|
Horváth Tibor GyörgyNapelemes fűtésrendszerek szakértőjeElérhetőségek: Telefon: 06-30/3966-871 Weblap:www.solarheating.hu Email: napelemesfutes@gmail.com solarheating01@gmail.com |
Kérdezz-felelek
Kérem küldjön egy alaprajzot, s egy pontos címet a napelemesfutes@gmail.com címre. Elektromos hőtárolos radiátorokat, illetve bontás nélküli elektromos padlófűtést fogok ajánlani. Ehhez küldök olyan napelem rendszer ajánlatot is, mellyel 35-40 évig minimális energiaköltsége lesznek.
Családi házunkhoz szeretnénk napenergiával megoldani a fűtést és a meleg vizet. Sajnos egyáltalán nem értünk a témához. Merre lenne érdemes elindulnunk? Tudna ajánlani kezdő, laikusok számára valamilyen információs anyagot?
Köszönjük!
A fűtésre
- elektromos padlófűtést
- elektromos hőtárolós radiátor fűtést
- meglevő vizes radiátoros, vagy padlófűtéshez elektromos kazánt.
ajánlok.
A meleg vizet villanybojlerrel célszerű előállítani.
A szükséges teljesítmény lefedésére pedig napelem rendszert ajánlok.
A saját 170m2-es házam éves energiaköltsége átlag 2-10 ezer Ft /év. Ilyen rendszerű házakból, már több százat készítettünk.
A napelemesfutes@gmail.com címre küldje el ajánlatkérést, s pontos ajánlatot tudok küldeni.
Egy vákuumcsöves kollektor (100l-es Grünpower) vásárlását tervezem. Ezt a meglévő villanybojler elé szeretném bekötni. Jelenlegi vezérelt áramfogyasztásunk 170 Kw/hónap. Mivel a rendszer nem téliesített , csak nyáron lehetne használni. Ön szerint mekkora megtakarításra számíthatok ezzel a beruházással? További kérdésem az lenne , hogy mivel sajnálatos módon nem rendelkezem déli fekvésű tetővel , a rendszer délkeleti irányba lenne fordítva. Mekkora veszteséget jelent ez? Megfigyelésem szerint , délután kettőig érné a napsütés a berendezést.
A rendszer ezek alapján csak 0 fok feletti hőmérséklet esetén fog működni.
Sajnos a rossz tájolás akár 40%-kal is csökkentheti a a rendszer teljesítő képességét.
Tudnia kell, hogy a vákuumcsöves kollektorok téli időszakban hajlamosak a "fagyásra", így hajnalban ráfagy a dér, és csak kb. 11 óra táján fog "kimelegedni", s meleg vizet termelni.
Az elmúlt évi átlaghőmérséklet és időjárás alapján télen nagyon kevés meleg vizet fog csak a rendszer termelni.
A fentiek alapján úgy gondolom, hogy a rendszer éves szinten kb. 50% energiamegtakarítást fog eredményezni.
Üdvözlettel:
Engem az érdekel, hogyha belefogunk egy passzívház építésébe, találunk e hozzá megfelelő szakembert.
Egyáltalán mi kell ehhez?
Addig jó, hogy takarékos az energiafelhasználás, de a létrehozás vajon az -e?
Egy passzívház megépítéséhez, s különösen a tervezéséhez erre specializálódott szakemberek kellenek. Kérem vegye fel velem a kapcsolatot a megadott elérhetőségeimen, s minden segítséget a tervezéstől, az akár kulcsrakész kivitelezésig meg tudok adni.
* A fagyasztó prospektusában szerepel annak elektromos energia fogyasztási értéke. Ezt mindig a gyártó adja meg.
* Az autó fogyasztási értékét nem befolyásolja, hogy Önök háromezerért, vagy 10 ezerért tankolnak bele. Ha viszont csökkenteni szeretnék a gépjármű fogyasztását, akkor egyrészt a vezetéstechnikán kell változtatni, másrészt több gyártó is hirdet beszerelhető fogyasztás csökkentőt, mellyel 5-15%-kal csökkentheti a fogyasztott benzin mennyiségét.
* A TV típusától függően változik annak elektromos energiaigénye. Egy régi, csöves TV, valamint egy Plazma TV több energiát fogyaszt, mint az LCD képernyős. Adatokat a gyártó prospektusában talál.
Szeretném megkérdezni,hogy fertődi építésű bérházban lakunk.Szeretnénk felújítást végezni pályázat utján az egész lépcsőházban.Leszeretnénk vállni a távhőről.Erre milyen megoldást tud ajánlani.Napkolletor felszerelése miben segíthetne nekünk,mi az utja?
Köszönöm!s csné
Kedves S Csné!
A távhőről leválásnak semmi akadálya, ha bérház minden lakója közös elhatározással e mellett dönt. Ehhez viszont teljesen önálló fűtési rendszert kell kialakítani.
Erre két lehetőség van: vagy az egész ház egyetlen rendszeren lesz, vagy minden lakást egyedi fűtéssel és melegvíz szolgáltatással látunk el. A közös rendszer kialakítása az olcsóbb, ezért elsősorban erről írok.
A fűtési rendszerre és melegvíz szolgáltatásra is több megoldás kínálkozik.
1.) Ha még nincs, akkor a lakótömbbe be kell vezetni a gázt. A ház teljes fűtését és melegvíz szolgáltatását egy napkollektoros fűtésrásegítési rendszerrel oldhatjuk meg. Ekkor a napenergiával a fűtési költségek kb 40%-a, a melegvíz költségek 80%-a állítható elő. E rendszer bekerülési költségei lakásonként kb 500-700 ezer Ft-ba kerülnének. A működtetés költségei a jelenlegi távhő költségek kb negyed részére csökkennek. A beruházás 10 éven belül megtérül, a lakások piaci értéke pedig kb 20 %-kal nő.
2.) Gáz nélkül is megoldható a fenti rendszer. Megfelelő körülmények (nagy földterület, vagy nem sziklás talaj, vagy kis mélységben található talajvíz) esetén hőszivattyús rendszer is kiépíthető. Ez teljesen önállóan látja a lakóközösség fűtési - hűtési és melegvíz szolgáltatási igényét. A beruházási költségek lakásonként kb 1 millió Ft.
E rendszerek beruházási költségeire állami támogatás (a beruházási költségek negyed része, legfeljebb 1 millió Ft), valamint kedvezményes, állami támogatású hitellehetőség (a beruházás fennmaradó részére, legfeljebb 3 millóFt) áll rendelkezésre.
Kérem tekintse meg www.otthontechnika.hu weblapom tartalmát, melyen további részleteket olvashat az említett rendszerekről. Itt ingyenes ajánlatkéréssel is segítjük elképzeléseik megvalósítását.
Gondolom Ön ugyanaz, aki az előző kérdést feltette. Kérem legyen szíves az e-mail címemre az elküldött választ visszaküldeni, mert sajnos ezt véletlenül letöröltem a gépemről, egy cikkhez viszont nem kéne újra írnom.
Jelenlegi kérdésére válaszolva:
1.) Egy komplett hétvégi (szombat-vasárnap) főzés alkalmával Ön a mosogatóban melegvizet használ. Számolta már, hogy ez hány mosogatást jelent? 4 főre főzés esetén ez legalább 4 alkalmat jelent. A mosogatógép kevesebb energiával, és tisztábban mosogat, mint a hagyományos technika öblítéssel együtt.
2.) A számítógép energiatakarékos üzemmódját az asztalra kattinva jobb egér gombbal beállíthatja az energiagazdálkodási lehetőséget, azaz a képernyő mikor váltson erre az üzemmódra, ha nem ül a gép előtt.
1.) A jelenlegi izzókat érdemes energiatakarékos izzókkal helyettesíteni.
Például egy 100W teljesítményű hagyományos izzót 20W-os energiatakarékos izzóval kell cserélni.
Összehasonlítás:
100 W teljesítményű hagyományos izzólámpa élettartama 1000 óra, míg egy energiatakarékos izzóé 6000 óra.
6000 órára vetített költségek hagyományos izzónál 600 Ft, energiatakarékos esetében 1500 Ft.
33 Ft/kWh költséggel számolva a 100 W-os izzó 19800 Ft-ba kerül, az energiatakarékos pedig 3960 Ft-ba.
Az összköltség hagyományos izzó esetében 20400 Ft, az energiatakarékos esetében 5460 Ft.
Ezek alapján egyetlen izzó cseréjével 6000 órára vetítve 14940 Ft megtakarítás érhető el. Ez 73,24%-os megtakarítás egyetlen izzó cseréje esetén.
Úgy gondolom, hogy egy kis garzon lakásban is legalább 10 db izzót működtetünk. Ezek cseréjével 6000 óra működtetés alatt (kb 2 év) 149400 Ft megtakarítás érhető el.
2.) A megtakarítás másik lehetősége az izzók esetében működési idejük korlátozása. Ehhez térérzékelők beépítése javasolt. Például előszoba, mellékhelyiség, beépített szekrény világítás, stb. esetében a működési időt a térérzékelő szabályozza a használó jelenlétének, mozgásának érzékelésével. Egy db térérzékelő ára 2300 Ft.
Kültéri használat esetén a szürkületkapcsoló használatával is sok energiát takaríthatunk meg.
3.) A hűtőszekrény helyének megválasztásával (jól szellőző, hűvös hely) csökkenthető energiafelhasználása. Figyeljünk arra, hogy meleg ételt csak annak kihülése után tegyünk bele.
4.) Mikrohullámú sütővel kisebb energiát használunk egy-egy adag étel, mint az összes adag főzőlapon történő felmelegítésével.
5.) Elektromos főzőlap használatakor arra legalább akkora edényt helyezzünk, mint amekkora a lap mérete. Pl.: 1 cm-rel kisebb átmérőjű edény esetében az energia közel harmada kárba vész. Minden edényhez használjunk fedőt, mert e nélkül a felhasznált energia 3/5 része elvész. A főzőlapot a főzés befejezése előtt 5-10 perccel előbb kapcsoljuk ki, mert annak hőmérséklete ezután csak minimálisan csökken. Sütés közben az ajtót ne nyitogassuk. Három kinyitás kb 10% energiaveszteséget jelent.
6.) A mosogatógépet csak akkor indítsuk be, ha teljesen tele van. Ha beállítható rajta a hőmérséklet, akkor kevésbé szennyezett edények esetén 65 fok helyett célszerű 50 fokon indítani. (Pl odaégett tepsit ne tegyünk bele előáztatás nélkül.) Ha most tervezi ilyen gép vásárlását, figyeljen arra, hogy a hőfokszabályozás mellett gép fél programmal is indítható legyen.
7.) Mosógép hőmérsékletének helyes beállításával legalább 35% energiamegtakarítás érhető el. Egy megfelelő előáztatás után 60 fok helyett 40 fokon is lehet mosni.
8.) Számítógép használata során állítsunk be energiatakarékos üzemmódot, mely a gép monitorát 10-15 perc után ilyen üzemmódba helyezi.
9. A melegvíz előállítása nagyon sok energiát emészt fel. Ha a kádban fürdés helyett a zuhanyozást választjuk, annak energiafelhasználását negyedére tudjuk csökkenteni. Fontos, hogy egy villanybojler hőmérséklet szabályozóját legfeljebb 65 fokra állítsuk be. Így elkerülhető annak túlzott energiafelhasználása, továbbá jelentősen csökkenthető a vízkő képződés is.
Ha lehetősége van, a melegvíz előállítására használjon napkollektoros rendszert. Közel 80%-os energiamegtakarítást érhet el.