|
Lénárd OrsiSzülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőrElérhetőségem: Honlap: http://www.lenardorsi.hu |
Kérdezz-felelek
Nagyon szeretnék itthon szülni, férjem nem engedi
VAn erre egyáltakán még lehetőség?
Félek a kórházaktól
Üdvözletel
Azt gondolom, a szülés helyének kiválasztásakor a szülőknek egyeségre kell jutniuk. Hogy mindketten végig biztonságban érezhessétek magatokat. Beszélgessetek minél többet az egyéni szempontjaitokról! Mondd el, te miért félsz a kórházaktól, és ő is mondja el, mi aggasztja az otthonszülés kapcsán! Az is lehet, hogy a férjednek egyelőre kevés vagy téves információi vannak az otthonszülésről, ezért érdemes lehet egy bábai felkészítőn részt venni, majd a kérdéseiteket is feltenni. Az ott hallottakat mindenképp hasznosítani tudjátok, bárhogyan is döntötök végül a szülés helyszíne kapcsán.
Minden jót, szép várandós napokat kívánok!
13 hetes kismama vagyok és lassan el kellene döntenem, hogy melyik klinikán szüljek és elkezdtem olvasgatni a témában, de nem találok használható anyagot, ahol össze lenne foglalva a szempontrendszer, hogy mely klinikán milyen lehetőségeim vannak a legtermészetesebb szülésre, alternatív lehetőségekre stb. Tudnál nekem küldeni egy összefoglalót, mely segítene eldönteni, hogy melyik budapesti klinikát válasszam?
Előre is köszönöm!
Veronika
Minden jót kívánok!
Mivel érdemes áttörölni a baba kiságyat, komódot. A kiságyat használtan vettük, a komód pedig teljesen új.
Szabad hypoval, vagy ecetes víz, vagy mosogatószeres víz, vagy mégis mivel? Főleg a használtnál nyugodtabb lennék, ha lefertőtleníthetném, csak nem tudom, hogy a hypo, domestos nem túlzás-e? Köszönettel.
A vegyszer nélküli lemosást javaslom inkább. A kisbabák nem igényelnek steril környezetet. Így tud csak kialakulni, megedződni az immunrendszerük. A legjobb, amit még tehet, hogy a kisbabáját szoptatja. A kicsi immunrendszere ezáltal kellő mennyiségű és minőségű védőanyagot kap.
Kívánok további jó készülődést!
Üdvözlettel:
Mit tanácsol szülés utánra milyen betét a jó? Csak a Tena, vagy jók pl. a DM saját márkása is, a Jessa. Mekkora méretet érdemes venni? Minél nagyobb legyen, vagy nem kell úgymond pelenka méretű? Mert hát ugye lényeg, hogy minél jobb nedvszívó legyen, de azért kényelmes is. Melyiket ajánlja, és milyen méretet, hány cseppeset? Köszönöm.
Kérdésem az lenne, hogy mikortól igényel feltétlenül orvosi beavatkozást/kivizsgálást az, hogy ha a szoptatás befejezésével 3 hónap után még van egy csepp anyatejem?
6 hónapos a fiam(2.gyerek), 3 hónapos korig volt anyatej. Mivel fiam sosem szopott (pedig próbálkoztunk a szoptatással,védőnői és 3 szoptatási tanácsadó is azt mondta végül, hogy feladja nincs több ötlete, hogy lehet a fiamat szopizásra bírni....) lényeg, hogy nem szopizott. Lansinoh fejőgéppel fejtem napi kb 7x-8x, később már csak 6x. Sosem volt meg a napi teljes mennyiség anyatejből, először csak a fele, majd harmada, negyede...és végül a napi 7-6 fejéssel összesen már csak 100-120 ml jött le (össz!) akkor döntöttem úgy, hogy abbahagyom!
Két kisgyerek ellátása mellett ezt már nem bírom, és a befektetett energia sem áll összhangban a hozadékával (azzal a napi össz.100-120 milivel)
A leállásra bevallom nem figyeltem nagyon oda, (úgy voltam vele eddig is rohamosan fogyott az anyatej, akárhogy fejtem 6-8x 10-20 perceket...)
Úgyhogy annyi volt a leállás, hogy az azutáni 2 hétben mondjuk minden második harmadik napon 1 alkalommal 10 percet fejtem.Lejött valami minimális mennyiség (pl 30 mili) és kész. 14 nap után már semmit nem foglalkoztam a tejemmel (van-e vagy nincs...)
Mellem nem feszült, nem volt begyűlve, begyulladva vagy más hasonló probléma.
Anyatej ezután soha nem hagyott nyomot a ruhán, nem csepegett, nem szivárgott, nem volt semmiféle gyanús jel!!!
Kb 1.5 hónap után annyi tűnt fel, hogy reggel megetettem a kisfiamat cumisüvegből és a bimbóudvarnál etetés közben bizsergést éreztem. Először nem törődtem vele. Pár nap múlva ismét éreztem etetés közben.
Ekkor megnyomkodtam a bimbóudvart és a bimbót, és valami nagyon nagyon minimális kis mennyiség (amit még 1 cseppnek sem lehet mondani, mert attól is kevesebb) kis tűhegynyi mennyiségű maszat kijött....én meg meglepődtem, azt hittem már rég elállt. Gondoltam nem nyomogatom, nehogy attól is legyen tej. De kb 2 hét múlva megint kis bizsergést éreztem megint megnyomkodom, jött megint egy picike tűhegynyi maszat.
Fontos, hogy ha minden nap megnyomom, (amit kipróbáltam az elmúlt héten)akkor is csak kb 3 naponta észlelem, hogy 1 tűhegynyi kis nedvesedés van. Fontos, hogy több sosem jön, a mennyisége, mindig csak annyi, hogy még egy csepp sem gyűlik összes, de ettől függetlenül még idegesít, hogy miért nem múlt már teljesen el?
Mikorra kellene teljesen elmúlnia? Normális-e még ez a dolog, vagy sürgősen orvoshoz kellene mennem???
(Mivel, hogy nem folyik, nem csepeg, nem fáj, nem hagy ruhán nyomot, ebből a szempontból nem érdekelne az egész, csak nem tudom egészséges-e ez a dolog, hogy akármennyire is icipici mennyiség, és akármilyen ritkán is, de azért még van 3 hónap után is ha ritkán megnyomogatom.
Köszönöm, üdv: A
A szoptatási tanácsadás nem igazán az én szakterületem, ezért egy IBCLC-s laktációs szakembert kérdeztem meg az ügyben. Ezt válaszolta: "Hosszú ideig normális, ha még van tej, akár egy évig is (ez nem a max. időtartam, akár több is lehet, de nem jellemző). Nem kell nyomkodni a mellet.
Csak akkor szoktuk orvoshoz irányítani a mamákat, ha hónapok vagy évek múltán is kifejezetten soknak tűnik a tej. Ebben az esetben nem árt egy endokrinológushoz fordulni, aki kivizsgálja, hogy mitől magas a prolaktinszint."
A fentiek értelmében nem szükséges orvoshoz fordulnod, a pár csepp kinyomható tej nem gond. Ahogy a szoptatási tanácsadó javasolja, ne is nyomkodd a melled.
Személyes tapasztalatom szerint nálam is megfigyelhető volt ez a jelenség, kisfiam elválasztása után még hónapokig volt egy pár csepp tej a mellemben, ami azután észrevétlenül eltűnt.
Üdvözlettel:
Sok sikert kívánok!
Nagyon szeretnék már gyereket, de nem sikerül, pedig voltam már a párommal vizsgálaton. Mind a kettőnknek lehet gyerekünk, meg voltunk már beültetésen is kétszer, de az se sikerült. Kérem segítsen, mert már csak az hiányzik. Köszönöm előre is.
Kedves Leendő Édesanya!
Dúlaként és mentálhigiénés szakemberként is azt tudom tanácsolni, hogy a gyermekáldásra való testi felkészülés mellett szakítson időt a lelki munkára és ráhangolódásra is. Sokszor egy múltbeli fel nem dolgozott vagy nem is tudatos esemény is állhat a fogantatási nehézségek hátterében. Jó szívvel ajánlom a Perinatus Alapítvány (perinatus.hu/) előadásait, csoportjait és egyéni konzultációs lehetőségét.
Üdvözlettel:
Nekem elég gyakorlatias kérdésem van. Mivel a kisbabának születése után elég sok dologra van szüksége - ő lesz az első babánk -, és a várandósságom alatt táppénzre kell mennem, sajnos nagyon be kell osztanunk a pénzt. Mindenképp szeretném, ha lenne egy ember, aki az esetleges nemtörődömségektől, vagy durcáskodástól, vagy egyéb kellemetlen élményektől megvédené a babánkat, mivel én nem pattanhatok fel a szülőágyból.
Szóval, mennyibe kerül felkérni egy dúlát a szüléshez? Ill. te például vállalnád-e, hogy Dunaújvárosban légy dúla? Nagyon szépen köszönöm a választ!
Léna
Kérlek küldd el az e-mail címed a dula(kukac)lenardorsi(pont)hu postafiókomba, hogy részletesen válaszolhassak Neked!
Üdvözlettel:
Férjemmel szeretnénk kisbabát. Már van egy 4 és 1/2 fiúnk, de a második nem akar összejönni.
Mivel nagyon alacsony a progeszteron szintem az orvos javaslatára elkezdtem szedni clostilbegyt-et két hónapon keresztül mensi utáni 5-10 nap között napi 2x1-et. Az elsőn túl vagyok, de ovu teszten nem volt peteérés. Kérdésem az, hogy hallottam teákról, melyek megemelik a progeszteron szintemet és segítik a beágyazódást. Létezik ilyen tea és, hogyan kell inni?
Segítségét előre is köszönöm
üdv.Szilvi
Általában cickafarkból és palástfűből álló teakeveréket szokták javasolni erre a panaszra. Azt gondolom, érdemes lenne felkeressen egy fitoterapeutát, aki ebben pontos eligazítást tud adni. Ezen kívül jó szívvel ajánlom Önnek a homeopátiát. A jól kiválasztott alkati szer segíthet a ciklus rendezésében és a hormonháztartás egyensúlyba hozatalában.
Másrészt a fogantatás lelki hátterére is gondolnunk kell. Dúlaként az a tapasztalatom, hogy egy feldolgozatlan előző szülésélmény, egy elakadt gyász-folyamat vagy egyéb, más családi esemény is nagyban befolyásolhatja a fogantatás sikerességét. Ebben a kérdésben sokat segíthet, ha meg tudja osztani gondolatait, érzéseit lelki dolgokban jártas szakemberrel.
Kívánok Önnek szép tavaszt, és testi-lelki megújulást!
második terhességem annak 19. hetében missed ab.-vel végződött 2009. okt. 23-án. Jelenleg 5 hetes terhes vagyok. A vetélés után azt javasolták, hogy igyak palástfű-cickafark tea keveréket; kérdésem az lenne, hogy most a terhesség elején, vagy végig is igyak-e ilyen teát a méh megerősítésére, vagy elég a kismamabogyó (halolajas)? egyálatlán mire figyeljek oda (az előző szívhang megszűnése miatt halt meg)?
Válaszodat előre is köszönöm.
Nem tudom pontosan, hogyan történt az előző babád elvesztése - egyrészt mert nem sokat tudok róla, másrészt meg inkább orvosi kompetenciakörbe tartozó kérdés (hogyan, miért történhetett). A teakeveréket nyugodtan fogyaszthatod, és a halolajat tartalmazó várandós-vitamin is biztosan használ.
Dúlaként azt tudom mondani Neked, hogy most az a legfontosabb, hogy bízzál magadban, a saját testedben és a kisbabádban, hogy ez alkalommal minden rendben lesz. :)
Másrészt fontosnak tarom, hogy az elvesztett baba miatt Benned felgyűlt érzéseket ki tudd beszélni, ennek terhét le tudd rakni, akár egy dúla vagy más, lelki dolgokban járatos szakember segítségével.
Kívánok Neked nyugodt, szép várandósságot!
Írjál bátran, ha bármiben segíthetek Neked!
Szeretettel:
Érdeklődnék, hogy a szülésznő mellett milyen plusz funkciója van egy dúlának, illetve mely kórházakban lehet dúlával szülni? Ha mindkettőt fogadok, mellettem lehet-e a férjem a szülés alatt?
Köszönettel: L-né
Azt gondolom, érdemes pontosítani, mi is a feladata a szülésznőnek, és mi a dúlának.
A szülésznő szakmai szempontból követi a vajúdás és szülés folyamatát. A kórházban egyszerre több vajúdó tartozik hozzá, akiknél vizsgálatokat végez, vérnyomást, magzati szívhangot és kontrakciókat mér, gátvédelmet alkalmaz, és ha kell, infúziót köt be. A kitolás idején ő védi a gátat. A feladatai közé tartozik, hogy a választott vagy ügyeletes orvossal tartsa a kapcsolatot, és neki a szülés haladásáról referáljon.
Dúlaként ezzel szemben jóval kevesebb anyát kísérek. Velük már a várandósság idején rendszeresen találkozom és beszélgetek, így kapcsolatuk elmélyül és személyessé válik. A vajúdás és szülés ideje alatt nincsenek adminisztratív feladataim, megszakítás nélkül jelen vagyok. Csak és kizárólag a szülő nőre figyelek, az ő fizikai-lelki igényeit szolgálom ki: homeopátiás szereket, illóolajokat használok, masszírozok, légzéstechnikát és vajúdási testhelyzeteket ajánlok, illetve segítem, támogatom és biztatom az édesanyát. Ha szükséges, segítek a kórházi személyzettel való párbeszédben is.
Kutatások igazolják, hogy a dúla jelenléte pozitívan hat a szülés menetére: az orvosi beavatkozások és a császármetszések száma csökken, kevesebben kérnek fájdalomcsillapítást, és a vajúdás ideje is lerövidül.
Léteznek dúla- (avagy anya-) barát kórházak, ahol a kísérők a szülő nő igénye szerint lehetnek bent a szülőszobán, azaz a párja, a választott szülésznője és a dúlája is. A várandósság idején érdemes felkeresni egy dúlát, aki segíteni tud a kórházak közötti eligazodásban.
Kívánok szép és boldog várandósságot!
Barátnőm félidős terhes. Mostanában kezd gondolkozni rajta, kérje-e dúla segítségét a szülésnél. Mi a legkésőbbi időpont, amikor még dönthet erről?
köszi, A.
Barátnőd még nincs elkésve a dúlaválasztással.
Jó, ha a várandós anya szülés előtt egy pár alkalommal találkozni tud a dúlájával, hogy megossza vele az őt foglalkoztató kérdéseket és érzéseket. Vannak, akik már a várandósság elején, a 10. héten felkeresik a dúlát, mások csak a várandósság második harmadában gondolnak erre.
A beszélgetések során - az információk átadása mellett - az anya és a dúla kölcsönösen megismerik egymást, ami a vajúdás és szülés óráiban nagy segítséget jelent. Ezeknek a találkozásoknak a gyakorisága természetesen az édesanya igényei szerint alakul.
Szép babavárós, nyugodt heteket kívánok a barátnődnek!