Kandikó Éva - megjelent cikkei
Egészséges nassolnivalók
Anya, úúúgy ennék valamit! Ha te sem most hallod először ezt a mondatot, akkor ez a cikk neked szól. Azt bátran leszögezhetjük, hogy nassolni jó. Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy a nassolással mennyi üres kalóriát viszünk be gyermekünk szervezetébe, milyen ártalmas adalékanyagokkal terheljük meg azt.
A hőguta tünetei és kezelése
Az utóbbi években a nyár előzetes bejelentés nélkül, a tavaszt teljességgel figyelmen kívül hagyva, egyik napról a másikra köszönt be. Szervezetünknek nemigen van ideje átállni a télről a nyárra, ezért az első meleg napokon kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket. Néhány tanács arra nézve, hogyan kerülhetjük el ezeket.
Gyermekbalesetek - A fulladás 2. rész
Mit tegyünk vízbefulladás, vagy betegségek okozta fulladás esetén?
Mit csináljunk tv-nézés helyett?
A WHO felmérése szerint a gyerekek harmada napi három órát vagy annál is többet tévézik világszerte. Rémisztő adat. A te csemetéd is állandóan a tévé előtt ül, ki se tudod robbantani a fotelból? Ha nincs ötleted, mivel csábíthatnád el őt a készülék elől, mi segítünk.
Családi költségvetés
Körkérdést intéztem baráti köröm tagjaihoz, készítenek-e családi költségvetést. Bár a minta nem reprezentatív, egy ismerősöm sem készít ilyet. Azt mondják, annyiféle költségük van, nem győzik számon tartani. Segítünk eligazodni a költségvetés készítésének rejtelmeiben.
Gyors és nem-mindennapi receptek
Éhes a család, de kipróbálnál valami mást, valami számodra szokatlant? Hajrá! Rajtunk nem múlik...
Segítség, csonttörés!
Gyerekkorban gyakoriak a csonttöréssel végződő balesetek, hiszen ilyenkor a legaktívabbak gyermekeink, esnek-kelnek. A csonttörés kellemetlen állapot - főleg az általában hat hétig tartó gipszviselés miatt -, de különösebb aggodalomra nem ad okot.
Gyermekbalesetek - A fulladás 1. rész
Sosem fogom elfelejteni azt az estét, amikor az akkor kétéves fiam fuldokolni kezdett, és úgy tűnt, lenyelt egy műanyag darabot. A legfontosabb ilyen helyzetekben, hogy ne essünk pánikba! Tudom, hogy mondani könnyű ezt, de higgyétek el, a józanság és a határozott, gyors cselekvés életet menthet.
Mit tartsunk az otthoni elsősegélydobozban?
Minden családban van egy gyógyszeres doboz, hol kisebb, hol nagyobb. Szükség is van rá, hiszen az estleges háztartási baleset, hirtelen láz vagy hasmenés gyors ellátást igényel, de nem biztos, hogy rögtön orvoshoz kell szaladni vele.
Itt a nyár, és itt vannak a rovarok is
Aligha van olyan ember, aki megúszna egy nyarat valamilyen rovarcsípés nélkül. A csípések bár kellemetlenek, nagyrészt veszélytelenek. Ellátásuk nem bonyolult, de hogy gyógyulási idejüket lerövidítsük, érdemes megfogadnunk néhány tanácsot.
Mit tegyünk mérgezéskor? - 3. rész
Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet! A mondás igaz, ám ha rossz ember nem is lehet a virágot kedvelő, gondatlan annál inkább. Kevesen tudják, hogy kedvelt, népszerű szobanövényeink egy része mérgező. És ha a családban apró gyerek van, gondatlanság ezeket a növényeket a gyermek számára elérhető helyen tartani.
Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész
Nyáron - ideális esetben - sokat vagyunk a szabadban, kirándulások, grill partik időszaka ez. De a természet rejteget azért veszélyeket is, fontos tudnunk például, mely növényeket kell kerülnünk, hogy ne kórházi tartózkodás legyen a kirándulás vége.
Mit tegyünk gyógyszermérgezéskor?
Bármennyire is figyelünk gyermekünkre, nem lehetünk minden másodpercben mellette, és sajnos a baj egy pillanat alatt megtörténik. A gyermekbalesetek döntő hányada mérgezés, ezek közül is "előkelő" helyet foglal el a gyógyszer okozta mérgezés.
Medvehagyma szezon
Rövid, mindössze háromhetes a szezonja a medvehagymának, ennek a sokoldalúan használható gyógynövénynek, használjuk tehát bátran ezekben a napokban, frissítsük fel vele konyhai repertoárunkat!
Egy pohár egészség
Kisgyerekes szülőkkel beszélgetve gyakran szóba kerül, hogy nem eszik a gyerek elég jól. Amikor azt kérdezem ezektől a szülőktől, mit adnak inni a kicsinek, ha szomjas, kiderül, hogy cukros gyümölcsleveket, üdítőket öntenek ilyenkor a pohárba. Aztán csodálkoznak, ha ezzel tulajdonképpen jól is lakik a gyerek, és nem eszi meg a tápláló ebédet.
Vágás, horzsolás
Az egyik leggyakoribb sérülés gyerekeknél a vágás, horzsolás keletkezése. Elesik a játszótéren, megbotlik a lépcsőn, leesik a bicikliről. Mindennapos esetek, éppen ezért tisztában kell lennünk azzal, mi a teendőnk ilyenkor.
Diákmunka
Közeleg a nyár, a diákmunka szezonja. A kamaszok életében fontos momentum a nyári munka, a zsebpénz mellé számos hasznos tapasztalatot is szerezhetnek.
Biztonságos otthon - biztonságban lévő baba
Amikor gyermekünk elkezd kúszni-mászni, ugrásszerűen megnő azon lehetőségek száma, amikor veszélybe kerülhet. A mi feladatunk ezektől a veszélyektől megóvni őt. Azon kívül, hogy szép szóval, türelmesen, időről időre elmondjuk neki, mit nem szabad, van néhány jól bevált tanácsunk arra nézve, mik az alapvető biztonsági intézkedések gyermekeink védelmében.
Mi legyen a megmaradt húsvéti sonkával?
Vége a húsvétnak, és tele a hűtőd sonkával? Csak semmi pánik, számtalan lehetőség van a maradékok átváltoztatására, kreatív felhasználására.
Rendezzen házibulit a gyerek, vagy ne?
Amikor két éve az akkor 17 éves fiam megkérdezte, rendezhet-e házibulit az alatt az idő alatt, míg mi, a szülei külföldön vagyunk, rögtön igent mondtunk a gyereknek. Sőt, az apja segített dekorálni neki a lakást a retro hangulat jegyében. De valóban ilyen könnyű a döntés?
Dísztányér készítése vidám tavaszi mintával
Talán a húsvéti ünnepek előtt-alatt van annyi szabadidőnk, hogy készítsünk néhány dísztárgyat, akár gyermekeinket is bevonva a műveletbe, hiszen nem túl bonyolult technikáról van szó.
Húsvéti brunch - receptekkel
A húsvét az egyik legragyogóbb alkalom arra, hogy rokonainkat, barátainkat meghívjuk egy brunchra.
Péksütemény receptek a húsvéti reggelihez
Hamarosan itt a húsvét, és bár minden családnak megvannak az ekkor tájt elkészített hagyományos receptjei, talán szívesen fogadtok néhány újat a húsvéti asztalra.
Ha visszabeszél a gyerek...
Ó, mennyire utáltam azt a mondást, amikor a gyerekeim kicsik voltak, hogy kis gyerek - kis gond, nagy gyerek - nagy gond. Azt sugallta akkor számomra, hogy az én kicsijeimnél adódó problémák bagatellek, nem számítanak. Ma már tudom, milyen mély igazság rejlik a mondatban...
A gyerekem hazudik, mit tegyek?
Nem mond igazat a gyerek. Könnyen rájövünk a hazugságra, és a szülők nagy része kétségbe esik miatta. Hát erre nevelem én ezt a gyereket?
Hogyan szoktassuk rá a gyereket, hogy segítsen?
Nem segít a beste kölke semmiben! Inkább hozzánő a számítógéphez, mint hogy levinné a szemetet. Még felszólításra se nagyon, hát még magától... Végeérhetetlen panaszkodás a szülőktől, morgás a gyerekektől. Mit rontottunk el?
Hogyan tanítsuk köszönni gyermekünket?
Könnyű az eszkimóknak és a maori bennszülötteknek, ha találkoznak egymással, csak összedörzsölik az orrukat, és máris túl vannak a köszönésen. Európában ez jóval komplikáltabb kérdés, a magyar nyelv adta lehetőségek pedig teljesen összezavarhatják az etikettben járatlanokat, főleg a gyerekeket és kamaszokat.
Segítség, nem eszik zöldséget a gyerekem!
Nem felejtem el a pillanatot, amikor az éppen egyéves lányom egy jól irányzott rúgással kirepítette a kezemből a kelkáposzta főzelékkel teli tányért, és onnantól kezdve sokáig nem volt hajlandó zöldséget enni, nem kis fejtörést okozva ezzel a családnak.
Babysitter kerestetik
Amikor gyermekünk születése után először ébred fel bennünk a vágy, hogy elmenjünk vacsorázni életünk párjával kettesben, vagy jó lenne eljutni színházba, felmerül a kérdés: kire bízzuk a kicsit?
A családi értékek átadása gyermekünknek
Bezzeg a mi időnkben! - halljuk gyakran idősebbek szájából, miközben elhűlve nézik a mai fiatalokat, akik nem tudnak viselkedni. Mert nem tanulták meg otthon, hogyan is kell azt. De vajon mi az, amit megtanulnak? Milyen mintával engedjük útra gyermekeinket?