SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

GYED extra bonyodalmak folyt.

Kedves Szakértő!

Először is köszönöm a nagyon gyors választ!

Akkor, ha jól értem, az hogy jelenleg GYES-en vagyok már beleszámít a folyamatos biztosítási időbe. Olyasmi infó jutott el hozzám, hogy mivel a GYES-t nem GYED után igényeltem, hanem előtte én fizettem a TB járulékot, így nem számít sehova a jelenlegi GYES időszakom mármint biztosítási szempontból (kizárólag TB mentesség jár vele)

Számszerűsítek, hogy jobban érthesselek.
2024 június óta vagyok GYES-en. Tesót kb 2025 őszén terveznénk (születés). 2025 tavaszán először a 44 szülői szabimat venném ki, ezt követően a felgyűlt szabit (hogy ketyegjenek a jogviszonyos napok), majd őszig/szülésig dolgoznék, ha nem indokolt a táppénz.

A fenti vázolt helyzetben munkaviszonyból nem lenne 365 nap, de GYES-sel együtt igen. Ebben a speckó esetben a CSED kedvezmény már szóba jöhetne?

Köszönettel: Viktória
Teljesen mindegy, hogy mi volt a gyes előtt, most egy munkaviszonyból vagy gyesen, az 1. napja óta újra fennáll a biztosítási jogviszony és számolódnak a napok a 365-höz. Viszont, ez fontos, és korábban nem említettem, a munkáltató mindenképpen tudjon róla, mert elképzelhető, hogy az apa által igényelt gyed 1. napjától bejelentette a biztosításod szünetelését és az azóta is így van nyilvántartva, akkor pedig a hivatal nem fogja látni az újrainduló biztosításban töltött napokat. Bármikor rendezhető akár évekkel visszamenőleg is, de egyszerűbb, ha rögtön jól van kezelve. Ügyfélkapu birtokában több helyen is ellenőrizhető, hogy a munkáltató mit jelentett be a biztosítás szünetelésével kapcsolatban, de egyszerűen csak őt is megkérdezheted erről.

A filléres (távolléti díj, ami általában az alapbér, ennek a 10%-a) szülői szabadságot csak akkor javaslom, ha nem ebből a munkaviszonyból akarsz csedet és gyedet igényelni, mert egyébként nagyon lehúzza az átlagot. A kedvezményszabály, hogy nem lehet kevesebb az új csed alapja, mit a régié volt, az bejönne, de mivel azóta lehetett béremelés, ezért akár több is lehetne az átlag sima szabadságból, mint az előző csed alapja volt.

A táppénz többszöröse a szülői szabadságnak és nem húzza le az átlagot, mert nem számít bele, úgyhogy egyszerűbb simán csak kivenni a szabadságot a gyes vége után, majd a szülés előtti 29. napig táppénzre menni.

Ha ketteske a 3. szülinap ünneplése után születik, akkor rendben lesz az előzetes biztosítás, hiszen 2 és 3 éves kor között megvolt a 365 nap. A csedet akkor is érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, ha utána apuka lesz gyeden, mert így hamarabb elkezdődhet a gyede. Ha Te igényelnéd, akkor meg azért, mert a táppénz, a csed és a gyed közül előbbi a legkevesebb, tehát a legrövidebb ideig kellene kapni.

Szakbarbár
2024-07-19 16:57:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja