SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
2004. januárjában született első gyermekem, mellyel jelenleg gyes-en vagyok. Jelenleg a második babát terezzük. (A munkahelyemen 2000 óta dolgozom, de előtte is folyamatos munkaviszonyom volt. Amikor szülni mentem havi munkabérem 290 eFt volt.) Kérdéseim a következők: Amennyiben második gyermekemmel teherbe esem, azonnal táppénzre menjek el, avagy jobban megérné, ha előtte a felgyülemlett szabadságaimat kivenném? Mennyi idő után küldhet el a munkáltatóm, ha megszakítom a gyes-t? (A munkahelyemen eléggé "bizonytalan" a helyzet, így nem szeretném, ha a szabadságom alatt mondanának fel nekem.) Ha megszakítom a gyest és táppénzre/szabadságra megyek, akkor a családból más (pl. 8 órában dolgozó férj, nagyi) igénybe veheti a gyes-t helyettem? Amennyiben valaki a gyes idején vissza szeretne menni a munkahelyére, "kényszerítheti-e" a munkáltató arra, hogy lemondjon a gyes-ről? (Nekem több ilyen kismama ismerősöm is van.) Ilyen esetben a gyes igénybevétele netán többletkiadást jelent a munkáltatónál? Segítségét előre is köszönöm.

Mivel az orvossal akkor veteted fel magadat, amikor akarod, ezért Te döntöd el, hogy előbb szabira mész-e - mert akkor hozzá csak később mész. Keresőképtelenül, terhesen, gyesen külön-külön is felmondási tilalom véd. Ha gyest lemondod (ugyan miért tennéd), nem vagy keresőképtelen és terhes sem, akkor a gyes vége után még 30 napig felmondási tilalom véd, de utána már felmondhat. Ha a kedvezőbb táppénzszámítás miatt lemondod a gyest, mert ez az egyetlen, ami miatt érdemes, akkor akár az apuka, akár nagyszülő megigényelheti. Amit a kényszerítésről írsz, azt egyáltalán nem értem, a gyest a költségvetés állja, még a családtámogatási kifizetőhely is csak előlegzi a kiadást,mert utána visszakapja a MÁK-tól, azonkívül gyeses foglalkoztatása után nincs tételes eho, ami havi 1.950 Ft, tehát még minimális kedvezményt is jelent.



Szakbarbár
2006-09-14 10:56:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja