SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Eléggé utánajártam a lehetőségeknek, de pár kérdésemre nem találtam választ, ezért kérném segítségét! 2012.09.02-től van munkaviszonyom és 2014 januárjától a fizetésem bruttó 420 000 Ft (nettó 275 000Ft) (fizetéselmaradással). 2015 februárjában fogantak ikerbabáink és 2015. március 2-tól vagyok táppénzen, mint veszélyeztetett kismama. Munkáltatóm adószámát 2015. március végétől felfüggesztette a NAV, amit várhatóan 180 nap elteltével az adószám törlése követ. Ez azt jelenti, hogy munkaviszonyom szeptember körül megszűnik. Amennyiben így lesz és én jelentkezem álláskeresési járadékra, a CSED összege csak a minimálbérből fog számítódni? Ha 42 napon belül szülök, akkor pedig a béremből? Jogosult leszek így GYED-re? Mekkora összegre számíthatok? Hogyan tudom úgy megoldani (szabadság, stb.), hogy a legjobban járjak? A CSED és GYED számításába beleszámít a táppénz összege? Nagyon szépen köszönöm válaszát! Üdvözlettel!
A cég valami olyat csinálhatott, ha felfüggesztették az adószámát, hogy abból ha nem happy end, akkor felszámolás lesz, utóbbi pedig sokáig tart. Ha a csednek legalább az 1. napján még él a munkaviszonyod, akkor utána ha megszűnik, akkor is ugyanolyan összegben és ugyanannyi ideig kapod a csedet és a gyedet, mintha nem szűnt volna meg.

Ez eddig biztos. Az már nem, mert ez egy elég speciális helyzet, hogy a 42 napon belül szülést szét kell választani és más lesz a helyzet akkor, ha 30 napon belül szülsz, illetve más, ha 31-42 napon belül. 30 napnál nagyobb szünet esetén ugyanis megszakad a biztosítás és ezután minden csak minimálbér alapú lehet.

A gyedhez mindenképpen muszáj lesz járadékot igényelni, aminél bejön az általad is ismert minimálbéres szabály.

Egyik ellátás nem számít bele a másiknak az alapjába, tehát a táppénz nem rontja a csedet, a táppénz és a csed pedig nem befolyásolja a gyedet.

Hogy mit tennék a helyedben? Először is elhinném Szakbarbárnak, hogy a felszámolás az egy nagyon lassan zajló folyamat és ezért több, mint nagy a valószínűsége annak, hogy nem lesz semmi gond, mert még bőven élni fog a cég, amikor szülsz. Ha mégsem így lenne, akkor meg nem járadékon, hanem egyéni vállalkozóként folytatnám a munkaviszony megszűnése után, mert abból pontosan duplaannyi (minimálbér kétszerese alapú) csed és gyed tud lenni - anélkül, hogy kamu munkaviszonyt kellene kreálni.

Szakbarbár
2015-05-07 21:40:32
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja