SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem 2016.09.23-án született. Akkor 09.09-től kaptam TGYÁS-t, utána pedig GYED-et. Jelenleg a 2. gyermekünket várjuk, akinek várható születési ideje 2018.07.30. Az akkori bruttó bérem 680000 ft volt, így magas TGYÁS-t és a maximális GYED-et kaptam.
A kérdéseim a következők lennének: Ha továbbra is otthon maradok GYED-en, akkor a 2. gyerek születése után milyen juttatásokra számíthatok (hogyan számítódik a CSED és a GYED a 2. gyerekre? CSED mellett megkapom-e az 1. gyerek után a GYED-et és a GYES-t?) Amennyiben visszaménnék dolgozni, de veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kerülnék, akkor milyen juttatásokra számíthatok az 1. és 2. gyermekre a terhesség ideje alatt és a szülés után? Amennyiben visszamennék dolgozni, hány napot kellene minunkában tölteni, hogy azt vegyék a 2. gyerekre járó juttatások alapjául, és ezekbe a napokba beleszámítódik-e az 1. gyerek után járó szabagság letöltése?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Ha nem mész vissza dolgozni 2 baba között, akkor az általános szabályok szerint a következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, esetedben az utóbbi lenne. De ha a gyed, gyes alatt vagy ezután 1 éven belül ugyanabból a munkaviszonyból szülsz megint és az általános szabályok szerint kevesebb lenne a csed és a gyed alapja, mint az előző csedé volt, akkor az előző csed alapja fogja az új ellátások alapját képezni. Így a cseded annyi lenne, amennyi az előző csed volt, a gyed pedig maximális - bár ez enélkül a szabály nélkül is maximális lenne.

Ha a béred emelkedett, akkor az új bér abban az esetben lesz az új csed alapja, ha legalább 120 naptári napot dolgozol a számítási időszakban. Ebbe a szabadság is beleszámít.

Az egyeske utáni gyes mellé kaphatod a ketteske utáni csedet vagy gyedet. Az egyeske utáni gyed vagy gyes mellé kaphatsz táppénzt, de utóbbit csak úgy, hogy a táppénz kezdete előtt legalább 1 nap szabadság kéne, mert a táppénz és a gyes csak így nem zárja ki egymást.

Szakbarbár
2018-02-12 08:28:19
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja