helyzetét. Szeretném hangsúlyozni, hogy nagyon toleránsak vagyunk a gyereknevelésben, igyekszünk kereteket szabni de inkább a szeretetet használjuk nevelési eszközként, de most kezd kiborulni a bili. A gyerek az iskolai tanulószoba helyett az udvaron barátnőzik, ha elvesszük a telefonját az itthoni tanulás idejére, akkor visszalopja azt, és folyamatosan konfrontálódunk már napi többszöri alkalommal is. Hozzáteszem a kislány csak 11 éves, de nagyon rámenős, így nem egyszerű ellensúlyozni az iskolai hatásokat. Vagy ez nem is probléma? Megoldás, ha elvesszük a telefonját, ha az iskolai órák végeztével hazahozzuk, ha minden eszközzel igyekszünk Őt korlátozni? Vagy beszéljünk a kislány szüleivel? Ez utóbbit nem tartjuk jó ötletnek, de ha kell megpróbáljuk. Eleinte szórakoztatónak találtuk a helyzetet, finoman korlátozva igyekeztük normális mederben tartani a dolgokat, de most már kissé elfajultak az események, mert elindult a csókolózás, a "szeretlek, akarlak" üzenetváltások.
A helyzet kezdi megmérgezni az itthoni családi harmóniát, és azt mindennél fontosabbnak tartjuk. Nagyszülők nincsenek, így minden feladat ránk hárul, de most úgy érezzük, kezd kicsúszni a kezünk közül az irányítás.
Várjuk tanácsait, vagy olyan forrás megjelölését ( könyv, internet) ahonnan több támpontot kapunk a probléma megoldására.
Köszönettel és Tisztelettel: T A
Kedves TA!
Köszönöm levelét és bizalmát felém.
Egyrészt azt gondolom, hogy ez a helyzet egy teljesen természetes alakulása a tinédzserkornak. Másrészt érdemes megtalálni az egyensúlyt és a kapcsolatra helyezni a hangsúlyt. Meg kellene értenie a fiának, hogy az iskolai, családi kötelességek ettől még vannak, maradnak. Másrészt pedig érdeklődni és támogatni őt a kibontakozó párkapcsolatában.
Szívesen fogadom Önt egy személyes konzultációra, ahol részletesebben is tudunk beszélni. Egyeztessünk időpontot. http://www.kamaszszerviz.hu
06 30 3155 746
Érdeklődni szeretnék feltételezett családi erőszakkal kapcsolatban.
A családban van egy gyerek aki sajnos többször is volt már gyermek pszichiátrián, ám sohasem találtak nála semmit, így hazaengedték minden esetben.
Édesanyjával jó a kapcsolata, ha távol vannak egymástól hiányolja, ám ha egymás mellett vannak szörnyen viselkedik. Ma kettesben voltak otthon amikor "bekattant" a gyerek és üvöltözni kezdett. Kiküldték a rendőrséget, ám nem történt komolyabb intézkedés állítólag csupán az anyuka adatait vették fel és felírták a gyerek nevét.
Anyuka kicsit ideges hogy mi fog történni ezek után hiszen sajnos nem ez volt az egyetlen eset (és félek nem is az utolsó).
Egyenlőre bíztatni tudom csak, hogy nem lesz gondja belőle, de gyors válaszukat megköszönném ami megerősít vagy tájékoztat a lehetséges jogi lépésekről.
Köszönöm előre is!
Nem vagyok jogi szakember, tehát pontos jogi választ nem tudok adni Önnek, inkább a tapasztalataimat osztom meg. Bár nem írta, hogy hány éves a gyerek, feltételezem fiatalkorú de már kamasz.
Nos, legtöbb esetben a rendőrség semmit nem tesz (!) amíg "vér nem folyik", tehát nem avatkozik bele. A legtöbb, amit tehet, hogy a sokadik eset után jelenti a helyi családsegítőnek (Családsegítő és Gyermekjóléti Központ) és ők esetleg felveszik a kapcsolatot a szülővel. Majd néhány hét vagy hónap múlva kiküldenek egy szociális munkást vagy segítő szakembert, aki környezettanulmányt készít és elkezd foglalkozni a családdal. Ehhez az kell, hogy folyamatos legyen az inzultus. Amennyiben tipikus kamaszkori problémák vannak, tehát agresszív megnyilvánulások, hiszti, stb. de látják a szakemberek, hogy a szülő nem veszélyezteti a gyermekét, akkor nem fog lépéseket tenni az irányba, hogy a gyermek felügyeleti jogát szüneteltesse vagy vonja meg a szülőtől.
Remélem tudtam segíteni. Üdv.
A fiam felnőtt fiatalember, a mindennapokban a ügyesen tesz dolgát, bár velem gyakran agresszív. A legnagyobb gondom az, ha kimegy a kocsmába, reggel jön haza. Ott sajnos már nem mindig a barátaival marad, hanem aki éppen akad. Szeretnék vele beszélni, hogy ez nem helyes, de általában meg se hallgat. Tudnék valahogy hatni rá?
Köszönöttel: KE
Ön azt írja, hogy fia felnőtt fiatalember és ügyesen teszi a dolgát a mindennapokban.
Tehát alapvetően megállja a helyét a világban. Büszke lehet rá. Azt javaslom, hogy úgy próbáljon hozzá közelebb kerülni, hogy elismeri, bátorítja, megerősíti őt abban amit tesz. A kapcsolat a legfontosabb, tehát ne kritizálja és ne bírálja. Próbáljon spontán közelebb kerülni hozzá, hogy azt érezze, hogy becsüli.
Nemrég múltam 18 éves.és nem igazán jövök ki a családommal..1 éve költöztem apáékhoz akikkel csak romlik a kapcsolatom.és el szeretnék menni..ez lehetséges?vagy a Rendőrök haza vihetnek erőszakkal ha nem akarok haza menni?
Köszönettel: D.
Amennyiben Ön elmúlt 18 éves, úgy azt tesz és oda megy ahová csak akar. Ebbe nem szólhat bele senki onnantól fogva!
Üdvözlettel:
Tisztelt Cím!
Kisebbik fiam 15 fél éves. Megtaláltam a naplóját az asztalán takarítás közben, melyben elèg durván ír rólam, obszcén szavakkal illet. Mi a helyes? Szembesítsem???
Köszönöm
Kedves Levélíró.
Beszélgessen Vele. Érdeklődjon a dolgai iránt.
Nyilván ahhoz hogy konkrétabb legyek, többet kellene tudnom a családjukról.
Amennyiben van kedve, ideje szívesen beszélgetek Önnel egy személyes konzultáció keretén belül. http://www.kamaszszerviz.hu
Üdv.
Tisztelt Orsolics Úr!
14 éves lányommal kapcsolatban szeretném kérni ki a véleményét,tanácsát. Kisebb korában aranyos,szófogadó kislány volt,de most a kamasz korban teljesen megváltozott. Nem igazán találja a helyét valahogy a világban. Nagyon nagy önbizalom hiánnyal küszködik, nem szereti az alakját, nem tetszik a haja, arca. Egy ideje csak fekete,sötét ruhákba öltözik, feketére festi a szemét,mert szerinte anélkül nem szép. Ami nagyon aggasztó számomra,hogy legutóbb a közösségi oldalon olyan képeket posztol,amelyek ijesztőnek tűnnek nekem (fekete,halálra maszkírozott férfi fej, füstködben, bedrogozott,tetovált női alak stb.). Nem tudom mi zajlik a lányomba, mert sajnos nem tudja sem velem, sem senkivel megbeszélni, mert nem bízik meg senkiben. Csak halvány vonalakban célozgatva mondta el,hogy a halál és ilyen dolgok járnak a fejében. Nem igazán tudom miért van ez,mivel boldog családi életet élünk, láthatja,hogy szeretjük egymást az édesapjával. Talán az befolyásolhatja,hogy nincs igazi barátja. 2 éve költöztünk ki Németországba, és otthon sem talált igazi barátot magának, itt pedig szintén nem sikerül neki. Most van egy-két lány,akivel néha találkozik, elmegy hozzájuk,velük,de nem igazán olyan lányok,akinek örül egy lányos anyuka. Sajnos mivel csendes,visszahúzódó gyerek, épp ezért a hangos,menő lányok társaságát keresi. A gond az,hogy ők sem gyakran hívják és leginkább az internet bűvöletében él. Mit tanácsol,hogy lehet a lelkére hatni,hogy lehet ebből a letargiából kimozdítani? Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: Sz-né
Kedves Sz.-né!
Lánya belépett a pubertásba, amely időszak nem csak testi (hormonális) de lelki átalakulással is jár. Mérlegre teszi az értékeket, amelyeket Önöktől, mint szülőktől kapott. Megkérdőjelez szinte mindent és kipróbál eddig nem próbált dolgokat is. A kislányból szépen lassan nő válik. Ennek határait, szerepét is keresi. Mégis a legfontosabb, hogy keresi önmagát az identitását. Ki vagyok? Honnan/kiktől származom? Milyen vagyok én? ... Többet foglalkozik az élet és a halál kérdésével, a társadalmi berendezkedéssel vagy éppen a politikával is...
A tinédzserkor "jó híre", hogy nem tart örökké! Amikor ezen átalakulás lezajlik, akkor egy új személyiség, egy új nő születik meg. Ezért is hívják sokan azt az időszakot a második születés időszakának. Ilyenkor a tinédzserek kockázatkeresőbbek, mint előtte.
Amit tehet:
-Majd elmúlik! (tudatosítja magában, hogy ebben az időszakban nem kell mindent olyan komolyan venni.)
-Most rögtön! (amikor Ő szeretne beszélgetni, akkor lehetőség szerint próbáljon jelen lenni)
-A partvonalról szurkolni! (legyen egy karnyújtásnyira ha szüksége van önre de mást nem tehet, mint hogy a partvonalról drukkol neki.)
-Türelem és megértés! (próbáljon ebben az időszakban türelmesebb lenni vele és néha meséljen neki a saját tinédzser koráról)
Amennyiben igényli szívesen fogadom Önt egy személyes konzultációra. E-mail: info@kamaszszerviz.hu http://www.kamaszszerviz.hu
Nagyobbik fiam 17 éves lesz,sajnos nem tudok rá hatni semmilyen módon.Általános iskola 7. osztályától kezdett el romlani a tanulmánya.Jelenleg szakközépiskolába jár de évet ismétel és most sem javít a helyzetén
! Elég sokat lóg,hazudik,egyáltalán nem érdekli a tanulás pedig nagyon nagyon jó esze van,tanárai szerint is nagyon sokra vihetné ha foglalkozna a tanulással!Azt mondta egyik nap,hogy engedjem meg,hogy abbahagyja a sulit mert így úgysincs értelme az egésznek inkább el szeretne menni dolgozni! Nem értek vele egyet,nagyon fontosnak tartom,hogy legalább az érettségi meglegyen de ha így folytatja tényleg nem lesz még tizedikes sem!Mit tanácsol? Van olyan helyzet amikor tényleg jobb ha 17 évesen munkába áll egy "gyerek"? Tanácstalan és elkeseredett vagyok! Köszönöm válaszát!
Én azt gondolom, hogy van olyan helyzet, amikor jobban jár a szülő ha enged, mint ha szigorít. Amennyiben most kilép gyermeke az oktatásból és elmegy dolgozni az még nem azt jelenti, hogy nem lesz érettségije. Csupán azt, hogy nappalin nem lesz érettségije de estin is megszerezheti, akkor amikor majd ő tartja ezt fontosnak, saját elhatározásából. Engedjen meg még egy apró megjegyzést. Amennyiben fia dolgozni akar az egy nagyon értékelendő dolog. Bár lehet, hogy nem tudja mire is vállalkozik, mindenképpen pozitív dolognak tartom ha 17 évesen dolgozni akar. Amennyiben megnyugtatná szívesen beszélek Önnel erről a témáról személyesen is.
Sajnos jogilag csak 18 éves korától költözhet el otthonról hivatalosan!
Üdvözlettel:
Én a tavalyi évben 2013 októberében töltöttem be a 18. életévemet. Iskolába járok 11. osztályos vagyok, viszont a családi problámák, pénzügyi problémák miatt fontos lenne elmennem dolgozni, hogy ezzel segítsem a szüleimet. De ezzel csak egy problémám akadt, hogy a jelenlegi iskolámból próbáltam kiiíratkozni, ráadásul szülői beleegyezéssel illetve szüleimmel mentem be az iskola igazgatójához, hogy kiírassam magam az iskolából, megbeszéltük vele ezt a helyzetet és erre ezt fellelte, hogy nem írathat ki, mivel még tanköteles vagyok, esetleg csak akkor íratott volna ki, ha Augusztusban töltöttem volna a 18-at, de mivel elkezdtem az iskolát a 2013-2014-es tanévben , ezért én még tanköteles vagyok a tanév végéig a törvény alapján. Sajnos nem tudok mit tenni ez ellen, mert nagyon nagy szükség volna az én anyagi támogatásomra. Kérem segítsen! Ön mit ajánlana, milyen megoldást tudna nekem javasolni?!-vagy hogyan tudnék kiíratkozni az adott iskolából?!
Tisztelettel! Farkas Dániel
Gondolom az ünnepek miatt elég későn kaptam meg levelét. Amennyiben jól értem mostanra lánya betöltötte a 18. életévét. Ezzel együtt azt tesz, amit csak akar, szabadon dönthet a sorsáról. A legtöbb, amit tehet, hogy elfogadja a kialakult helyzetet és a hátérben marad, hogy amennyiben szüksége lenne a lányának Önre, úgy bizalommal fordulhasson Önhöz. Valószínűleg ez a pillanat hamarosan eljön, amennyiben lánya a támogatását és segítőkészségét érzékeli.
20 éves lány vagyok. A szüleimmel a húgommal, és a vőlegényemmel élek együtt egy háztartásban. Édesanyám , édesapám és a vőlegényem is dolgozik, én technikum utolsó évében vagyok, a húgom iskolás. A gond az, hogy a szüleim túl sok mindenbe szólnak bele. Nagyjából semmi sem tetszik nekik, amit mi csinálunk. Elakarunk költözni, de nem tudjuk hogyan és miképp, ill. tanácstalanok vagyunk, hogy a sok beszélgetés és probléma megoldó tanácskozásokon felül mit lehetne még tenni. Annak ellenére, hogy mindig megbeszéljük, hogy a pénzügyeinkbe nem beszélnek bele-félre ne értse nem élünk túlzottan költekező életmódot- minden egyes hétvégén mikor együtt a család ez a téma. Legfőképpen 2 dolog zavar: az első az, hogy az én kedves húgocskám nekem folyton betesz, ha anyuéktól hall valamit, akkor mindig bekever stb, stb; a másik pedig a nővérem folyamatosan váltogatta a munkahelyeit, most is a kirúgás szélén áll, a barátja, akinél lakik egy tuskó, de mindenkivel, viszont mindezek ellenére ő maradt a szent és sérthetetlen kicsi lányuk.
Hát kérdem én mit lehet ilyenkor tenni?
A válaszát előre is köszönöm!
További szép napot!
Köszönöm bizalmát. A mai individualista világunkban nem működnek azon együttélési szabályok, amelyek régen maguktól értetődőek voltak. A több generáció együtt éléséhez mindenkinek tudnia kell szerepét, határait. Levelére válaszolva két lehetőséget látok de mégis csak egyet ajánlanék. Az egyik lehetőség, az az hogy határozottan húzzák meg a határaikat, együtt, következetesen a párjával. Nem kell mindenben belelátást engedniük. A másik lehetőség, amely reálisabb és hosszú távon előnyösebb a külön élés. Tudom, hogy anyagilag-technikailag nehéz de még is több előnnyel jár. A leválás nem könnyű de a fizikai távolság megkönnyíti ezt. Lelkileg, anyagilag, fizikailag és még számos szempontból kell leválni a szülőkről, hogy Önök egy önálló és teherbíró családdá váljanak még akkor is ha ez egy olcsó albérletben indul el.
Vegso elkeseredesemben irok Onnek. 6 honapja elhagytam a ferjemet, a 16 eves fiam vele maradt. Beleszerettem egy masik ferfiba, bar ez csak a vegso urugy volt, ill. elotte egyedul nem volt eleg batorsagom erre a lepesre, homokba dugtam a fejem. A fiam amikor megkerdeztuk kinel akar maradni eloszor azt mondta hol nalam, hol az apjanal, aztan amint megtudta hogy nekem van valakim, hozzam mar latogatoba sem akar jonni. Azota bar szoba all velem, egyfolytaban erezteti , hogy mekkora hibat kovettem el, konyorognom kell, hogy lathassam. Amikor elhivom ebedre vagy fagyizni, azt mondja nem jon, mert nem erdemlem meg, Rossz vagyok, es rossz dolgokat muvelek. Ezt igy a szemembe mondja, azert, mert szoba allok meg a baratommal, es nem ulok a negy fal kozott munka utan. Azt mondja tonkretettem az apja eletet, es az ovet is. Hozza kell tennem, o 16 evig el volt kenyeztetve, ki volt szolgalva az apjaval egyutt. Talcan vittem be neki a szobajaba az etelt napi 9 ora munka utan. Az apjat isteniti, es mindenert engem tart felelosnek. Amikor kerdeztem a ferjem, azt mondta O nem uszitja ellenem, sot inkabb probalja rabeszelni a velem valo kapcsolattartasra. Az sem jo otlet, hogy a volt lakasunkban talalkozunk (ok maradtak ott), de hozzam nem hajlando jonni (pedig nem a baratommal lakom), es mashol sem hajlando velem talakozni. Igy meg nem egyszer osszefutottam ott a ferjemmel, es altalaban ennek veszekedes a vege, valamiert mindig belem kot, a fiam termeszetesen ezert is engem okol, hogy miert bosszantom fel a papit. Hozza kell tennem, a ferjem olyan kulturaban nott fel, ahol a noknek sokkal kevesebb joga van, es neki ezt feldolgozni biztos sokkal nehezbb. Tudom, hogy nincs mentseg arra amit tettem, nem igy kellet volna az egeszet csinalni, de sajnos a szerelem elvette a jozan itelokepessegemet, es nem lattam elore ezeket a problemakat. Felek, hogy ezzel a lepesemmel a fiamat egy eletre elveszitettem.
Nem fogalmazott meg kérdést felém, de azt írja, hogy fél, hogy fiát egy életre elveszítette.
Azt gondolom, hogy egy anya-gyermek kapcsolat nagyon átfogó és ősi kötődés. Szinte elszakíthatatlan. Az életünkre nézve hozunk olykor rossz döntéseket, elvakít minket egy-egy érzés, tehát nem tudunk mindig racionálisan gondolkozni, cselekedni. De ennek a kapcsolatnak még nincsen vége, a mostani állapot egy pillanatnyi állapot. Ön ezt tudja alakítani.
Azt javaslom, hogy adjon időt önmagának, új kapcsolatának és a fiával való kapcsolatának is. A megbocsátás egy hosszú folyamat is lehet fia számára. Önnek is időre van szüksége, hogy rendezze gondolatait, érzéseit. Engedje meg fiának, hogy úgy érezzen Önnel kapcsolatban, ahogyan most érez. Ez nem azt jelenti, hogy Ön a hibás mindenért és el fogja veszíteni őt. Sokkal inkább azt jelenti számomra, hogy ebben a zűrös, érzelmektől heves helyzetben mindenkinek időre van szüksége.
Tiszteletem Ura! Bajban vagyok ,mert márciusban töltötte a kisebbik fiam a 17-életévét és tavaly is voltak vele problémáim az iskolában is itthon is most már nem is tudom hány éve elakar költözni itthonról!! Most épp ott tartunk,hogy írassam ki a suliból ,mert nem fog úgy sem járni,mert ő úgy érzi,hogy nem tudom neki azokat az anyagi dolgokat meg teremteni amire neki a suliba szüksége lenne ! Kaja- kajapénz a tanszerek, könyvek stb az igényeit nem tudom teljesíteni! Így ő nem fog iskolába járni!Ezzel kapcsolatosan kérnék öntől tanácsot!!! Köszönet :Csala
Kedves Csala!
Úgy gondolom, hogy a család többről "szól", mint az anyagi jólét megteremtése, pláne az iskolai versengés terén. Nem gondolom, hogy ön akkor jó anya ha felveszi a versenyt, vagy többet teljesít mint az osztálytársai szülei. Az iskolából nem tudja kiíratni, mert ő még 18 éves koráig tanköteles, rá még ez a törvény vonatkozik. A tankötelezettséget önön kérik majd számon. Végül pedig az elköltözést jó ötletnek tartom, hiszen ez a világ rendje. A "nagyfiú" kirepül a családi fészekből. Nincs ezzel baj. Talán önnek is az a célja, hogy fia minél előbb önállósodjon, felelősséget és terhet vállaljon magára. Addig is érdemes lenne fiára nyomást gyakorolni márciusig, hiszen a hiányzások miatt az iskola értesíti majd a gyermekjóléti központot, ahol hivatalból kilátogatnak önökhöz. Amennyiben továbbra sem jár iskolába és hiányzásai elérik és meghaladják a maximumot, úgy Ön pénzbírságra számíthat, amennyiben nem tud eleget tenni annak, úgy közmunkára ítélhetik.
Amennyiben nevelési kérdésekben kér tőlem személyes segítséget, úgy kérem keressen fel telefonon vagy e-mailen. E-mail: info@kamaszszerviz.hu, Tel.: +36303155746