Himer Csilla - megjelent cikkei
Amikor a CSOK visszafelé sülhet el
A csok sokak reménysége arra, hogy saját tulajdonú lakásuk, házuk legyen. Ez érthető is, hiszen háromgyermekes családoknál már a 10 + 10 milliós konstrukció is vonzó volt. 2018. december 1-től pedig tovább bővült a csok köre és mértéke. A legtöbben azonban csak ennyit látnak. Pedig a feketeleves nem is a csok-törvény leírásában van. Szakértőnk, Himer Csilla pénzügyi coach segít tisztán látni a helyzetet.
Önsegélyező pénztár - mi az, és mire jó az Neked?
Az önsegélyező pénztár méltatlanul elhanyagolt lehetősége a magyar takarékossági piacnak. Pedig több célra is használható - például a most gyakorlatilag elkaszált lakástakarékok helyett is lehetne életképes alternatíva. Csak meg kellene alapítani. Vagy... csatlakozni egy már működőhöz.
A kezdő vállalkozók két betegsége - 1. rész
A kezdő vállalkozók többnyire lelkesek, és annyira viszi őket a lendület, hogy észre sem veszik, ha hibáznak. Van azonban két olyan jelenség, amely tapasztalatom szerint minden kezdő vállalkozót megérint. Olyannyira, hogy nem is lehet ezeket hibáknak nevezni, hiszen nem szakmai bakik. Inkább betegségszámba mennek. Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, vállalkozásfejlesztési coach cikke.
Amit a kezdő vállalkozók sosem fogadnak meg... - kezdő vállalkozók tipológiája
Nemrégiben kaptam egy kérdést az egyik vállalkozónői Facebook-csoportban. A kérdés az volt, hogy mi az, amit a kezdő vállalkozók sosem fogadnak meg, pedig kellene. Igaz, meglehetősen korlátozott a tapasztalatom ezen a téren, de azért elég sokrétű ahhoz, hogy bizonyos típusokat meg tudjak különböztetni.
Hogyan indíts vállalkozást? - Amiről még nem beszélt senki
A vállalkozás indítása még akkor is igazi ugrás a sötétbe, ha valóban próbálunk mindenre felkészülni, ami csak emberileg lehetséges és persze eszünkbe jut. A gond nem is ezzel van. Hanem azzal, hogy sokszor még az elképzelhetőre sem készülünk fel. Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, vállalkozásfejlesztési coach írása.
Ha elég nagy a család, több mint 14 milliót kereshetsz vele
Nemrégiben jelentette be a kormány, hogy elképesztő mennyiségű pénzhez lehet majd jutni a 2018-tól bevezetendő új családtámogatási rendszer révén. A kormány programja egyértelmű: arccal a gyerek felé!
10 dolog, ami egyetlen nyári táborozó hátizsákjából sem hiányozhat
Kitört a nyári szünet, így sok gyerek tart a különféle táborokba. Érdeklődés és a pénztárca vastagságának függvényében a tábor lehet egy egyszerű iskolai napközis tábor is tizenezer forintért, de akár többszázezer forintos szuperintenzív anyanyelvi, külföldi táborokig széles a választék. Azonban mindegy, hol táborozik a gyermeked, van 10 olyan dolog, ami semmiképpen nem hiányozhat a hátizsákjából.
10 tuti tipp nyári tábor kiválasztásához
Nemsokára kitör a nyári szünet és vele a táborszezon is. Szülőként bármibe lefogadom, hogy már egy ideje bújod a táboros oldalakat, nézed a hirdetéseket és a szórólapokat. Sok szempont mentén hozhatsz ilyenkor döntést. Az időpont, a gyerek érdeklődése és a tábor ára a legfontosabbak. Vannak azonban ezen kívül is megfontolandó kritériumok - ezeket szedtem most csokorba, hogy könnyebb legyen a döntés.
Mikortól adjunk zsebpénzt a gyereknek?
Örökzöld a téma - de nem árt, ha kicsit messzebbről indítunk. Mert a legtöbb szülő a gyermeke pénzügyi nevelését nem azzal rontja el, hogy egyáltalán nem ad pénzt a gyerekének, és nem is azzal, hogy túl korán vagy túl későn - hanem azzal, hogy nem használja okosan a zsebpénzt. Így a gyerek nem azt tanulja meg a zsebpénzből a pénzről, amit kellene vagy lehetne. Csak azt, ami a legkárosabb.
Meddig tart a vállalkozás - és hol kezdődik a család? - 3. rész
A családi vállalkozást vezetők gyakran futnak bele abba a problémába, hogy családjuk nehezen viseli, hogy vállalkoznak. Ennek egyik oka lehet az idő, ami sosem elég a vállalkozásra - így a családra még kevesebb jut. Ugyanígy a pénz is, ha a vállalkozás pénzét nem tudjuk elkülöníteni a családi kasszától. És van egy harmadik, ugyanilyen fontos terület is, ahol komoly konfliktusai lehetnek a vállalkozónak... ezeket Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, pénzügyi coach segít megtalálni és feloldani.
Meddig tart a vállalkozás - és hol kezdődik a család? - 2. rész
A múlt héten már elmélkedtünk egy sort azon, hogy melyek azok a területek, ahol különösen figyelnünk kell arra, hol kezdődik a család és hol ér véget a vállalkozás. A sorozatot folytatjuk - az idő után egy másik fontos területet érint Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, coach, ahol szintén nem javasolt, hogy a család és a vállalkozás egybe csússzon.
Meddig tart a vállalkozás - és hol kezdődik a család? - 1. rész
Pénzügyi coachként óhatatlanul is találkozom olyan esetekkel, amikor a családban valaki vállalkozik, és erre rámegy a családi élete. Ha ez bekövetkezik, az mindig többfrontos bakisorozat eredménye. Nézzük meg, melyik az a három kiemelt terület, amelyek közül elég, ha csak az egyik megborul, már oda a család. Vagy a vállalkozás. Vagy mindkettő. Megmutatom, mire figyelj, hogy a kecske is jóllakjon, és a káposzta is megmaradjon.
Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket? - 2. rész
Himer Csilla pénzpedagógus, pénzügyi coach Szopper Zsófia pénzügyi tanácsadóval közösen már elmélkedett egy sort ezen a kérdésen nemrég. Akkor Zsófi praktikus szakmai tanácsai mentén néztünk rá a kérdésre. Most viszont Csilla háromgyermekes anyaként szerzett tapasztalatai alapján értékeljük, hogy kell-e egyáltalán azzal foglalkoznia egy szülőnek, hogy mibe kerül felnevelni egy gyereket, vagy elég, ha szeretet van.
Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket?
Mostanában gyakran találkozik az ember fia/lánya mindenféle számításokkal, hogy mennyibe is kerül felnevelni egy gyereket valójában. Újságcikkek, TV-riportok és online írások árasztottak el minket - és sokszor előfordul, hogy egészen mást állítanak a megkérdezett szakértők. Pedig az alapvetés mindenhol ugyanaz: a gyereknevelés nemcsak érzelmi döntés, hanem komoly anyagi vonzata is van. Hogy rendet vághassunk a sokféle adat és vélemény között, erősítésként megkértem Szopper Zsófia pénzügyi tanácsadót, számoljunk együtt utána a dolognak. Himer Csilla pénzügyi coach cikke.
Szerelem kontra pénz - avagy bizalmatlanság-e házassági szerződést kérni a párunktól?
Pénzügyi coachunk gyakran szembesül értetlenséggel, amikor komoly közös jövőt tervező párokkal, jegyespárokkal beszélgetve felveti a házassági szerződés lehetőségét. Kivétel nélkül döbbent tiltakozás a válasz: "Házassági szerződés? Hogy képzeled? Én bízom a páromban, szeretem!" Pedig Himer Csilla pénzügyi coach szerint a házassági szerződés éppen a legnagyobb bizalom jele.
Fehér lovagokat a kisvállalkozásoknak! - avagy finanszírozás másképp
A finanszírozás sok kezdő kisvállalkozásnak okoz fejfájást: hiába van a hiper-szuper jó ötlete, ha a vállalkozásindításhoz, és az ötlethez méltó nagyszabású marketingkampányhoz már nincs elég tőkéje - és a bankoktól sem kapna soha annyit, amivel egy ilyen cég finanszírozása megoldható lenne. Mit lehet ilyenkor tenni? Befektetőt kell keresni! Na de milyet?
Még egyszer az adószámos magánszemélyről - változások január 1-től!
Egyszer már írtunk az adószamos magánszemélyről, amely "intézmény" egy érdekes átmenet a magánszemély és a vállalkozó között. Már akkor is igaz volt, hogy csak azért, mert még ekkor is magánszemélynek számít az adózó, még mindenképpen szüksége lesz egy könyvelőre. Ez január elsejétől fokozottan igaz, mert a szabályok bonyolódtak. Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollerének írása.
Testvériség vagy testvérháború? - avagy testvérek, ha vállalkoznak
Arról már többször esett szó, hogy milyen hatással lehet a család tagjaira a tény, hogy apu, anyu, vagy mindketten, netán még közös cégben is vállalkozik. De mi van akkor, ha a tágabb család adja együtt vállalkozásra a fejét? Az egymás utáni generációk közös vállalkozása is megér egy misét, de arról már kevesebb szó szokott esni, hogy mi van, ha generáción belül, horizontálisan vállalkozik a család. Azaz mi van akkor, ha testvérek alapítanak közös céget? Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, pénzügyi coach ennek járt utána.
Vállalkozik a család
A családi vállalkozások érdekes képződmények. Olyanok működtetik, akiket szoros érzelmi kötelékek kötnek össze. Mennyire jó ez? Miért tud működni ez az egyik családban, és miért nem a másikban? Himer Csilla, pénzügyi coach, a kisvállalkozások pénzügyi kontrollere mutat néhány figyelembe veendő szempontot azoknak, akik családi vállalkozáson, vagy annak megújításán törik a fejüket.
Vállalkozás másképp - adószámos magánszemély
Talán kevesen tudják, hogy a vállalkozás megkezdésének van egy olyan módja is, ami olyan, mintha vállalkozás is lenne, meg nem is. Amolyan előszoba a vállalkozáshoz. Vannak persze megkötések, hogy kinek lehet ilyen vállalkozási formát választani, és kinek nem, de vannak azok az esetek, amelyeknél kifejezetten megéri ezt a formát favorizálni.
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 5. rész
Most kezdesz vállalkozni? Vakmerő vagy! Vagy inkább felkészült? Nem mindegy! Ha ugyanis a vállalkozásod alapja a szakértelmed, ezen kívül pedig a mély levegő, amit a mély vízbe ugrás előtt vettél, akkor bizony néhány komoly szarvashiba előtt állsz a friss cégeddel. Talán a sorozat utolsó részében szereplő lesz az, amibe Te is belefutsz.
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 4. rész
Ha vállalkozás indításán töröd a fejed, akkor jó, ha tudod, mire számíts. A legtöbb kezdő vállalkozónak ugyanis fogalma sincs róla, milyen fába vágja a fejszéjét.
A vállalkozáshoz nem elég az, hogy a saját szakmádhoz értesz - ahogyan arról a múlt héten már volt szó. Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, pénzügyi coach a saját praxisában előforduló legnagyobb tévhitet osztja most meg veled.
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 3. rész
Ha vállalkozásba kezdesz, tetszik, nem tetszik, úgy kell kezelned a helyzetet, hogy ez bizony egy családi vállalkozás. Lehet, hogy nem dolgoztok ugyan mindnyájan a cégben, de mindannyiótok életét befolyásolni fogja, ne adj Isten, fel is borítja - még akkor is, ha papíron csak Te vállalkozol. Erről szólt az első két szarvashiba. Himer Csilla a kisvállalkozások kreatív kontrollere, pénzügyi coach most megmutatja a harmadik nagy tévedést, amelyet a legtöbb vállalkozó elkövet.
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 2. rész
A múlthéten már megtanultuk, hogy a vállalkozás nem munka, hanem életforma. Himer Csilla a kisvállalkozások kreatív kontrollere elmondja azt is, hogy ezzel az életformával kapcsolatban milyen szarvashibákat követhetünk el.
5 szarvashiba, amit szinte minden kezdő vállalkozó elkövet - 1. rész
Még ma sem nagy divat vállalkozni, mert még mindig sokan úgy ítélik meg, hogy az alkalmazotti lét sokkal biztonságosabb. Ennek ellenére gyanítom, hogy mindenki kapásból fel tudna sorolni az ismerősei közül legalább ötöt, aki kisebb-nagyobb sikerrel már próbált valamilyen formában és szinten vállalkozni (legalábbis már ki kellett váltania a vállalkozói igazolványt). A legtöbben azonban még akkor is belefutnak az öt szarvashibába, ha nem kényszerből akarnak vállalkozni. A kezdő vállalkozók (és a nem is annyira kezdő vállalkozók) figyelmét hívja most fel ezekre Himer Csilla, a kisvállalkozások kreatív kontrollere, vállalkozásfejlesztési coach.
Miért jó, ha a gyerek vállalkozik? - A gyerekvállalkozások 7 jótékony hatása
A gyerekek úgy születnek, hogy felfedező üzemmódban működnek. Kíváncsiak. Nyitottak. Tapasztalatokra vágynak. Ezért aztán néha tényleg előállhatnak olyan váratlan, és sok szülő számára eszement ötlettel, hogy kisebb-nagyobb vállalkozásba fognak. Azt már tisztáztuk, hogy miért berzenkedik ez ellen a legtöbb szülő. Azt azonban kevesen tudják, hogy a vállalkozói tapasztalat akkor is a gyerek javára válik, ha az életben nem lesz belőle vállalkozó. Himer Csilla pénzpedagógus írása.
8 éves és vállalkozik...
Az természetes jelenségnek számít, hogy egy gyerek nyáron elmegy dolgozni, ha pénzt akar keresni - alkalmazottként. De mi van akkor, ha a gyerek azzal áll elő, hogy ő pl. limonádét akar árulni a házatok előtt a gatyarohasztó hőségben? Tűrsz, tiltasz, vagy támogatsz? Himer Csilla pénzpedagógus érdekes tapasztalatai a szülőkkel.
Megbukott-e a liberális nevelés - pénzügyileg?
Nemrég lángolt fel a vita az interneten, hogy megbukott-e a liberális nevelés, vagy sem. A legtöbben persze arra szavaztak a személyes tapasztalataik alapján, hogy a liberális nevelés totális csődöt mondott.
A spórolás szexi! - 2. rész A spórolás életmód!
Himer Csilla pénzügyi coach múlt heti cikke "Tévhitek a spórolásról és a pazarlásról" kellemetlen perceket szerzett néhányunknak.
A spórolás szexi! - 1. rész Tévhitek a spórolásról és a pazarlásról
Neked mi jut eszedbe a spórolásról? Ha az, hogy le kell mondanod a kedvenc csokidról, nem ihatsz annyi kávét, amennyi Neked jól esne, és nem veheted meg Magadnak azt a ruhát/könyvet/akármit, amit szeretnél, akkor Számodra a spórolás ugyanazt jelenti, mint a legtöbb embernek: a sótlan, örömtelen életet. Lehet ugyan így élni, de minek - mondhatod erre joggal.