|
Dr. Gajdács ÁgnesObezitológus, belgyógyászElérhetőségeim: Rendelő: MediFat Obezitológiai és Antiaging Klinika 1062 Budapest, Andrássy út 97. fszt. 2. E-mail: info@medifat.hu Honlap: http://www.medifat.hu Blog: http://www.alakdoktor.blog.hu Kizárólag fogyásról és egészséges életmódról feltett olvasói kérdésekre válaszolok! |
Kérdezz-felelek
Kedves Doktornő?
Már hónapok óta küzdök a következő tünetekkel:
Szapora pulzus,állandó éhség, mégis fogytam, nem alaszok éjszaka,hajam hullik, gyakran vagyok ideges , stb.
Viszont ez átvált sokszor az ellenkezőjébe, automatikusan.Lelassulom, nagyon lemegy a vérnyoásom, homályosan látok, alig eszek,nagyon lassu nyugodt vagyok.
Mi lehet az oka, talán a pajzsmirigy?
Ha igen akkor miért vált a szervezet időközönként?,Olyan mint egy kapcsoló hol lekapcsolnak tartalékra,hol pedig pörgök( sajnos a szívem is.)
Tanydont, astrix, amilorid gyógyszert szedek évek óta ,de nem volt sosem ilyen gondom.
Most három hete szedek egy pulzus csökkentőt( concor 5mg) sajnos az sem változtatot ezen az állapoton, vagyis hol bekapcsolok, hol lelassulok.
Azt is megfigyeltem ha jön a hidegfront egy nappal előtte bekapcsol a gépezetem és nem alszok, pulzusom akár 100 is felmegyen.
Ha pedig a meleg front jön, akkor lassu nyugodt vagyok,mint ma is.
Milyen betegség ez??
Köszönöm
Pannika
Kedves Pannika!
Panaszai hátterében valóban állhat pajzsmirigy betegség, a változó tünetek alapján pl. a Hashimoto pajzsmirigy gyulladás szóba jöhet. Javaslom, hogy mielőbb forduljon endokrinológus szakorvoshoz, a kivizsgálás során feltétlenül szükséges pajzsmirigy ultrahang vizsgálat, illetve a pajzsmirigy funkció laboratóriumi vizsgálata: TSH, fT3, fT4, antiTPO, anti-thireoglobulin (anti-TG), reverz T3.
Mielőbbi jobbulást, gyógyulást kívánok!
Kislányom ráesett a csuklójára, röntgenre kellett mennünk vele, ahol mind a gipszelés előtt és után nem adtak sem rá, sem rám ólomköpenyt.
Szeretném kérdezni, lehet-e ebből egészségügyi gondja a kislánynak, hogy szórt sugárzás érte?
Másnap voltunk kontrollon, ahol rákérdeztem, azt mondták, minimális sugár érhette a testet, ebből nem lesz gond.
Még csak két éves és félek, hogy ártott Neki a röntgenben töltött idő.
Honnan tudhatom, hogy minden rendben?
Szíves válaszát előre is megköszönve,
Üdvözlettel:
Dóra
Obezitológus szakorvosként a kérdés eldöntésében nem vagyok illetékes. Kérem, konzultáljon a gyermek háziorvosával, ill. radiológus szakorvossal.
Gratulálok, hogy néhány kilót már sikerült leadnia!!! Az Ozempic a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők kezelésére szolgál, a cukorprofil javítása mellett a súlyfelesleg leadását is elősegíti.
A gyógyszer leggyakoribb mellékhatásai közé tartozik a hányinger, hányás, hasmenés, gyakoriak az egyéb hasi panaszok, és előfordulhat az alacsony vércukorszint (főleg más gyógyszerrel együtt használva az injekciót) is.
Az erős fejfájás nem gyakori mellékhatás, ezért ezt mindenképpen, azonnal jelezze kezelőorvosának, a nehezen tolerálható, vagy súlyos mellékhatások ugyanis akár a kezelés felfüggesztését is indokolttá tehetik, de erről minden esetben a kezelőorvosnak kell dönteni. Az esetleges vércukor ingadozások előfordulását akár otthoni vércukor méréssel is kiderítheti.
Mivel az inzulinrezisztencia kezelésének alapja gyógyszerszedéssel vagy anélkül is a célzott, személyre szabott IR-diéta, és mozgásprogram, ezért a megfelelő életmód mellett is folytatódhat a fogyás, ill. egyéb gyógyszerek segíthetik a folyamatot, melyről szintén kezelőorvosa tud dönteni az Ön eredményeinek, kórtörténetének ismeretében.
További sok sikert kívánok a fogyáshoz!!!
Tisztelt Doktornő!
Segítséget szeretnék kérni pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatban.
Jelenleg 19. hetes terhes vagyok, 34 éves, 2005 óta pajzsmirigy alulműködésem van (Hashimoto-thyreoiditis, hypothyreosis) , amelyre kezdetben Euthyrox, most L-Thyroxin 50 µg tablettát szedek. A gyógyszer mennyisége nem változott 2005 óta.
Belgyógyász végzettségű kezelőorvosom a pajzsmirigy probléma megoldására gluténmentes diétát javasolt, melynek hatására a korábbiakhoz képest részben rendeződött a pajzsmirigy állapota.
A 2016.08.19-én a Semmelweis Egyetem Pentacore Laboratóriumban mért pajzsmirigy értékeim a következők voltak:
Érték: Abn referencia tart:
TSH Supersens. 3.663 mU/L 0.350 – 4. 940
T3 szabadfrakció 4.30 pmol/L 2.63 – 5.70
T4 szabadfrakció 12.57 pmol/L 9.00 – 23.20
ATPO 204.30 U/mL 0.00 – 63.00 H
A 2016.08.23-án a Székesfehérvári Szent György Kórházban mért pajzsmirigy értékeim:
Érték: Ref. tartomány:
TSH 5.57 mIU/l 0.55 – 4.78 H
T4 szabadfrakció 13.84 pmol/l 11.5 – 22.7
A gluténmentes diétás étkezés mellett a fenti kezelőorvosom a következő vitaminok szedését javasolta, melyet a teherbeesés előtt szedtem és jelenleg is naponta szedek:
D vitamin 10.000 NE egy hónapig szeptember 1-től október 1-jéig, utána 5000 NE
B Komplex napi 1 db. (Mega B-100, Vitaking)
Szelén 100 µg napi 1 db (Vitaking)
Cink 30 mg napi 1 db (Vitaking)
Beta-Carotin 25000 NE napi 1 db (Vitaking)
Vas komplex napi 1 db (Vitaking, Iron All)
Magnézium és C-vitamin por formátumban napi 2 x ½ - ½ mokkáskanál 2 dl vízben feloldva.
Az lenne a kérdésem, hogy a fenti pajzsmirigyértékek fényében amennyiben nem növelem meg továbbra sem a pajzsmirigy gyógyszer adagot, árthatok-e a babának, tekintve, hogy a nőgyógyászom a pajzsmirigy gyógyszer növelését javasolja, amíg a belgyógyász kezelőorvosom határozott álláspontja az, hogy amennyiben a T3 és T4 értékek rendben vannak, a babának sem lehet semmi baja, mert az a lényeg, hogy a hormonszintek rendben legyenek, az egyéb pajzsmirigy értékek nincsenek hatással a kisbaba mentális fejlődésére.
Köszönöm a Doktornő mielőbbi visszajelzését!
Köszönettel: Rajkó Ágnes
Obezitológus szakorvosként a kérdés eldöntésében nem vagyok illetékes. Javaslom, hogy a kérdésben konzultáljon endokrinológus szakorvossal, illetve szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakvizsgával egyaránt rendelkező szakorvossal.
Önnek és a babának is jó egészséget kívánok!