SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

gyod és betegszabi

Kedves Szakbarbár!

Fiammal nagyon nehéz évek vannak mögöttünk, levelezőn főiskolára jártam, mellette heti 10 órában megbízási díjjal dolgoztam és ezt- azt háztartásokban "segítő" alapon még vállaltam. Egyszóval idén csak 5 hónap megbízási díjas munkám volt heti 10 órában és most aug.1-től részmunkaidős ( 20 óra) állásba felvettek valahová. Egyik kérdés a betegszabi. Ha beteg leszek ( már csapkod a munkahelyen a covid) jár nekem és mennyi betegszabi az előzményeimet ismerve?
Másik, hogy úgy tűnik a fiammal jogosult leszek a GYOD-ra, mert végre kiderült mi a baja, hosszú évek után, amellett jó is ha részmunkaidős vagyok napi 4 órásban vagyok, viszont az apjával elváltunk és heti váltásban neveljük, az állandó címe nálam, a tartózkodási így nála van, ki és hogyan igényelheti a gyodot? Lehet megosztva? Sajnos iskolán kívül állandó jelenlétet igényel, de erre senki nem tudott választ adni, hogy van ilyenkor.
Köszönöm a segítséget! Szép őszi napokat! Klára
A betegszabadság független a biztosítási előzményekről, csak a munkaviszony kezdetétől függ. Aug. 1-én kezdődő munkaviszonynál az évi 15 munkanap arányos része 6 munkanap. Ennek a leteltét követően táppénzre vagy jogosult.

A GYOD-dal kapcsoltban nem tudok segíteni, az nem az én asztalom.

Szakbarbár
2024-09-16 22:30:38
Olvasói értékelés: 5/5

GYED megszakított munkaviszonnyal

Kedves Szakbarbár!

Hosszú évek óta tartó folyamatos jogviszonyomból felmondtam, a munkaviszony 2022. augusztus 16-án szűnt meg, másnaptól külföldön, egy nem EGT-országban éltem és dolgoztam. Az OEP-pel kötött szerződés alapján egyénileg fizettem az egészségbiztosítási járulékot ettől kezdve, megszakítás nélkül.

Napra pontosan egy évet dolgoztam külföldön, 2023. augusztus 17-én gyermekem született, ezt követően is kint éltem, de nem dolgoztam.

Most ismét Magyarországon vagyok, és nem világos, hogy jogosult vagyok-e GYED-re. Ha jól számolom, a gyermek születését megelőző két évben (2021 augusztus 17 és 2023 augusztus 16 között) pontosan 365 nap magyarországi munkaviszonyom volt, és az egészségbiztosítási jogviszonyom egy napra sem szakadt meg.

Mindenhol mást olvasok, nem világos, mi most a helyzet.

Köszönöm segítségét!
Gyedre az jogosult, aki biztosított és a szülés előtti 2 évben van legalább 365 nap biztosítási ideje. Az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével nem vagy biztosított. Biztosított az, aki a természetbeni és a pénzbeli ellátásokra is jogosult. Az egészségügyi szolgáltatási járulék csak természetbeni ellátásra jogosít. Pénzbeli ellátásra csak az ilyen-olyan jövedelmekből, leggyakrabban munkabérből fizetett 18,5%-os tb járulék jogosít.

Havi - jelenleg - 11.300 Ft-ért - nem lesz jogosult valaki 2 évig csedre és gyedre, ami csak a minimálbér után megállapítva is bruttó 3,5 milliió Ft a 2 év alatt - tudom, hogy Te dolgoztál előttte és "rendes járulékot" fizettél, de amit feszegetsz,az arra is vonatkozna, ha valaki kizárólag a filléres összegeket fizette maga után.

Biztosítási jogviszonyba kerülni nem nehéz, igényelhetsz álláskeresési járadékot, lehetsz egyéni vállalkozó, vagy dolgozhatsz ismerősnél... Előbbi két esetben a minimálbér, (ha a járadék alapja ezt eléri), utóbbi esetben a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a gyed alapja.
Ezzel a másik jogosultsági feltétel, az aktuális biztosítás rendben lenne. Az előzetes 365 napból meg pontosan 365 nappal rendelkezel 2021.08.17 és 2022.08.16 között - ha itt nem voltál fizetés nélküli szabadságon.



Szakbarbár
2024-09-02 10:22:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

CSED

Kedves Szakbarbár!

2024. novemberi CSED igénylésnél, ha a biztosítási idő több éve folyamatos, de 2024. áprilisa óta táppénzen van a kismama, és előtte 2024. márciusban is volt pár nap táppénz, akkor a 180 napi jövedelmet a márciusi táppénzes napok előttől lehet számolni?

Köszönöm szépen!
Igen. Az utolsó, 2024 áprilisi bérezett napot megelőző 180 bérezett napi átlag lesz a csed alapja. Ha márciusban is volt pár nap táppénz, akkor az utolsó 180 nap keresésénél ezt átugorják és mennek ennyi nappal hátrébb.

Szakbarbár
2024-08-12 20:34:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

GYED extra bonyodalmak folyt.

Kedves Szakértő!

Először is köszönöm a nagyon gyors választ!

Akkor, ha jól értem, az hogy jelenleg GYES-en vagyok már beleszámít a folyamatos biztosítási időbe. Olyasmi infó jutott el hozzám, hogy mivel a GYES-t nem GYED után igényeltem, hanem előtte én fizettem a TB járulékot, így nem számít sehova a jelenlegi GYES időszakom mármint biztosítási szempontból (kizárólag TB mentesség jár vele)

Számszerűsítek, hogy jobban érthesselek.
2024 június óta vagyok GYES-en. Tesót kb 2025 őszén terveznénk (születés). 2025 tavaszán először a 44 szülői szabimat venném ki, ezt követően a felgyűlt szabit (hogy ketyegjenek a jogviszonyos napok), majd őszig/szülésig dolgoznék, ha nem indokolt a táppénz.

A fenti vázolt helyzetben munkaviszonyból nem lenne 365 nap, de GYES-sel együtt igen. Ebben a speckó esetben a CSED kedvezmény már szóba jöhetne?

Köszönettel: Viktória
Teljesen mindegy, hogy mi volt a gyes előtt, most egy munkaviszonyból vagy gyesen, az 1. napja óta újra fennáll a biztosítási jogviszony és számolódnak a napok a 365-höz. Viszont, ez fontos, és korábban nem említettem, a munkáltató mindenképpen tudjon róla, mert elképzelhető, hogy az apa által igényelt gyed 1. napjától bejelentette a biztosításod szünetelését és az azóta is így van nyilvántartva, akkor pedig a hivatal nem fogja látni az újrainduló biztosításban töltött napokat. Bármikor rendezhető akár évekkel visszamenőleg is, de egyszerűbb, ha rögtön jól van kezelve. Ügyfélkapu birtokában több helyen is ellenőrizhető, hogy a munkáltató mit jelentett be a biztosítás szünetelésével kapcsolatban, de egyszerűen csak őt is megkérdezheted erről.

A filléres (távolléti díj, ami általában az alapbér, ennek a 10%-a) szülői szabadságot csak akkor javaslom, ha nem ebből a munkaviszonyból akarsz csedet és gyedet igényelni, mert egyébként nagyon lehúzza az átlagot. A kedvezményszabály, hogy nem lehet kevesebb az új csed alapja, mit a régié volt, az bejönne, de mivel azóta lehetett béremelés, ezért akár több is lehetne az átlag sima szabadságból, mint az előző csed alapja volt.

A táppénz többszöröse a szülői szabadságnak és nem húzza le az átlagot, mert nem számít bele, úgyhogy egyszerűbb simán csak kivenni a szabadságot a gyes vége után, majd a szülés előtti 29. napig táppénzre menni.

Ha ketteske a 3. szülinap ünneplése után születik, akkor rendben lesz az előzetes biztosítás, hiszen 2 és 3 éves kor között megvolt a 365 nap. A csedet akkor is érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, ha utána apuka lesz gyeden, mert így hamarabb elkezdődhet a gyede. Ha Te igényelnéd, akkor meg azért, mert a táppénz, a csed és a gyed közül előbbi a legkevesebb, tehát a legrövidebb ideig kellene kapni.

Szakbarbár
2024-07-19 16:57:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

GYED extra bonyodalmak

Kedves Szakértő!

Az alábbi problémában kérnék segítséget:
2019 óta fennálló jogviszonyomból 2022-ben szülési szabadságra mentem. A CSED-et követően a GYED-ről lemondtam, édesapa vette igénybe, de jelenleg én vagyok GYES-en.
A táppénzben ez okoz problémát, ha jól tudom amennyiben visszatérek a munkahelyemre. Továbbá a 365 nap biztosítási jogviszonyt is össze kell gyűjteni tudtommal egy esetleges CSED-hez.
Ugyanakkor következő terhesség esetén a CSED kedvezményre jogosult lennék ebben az esetben is, ha minden egyéb feltétel teljesül? A jogviszony azonos lenne (szerződésmódosításokkal), első gyermekem nem lenne 4 éves.

Munkahelyváltáson gondolkodom, elsősorban ezért van jelentősége.
Remélem sikerült jól megfogalmaznom.

Köszönettel: Viktória
A gyed kezdete óta szünetel a biztosításod. A csed és a gyed jogosultsági feltétele, hogy a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezzél, ez így nem fog teljesülni egyik ellátás előtt sem, tehát a kistesóval csak gyesre leszel jogosult fél évig, utána tudja az apuka a gyedet megigényelni.

A csednek lazább szabályai vannak, van olyan helyzet, amivel valaki csedre még jogosult lehet, de gyedre már nem, Neked azonban a csed is esélytelen akkor, ha nem dolgozol előtte 365 napot (ami lehet fél év munka és fél év táppénz is).

Táppénzre egyáltalán nem leszel jogosult, mármint úgy nem, hogy rögtön táppénzzel kezdesz, mert táppénz a folyamatos biztosítással megegyező napokra (de legfeljebb 1 évig) jár, és a Te folyamatos biztosításod 0 nap. Ha kiveszed a szabadságodat, akkor annyi naptári napra lehetsz utána jogosult táppénzre, ahány naptári nap a szabadság volt.

A gyest mindenképpen Te igényeld meg, így ennek az időtartama alatt már ketyeg a biztosítás és a korkülönbségtől függően (ha ez legalább 3 év) akár a ketteske utáni csed és gyed is sanszos lehet, illetve táppénzen is többet lehetsz.

Szakbarbár
2024-07-19 14:30:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tb jogviszony

Tisztelt Szakértő!

55 éves rokonunk munkaviszony hiányában hosszú évek óta fizeti az egészségügyi hozzájárulást maga után. Kérdéseim:
1. Ha ez így marad, elérve a nyugdíjkorhatárt, jogosult lesz-e bármilyen egészségügyi ellátásra anélkül, hogy továbbra is fizetnie kéne a hozzájárulást?
2. Megoldás lehet-e az ellátások rendezésére (mostanra, ill. a nyugdíjas évekre is), ha bejelentjük őt egy minimális munkaviszonnyal (mondjuk napi 2 órás minimálbérre)?
Köszönöm!
Ha a nyugdíjkorhatár betöltésekor lesz legalább 15 év szolgálati ideje, akkor jogosult lesz résznyugdíjra, ami mellé jár az egészségügyi ellátás.

Ha nem lesz még 15 éve sem, akkor egyedülállóként jogosult lesz az időskorúak járadékára, ami egy filléres ellátás, de szintén van hozzá tb. Ha van párja, akkor csak abban az esetben jogosult erre, ha az 1 főre jutó jövedelem olyan alacsony – jelenleg 24.225 Ft -, ami kizárt, hogy ilyen alacsony lenne, mert akkor már rég éhenhaltak volna.

A nyugdíjat nagyon bonyolult szabályok alapján lehet kiszámítani, ezek egy része egy olyan szorzó, ami minden évben változik és amit nem ismerünk előre. Ezért nem lehet azt megmondani, hogy érdemes-e X Ft befektetést eszközölni a járulékokra, mert így Y, ami a többletnyugdíj, az több lesz-e ennél.

Aminek viszont mindenképpen van értelme, az 60 éves kora előtt legalább 450 napra egy munkaviszony – egészen pontosan úgy kellene, hogy a 450 nap a 60. éve előtt 45 nappal legyen meg. Van egy nyugdíj előtti álláskeresési segély (NYES) nevű ellátás, amire az jogosult, akinek az öregségi nyugdíj betöltéséig legfeljebb 5 éve van hátra, és ezelőtt legalább 45 napig álláskeresési járadékra volt jogosult. 45 nap járadék 450 nap munkaviszony után jár. A NYES szolgálati idő és jár mellé a zöld lámpa. A nyugdíj összegét nem rontja, mert a járadék és a NYES is olyan ellátás, meg még van pár ilyen, amivel ha kevesebb lenne a nyugdíj, akkor figyelmen kívül hagyják.


Szakbarbár
2024-07-15 23:23:29
Olvasói értékelés: 5/5

milyen összegû támogatásra vagyok jogosult?

Tisztelt Szakértő!
2023.júniusban diplomáztam, nappali tagozaton tanultam. A nyilvántartás szerint (Oktatási
Hivatal) 2019.09.03-2023.10.31-ig volt biztosítási jogviszonyom. 2023.09.01-től
dolgozom egy munkahelyen, ahol be vagyok jelentve 2-4-6 órára. 2023 decemberben és
2024 januárban bruttó 260.000,- Ft volt a jövedelmem, az elmúlt 4 hónapban pedig bruttó
434.165,-Ft/hó. 2025.március elejére várjuk az első gyermekünket.
Az érdekelne, hogy milyen ellátásra leszek jogosult és kb. milyen összegben?
Van-e értelme egy másik munkaviszony létesítésének? (bejelentés a családi cégbe) Ha igen
akkor az után milyen ellátásra leszek jogosult?
Köszönettel
N.O.
Minden ellátás alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszafelé számolt 180 napi átlag, feltéve, hogy az aktuális jogviszonyban volt legalább ennyi bérezett nap. Ha nem lenne ennyi, akkor további szabályok jönnek be, de Neked lesz, ha marad a munkaviszonyod. Csak a járulékfizető napok számítanak bele, tehát a csed előtti táppénz nem alapja a csednek, a gyed előtti táppénz és csed pedig nem alapja a gyednek.

Tehát nem befolyásol semmit hátrányosan egy táppénz, viszont mivel nem tudni, hogy mikor mész táppénzre, ezért nehéz megmondani, hogy mennyi lesz a csed és a gyed alapja.
De ha még két hónapot dolgozol a jelenlegi bérrel, akkor bármelyik lesz is az utolsó 6 hónap, ott a jelenlegi, 6 órás béred lesz az átlag alapja. Azt feltételezve, hogy 30 év alatti vagy, az ezutáni adókedvezménnyel 434.000 Ft-os átlagból nettó 434.000 Ft körüli csed várható, mert a csed mértéke 100%, SZJA az előzőek miatt nincs, járulék meg nem terheli. Ilyen átlagból 30 év alattiként a gyed havi nettó 273.000 Ft körüli.

A fennálló munkaviszony mellett másik munkaviszony létesítésének nincs értelme, ha valójában nem dolgozol benne, mert táppénzen kívül mást nem kapnál, mivel több jogviszony esetén mindegyikben külön-külön kell rendelkezni 1 év előzetes biztosítással. De ha csak egyetlen munkaviszonyod lenne a 2027-re gondolt minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, akkor a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese is lehetne, a gyed pedig két év elején is emelkedne az újévi maximumhoz képest.

Szakbarbár
2024-07-08 23:25:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Második gyermek

Kedves Szakbarbár!

Első gyermekével, várhatóan 2024.07. hónaptól Cseden, majd Gyeden lévő anyuka már most tervezné a másodikat, az lenne a kérdése, hogy hogyan járna a legjobban. Sok éve folyamatos, 8 órás munkaviszonya van, 2024.01. hótól 9-es kódú táppénzen van, 2024.07. hónapban várható első gyermeke születése. Gyed után akár vissza is menne dolgozni, ha ez növelné az ellátást, vagy táppénzre menne, ha már összejött a következő baba, ha az a jobb.
Köszönöm szépen a választ!
A jelenlegi szabályok szerint gyedbe, gyesbe szülés esetén a következő csed és gyed alapja az általános szabályok szerint megállapított összeg és az előző csed alapja közül a magasabb. Általános szabályokból 4 van, attól függ, hogy melyik kerülne alkalmazásra, hogy mi lesz a helyzet ketteske születése előtt. Szerintem egyelőre nyugtassa meg az, hogy kevesebbet semmiképpen sem fog kapni, vagy ugyanannyit, vagy többet fog kapni, mint az első baba után.

Szakbarbár
2024-06-24 11:41:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

GYÁP

Tisztelt Szakértő!

2024. áprilisában 2 nap GYÁP-on voltam gyermekemmel.
Április hónapban 21 nap volt ledolgozandó és volt 1 nap fizetett ünnep.
A munkáltatóm 19 ledolgozott napot és 2 nap GYÁP-ot számolt el, így a fizetett ünnepre nem kaptam fizetést. Havi díjas vagyok.
Rendben van ez így?
Szerintem a fizetett ünnepre is járna bérezés.
Válaszát előre is köszönöm!
Helyesen járt el a munkáltató.
A havibéres munkavállalónak a havi fix bérében minden benne van, ezért ott nem értelmezhető azt, hogy (ledolgozott időn felül pluszban) fizetett ünnep, ennél fogva ez a nap sem értelmezhető egy plusz napként az áprilisban ledolgozandó 21-en felül. Az órabéres az, akinek a teljesített órákon felül bér jár azért, mert ezen a napon nem kellett dolgozni, ha nem így lenne, akkor számára nem lenne fizetett ünnep, ezért csak nála rendel az Mt. munkaszüneti napra bért adni. Nála tehát ez egy kvázi 22. nap.

Mt. 146. § (1) A munkavállalót távolléti díj illeti meg

d) óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidő tartamára, ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő,

Havibéres akkor kapja meg a teljes havi bérét áprilisra, ha 21 napot dolgozott. Ha ebből 2 gyáp volt, akkor 19/21-ed lesz a ledolgozott időre járó bér.

Szakbarbár
2024-05-03 10:07:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Jogviszony rendezése

Tisztelt Szakbarbár!

2023.01.09-től az egyik budapesti kórház (továbbiakban A intézmény) alkalmazottja vagyok Esztjv jogviszonyban. 2024. februárban megkeresett egy másik intézmény ( továbbiakban B intézmény) hogy 2024. 03.01-től kikéréssel menjek át hozzájuk dolgozni, másik pozícióban, magasabb fizetésért. Az intézmények között szóbeli megállapodás megtörtént, néhány email is alátámasztja ezt, melyben B intézmény részlegvezetője nyilatkozik, hogy március 1-től foglalkozatat. B intézmény azt ígérte, hogy néhány napon belül rendezik a szükséges papírokat. Március 1-jén írásbeli megállapodás hiányában felvettem a munkát B intézménynél és március 20-ig dolgoztam, amíg meg nem elégeltem, hogy még mindig nincs papírom B intézménytől.
"A intézmény" március 1-el szünetelteti a jogviszonyomat, onnan még nem léptem ki, közben márc 19-én kelt levelében kaptam egy felszólítást tőlük, hogy 3 napon belül rendezzem magam, mert március 1-től nem végzek náluk munkát. B intézmény továbbra is foglalkoztatna. Kérdésem, hogy hogyan, és milyen határidőkkel lehet visszamenőlegesen rendezni a munkaviszonyomat B intézménynél? Mit kell ahhoz tenniük az intézményeknek közösen, vagy külön-külön, hogy B intézmény március 1 -el be tudjon jelenteni? Egyáltalán ilyen hosszú visszamenőlegességgel bejelenthető-e a munkaviszonyom B intézmény által? Köszönöm válaszát! Nagyon aggódom.
Csak a versenyszféra munkajogához értek, így a munakjogi részére nem tudok reagálni, fogalmam sincs, hogy pl. mi ez a kikérés. De a ki-bejelentésre vonatkozó jogszabályi előírások mindenhol azonosak, már ha ez a kikérés azzal jár, hogy az egyik helyen megszűnik a jogviszony, a másik helyen pedig létrejön egy új.

Bejelenteni elvileg a munkába lépést megelőzően kell valakit, de az életben számtalanszor előfordul, hogy ez adminisztratív hiba miatt csúszik, akár a hónap végéig, és csak az első bérszámfejtésnél derül ki, amikor érkezik egy jelenléti ív egy olyan munkavállalóról, aki ismeretlen a számfejtőnek, mert belépéskor nem küldtek róla adatot. Ilyenkor egész egyszerűen bejelentjük a valóságnak megfelelően, mert sokkal kisebb gond csúszni a bejelentéssel, mint magánokiratot hamisítani és a munkaszerződésben valótlan dátumot feltüntetni annak érdekében, hogy ne legyen elkésett a bejelentés.

A munkáltató elvileg mulasztási bírsággal sújtható a késett bejelentés miatt, a gyakorlatban szerintem a közszférában ezt egyáltalán nem ellenőrzik, én a versenyszférában is 17 év alatt 2 esetben láttam emiatt pár tízezres bírságot kiszabni. Technikailag évtizedekre visszamenő bejelentés is abszolválható, tehát nincs olyan, hogy program vagy NAV nyomtatványa nem enged x időnél korábbi dátumot beírni. Mindenképpen ragaszkodjál hozzá, hogy a szerződésed és a bejelentésed a valóságnak megfelelő dátumot tartalmazza.

Amennyiben a korábbi munkáltató 03.01-től bejelentette a biztosítási jogviszony szünetelését, úgy ettől a naptól egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni magad után, amivel ennyi idő után már meg is szokott találni a NAV, de lehet, hogy a szüneteléseket csak egy hónapban egyszer jelentik (hivatalosan 8 napon belül kellene), és ezért még nincs nyoma a NAV-nál. Ha később 03.01-től jelent be az új munkáltató, akkor a NAV törli az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Szakbarbár
2024-03-29 09:42:42
Olvasói értékelés: 5/5

Munkavégzés GYED alatt

Kedves Szakértő!
A tegnapi válaszával kapcsolatban lenne még kérdésem. Azt olvasom a NAV atalanyadorol szóló dokumentumában, hogy nem kell járulékot fizetni a mentes keret alatt, azalatt az időtartam alatt, amíg GYED-ben részesülök. Illetve úgy tudom, ha nincs jarulekkoteles jövedelmem, akkor az ellátás alapja szintén a minimálbér. Ezt azert gondolom, mert igényeltem ev-ként is csed-et, gyed-et, amit a minimálbér alapján kapok, és mellékállású átalányadózóként az adómentes keret alatt volt a jövedelmem korábban. Tehát ezek alapján azt gondolnám, hogy ez ezután is működhet. Rosszul értelmezem esetleg?
Köszönöm szépen!
Akkor nem kell járulékot fizetni, ha GYED-ben részesülsz és egyátalán nem dolgozol mellette ev-ként. Ha elkezdesz dolgozni, bejön a járulékfizetés, azért, mert a munkaviszonyodban GYED-en vagy, ezért ott nem fizetsz járulékot, emiatt pedig főállású ev-vá válsz. Ha bejön a járulékfizetés, akkor bejön az a kb. értelmezhetetlen szabály, amit az általad nézett NAV Információs füzet 7. oldal közepén, a bekeretezett rész fölött találsz. Simán lehet, hogy az ember kisakkozik valamit, bevallja valahogy, aztán a kormányhivatal filléres átlagot hoz ki belőle, mert 180 nappal oszt el 3 hétnyi jövedelmet. A fene se tudja, hogy ennél a gönyölítéses mókánál a kieső idők számbavétele hogy működik. Ezért mondom, hogy csak az a biztos, ha nincs járulékfizetés. Abból garantáltan minimálbér alapú ev ellátások lesznek.

Szakbarbár
2024-03-20 08:42:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

munkavégzés GYED alatt

Kedves Szakértő!
Főállás mellett vagyok átalányadós egyéni vállalkozó, jelenleg GYED-en. Úgy tudom, hogy GYED mellett lehet munkát végezni, és átalányadósként az adómentes keretig nem kell sem SZJA-t, sem járulékokat fizetnem. A kérdésem az lenne, hogy ha munkába állok GYED mellett (egyéni vállalkozóként lenne néhány kisebb munkám, az adómentes keretet nem lépném át), akkor ez befolyásolja-e kistesó érkezése esetén a későbbi CSED, GYED jogosultságomat, illetve annak az összegét? (ideálisan a GYED, de mindenképpen GYES ideje alatt terveznénk a kistesó születését.)
Köszönöm szépen a segítséget!
Az iparűzési adót leszámítva csak akkor "mindenmentes" a bevétel a határig, ha ténylegesen dolgozol és járulékot fizetsz a legalább heti 36 órás munkaviszonyodban. Ha elkezdesz számlázni, akkor be kell jelenteni, hogy főállásúnak minősülsz, főállásúként kell járulékot fizetni, és ezzel töredékére vághatod vissza a következő baba utáni ev-s jogviszonyból kapott csedet, illetve ha a munkaviszonyból nem maximális a gyed, akkor azt a kiegészítést a maximumig, amit ev-két gyedet igényelve kaphatsz. (Remélem, hogy tudod és éltél vele, hogy ev-ként is kaphatsz mindent.) Ha nincs figyelembe vehető jövedelmed, akkor minden ellátás alapja a minimálbér, ha van bármilyen kevés, akkor abból alacsony lehet az átlag, mert ezt néha nagyon érdekesen számítja az ellátást megállapító kormányhivatal. Pont ezért írtam úgy, hogy "lehet". Csak az biztos, hogyha nincs járulékalap, akkor nincs csökkenő ev-s ellátás.

Szakbarbár
2024-03-18 12:17:47
Olvasói értékelés: 5/5

Nagyszülõi GYED

Tisztelt Szakértő!
Nagyszülői GYED jogosultságommal kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Több évtizedes munkaviszony után március 16. -i hatállyal megszüntették a munkaviszonyom.
Ez esetben a végkielégítés gondolom nem befolyásoló tényező.
Álláskeresési járadék igénybevétele esetén jogosult lehetek-e nagyszülői GYED-re?
Befolyásoló tényező lehet?
Esetleg kizáró ok?
Június közepétől kaptam már állásajánlatot,mely akár a GYED ideje alatt otthonomban is folytatható.
Unokám születése augusztus 31.-én várható.
Anyuka KATA vállalkozóként 6 hónap CSED után visszamenne dolgozni és Én venném igénybe a nagyszülői GYED-et.
Milyen feltételnek kell megfelelni?
Mi alapján számítják a GYED-et ?

Várom megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: K.Attiláné
dupla

Szakbarbár
2024-03-15 17:59:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terhes táppénz, gyed kérdés

Kedves Szakértő,
Arról szeretnék meggyőződni, hogy jó infót kaptam , és nem járok majd pórul a gyed időszakban.
2021.04 ota dolgozom hatarozatln szerződéssel, első gyermekem 2022.03 ban született. Nala az elláttásokkal minden rendben volt. 2023.10 ben visszatertem dolgozni, részmunkaidős, 1 éves határozott szerződéssel, 2 órában. Jelenleg kismama vagyok, március végéig tervezek ebben a 2 oraban dolgozni, es elvileg igy meg nem lesz meg a terhes tp szamitashoz a 180 egybefuggo napom 2 oraskent, igy a gyedem lesz a tp alapja.
A csed + gyed a kedvezmény szabály alapján nem lehet kevesebb, mint az első gyereknél, ugye?
Az nem volt nekem tiszta, hogy azt írták, hogy ezt a 2 órás szerződést nem kell megszakítani, csak elmegyek tp-re, de ez akkor nem kavar be a masik 8oras szerződés mellett?
Illetve a leirtak alapján jol ertelmezem a helyzetet?
Ha valamiert jobban jarnek, akkor 8oraba mondjuk egy honapra meg vissz tudnék menni, de ha jol ertelmezem mivel ez sem lenne 180 nap, felesleges, igaz?

Nagyon nem latom ezeket át, remélem nem írtam össze visszasagot...:)
Nagyon szépen köszönöm, ha válaszolsz!
Szép napot mindenkinek!
A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi az előző gyedé volt, a csed és a gyed alapja pedig annyi,mint amennyi az előző csedé.

Szakbarbár
2024-03-15 17:58:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terhes táppénz, gyed kérdés

Kedves Szakértő,
Arról szeretnék meggyőződni, hogy jó infót kaptam , és nem járok majd pórul a gyed időszakban.
2021.04 ota dolgozom hatarozatln szerződéssel, első gyermekem 2022.03 ban született. Nala az elláttásokkal minden rendben volt. 2023.10 ben visszatertem dolgozni, részmunkaidős, 1 éves határozott szerződéssel, 2 órában. Jelenleg kismama vagyok, március végéig tervezek ebben a 2 oraban dolgozni, es elvileg igy meg nem lesz meg a terhes tp szamitashoz a 180 egybefuggo napom 2 oraskent, igy a gyedem lesz a tp alapja.
A csed + gyed a kedvezmény szabály alapján nem lehet kevesebb, mint az első gyereknél, ugye?
Az nem volt nekem tiszta, hogy azt írták, hogy ezt a 2 órás szerződést nem kell megszakítani, csak elmegyek tp-re, de ez akkor nem kavar be a masik 8oras szerződés mellett?
Illetve a leirtak alapján jol ertelmezem a helyzetet?
Ha valamiert jobban jarnek, akkor 8oraba mondjuk egy honapra meg vissz tudnék menni, de ha jol ertelmezem mivel ez sem lenne 180 nap, felesleges, igaz?

Nagyon nem latom ezeket át, remélem nem írtam össze visszasagot...:)
Nagyon szépen köszönöm, ha válaszolsz!
Szép napot mindenkinek!
A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi az előző gyedé volt, a csed és a gyed alapja pedig annyi,mint amennyi az előző csedé.

Szakbarbár
2024-03-15 17:58:03
Olvasói értékelés: 5/5

Terhesség táppénz

Kedves Szakértő!
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy elmentem egy új munkahelyre dolgozni,( amit tudni kell róla 2023.11.20-án kezdtem, 8 órás bejelentés, 90 nap próbaidő, határozatlan szerződéssel.) a próbaidő alatt megtudtam hogy terhes vagyok! Szólni még ugye nem szóltam nehogy kirugjanak. Kérdésem az lenne ugye a próbaidőm 2024.02.18 án lejár, de ha nagyon akarom akkor biztosra megyek 2024.02.20-át megvárom. A bejelentéssel.( A bejelentést érdemes írásban közölni vagy emegvéd a 9-es kódú táppénzes papír?) 2024.02.21 elmennek táppénzre mivel veszélyeztetett terhes vagyok egy baba elvesztése miatt, illetve enyhe kiszáradás miatt (jelenleg most vagyok 16 hetes). Lesz e valami jogi következménye, hogy nem szóltam nekik csak próbaidő után? Meg mivel egyből tápp?nzre megyek 9- es kóddal az alatt ugye nem rughatnak már ki?
Köszönöm előre is a válaszát.
A kérdés nagy késéssel jutott el hozzám, szerintem már nem aktuális.

Szakbarbár
2024-03-15 17:55:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terhesség táppénz

Kedves Szakértő!
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy elmentem egy új munkahelyre dolgozni,( amit tudni kell róla 2023.11.20-án kezdtem, 8 órás bejelentés, 90 nap próbaidő, határozatlan szerződéssel.) a próbaidő alatt megtudtam hogy terhes vagyok! Szólni még ugye nem szóltam nehogy kirugjanak. Kérdésem az lenne ugye a próbaidőm 2024.02.18 án lejár, de ha nagyon akarom akkor biztosra megyek 2024.02.20-át megvárom. A bejelentéssel.( A bejelentést érdemes írásban közölni vagy emegvéd a 9-es kódú táppénzes papír?) 2024.02.21 elmennek táppénzre mivel veszélyeztetett terhes vagyok egy baba elvesztése miatt, illetve enyhe kiszáradás miatt (jelenleg most vagyok 16 hetes). Lesz e valami jogi következménye, hogy nem szóltam nekik csak próbaidő után? Meg mivel egyből tápp?nzre megyek 9- es kóddal az alatt ugye nem rughatnak már ki?
Köszönöm előre is a válaszát.
A kérdés nagy késéssel jutott el hozzám, szerintem már nem aktuális.

Szakbarbár
2024-03-15 17:55:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Öregségi nyugdij - választási lehetõségek - Ausztria, Magyarország

Tisztelt TB Szakértő ! Arra szeretnék választ kérni, hogy 10 éves ausztriai illetve 22 éves magyarországi munkavállalás esetén hogyan történik a nyugdij megállapitása szolgálati idő és befizetett járulékalap tekintetében. 1. Ausztriában 15 éves munkaviszony kell a teljes öregségi nyugdij igénybevételéhez, Magyarországon 20 évnyi munkaviszony. Ha Magyarországon lesz a munkavállaló nyugdijas, akkor beszámitódik az ausztriai szolgálati idő de mi történik az Ausztriában megfizetett nyugdijjárulékkal? Az is átkerül a felhalmozott magyar nyugdijjárulékhoz és figyelembe veszik a nyugdij megállapitásánál? 2. Lehet-e Asztriából részleges nyugdijat kérni és ezzel egy időben Magyarországon teljes öregségi nyugdijat a 23 éves szolgálati idővel és a 23 év alatt megfizetett nyugdijjárulék alapján? Mik az erre vonatkozó irányadó szabályok? Válaszát előre is köszönöm.
Ember nincs, aki Neked erre biztosat tudna mondani az illetékes hivatalokban dolgozókon kívül. A koordinációs rendelet szerinti ellátások soha nem egyszerűek, de a nyugdíj az kifejezetten bonyolult.
Annyit tudok, hogyha mind a két országban jogosult vagy nemzeti nyugdíjra - szerintem itthon 15 évvel már az vagy, mert 15 évvel már jár a résznyugdíj (a rész elnevezésnek semmi köze a másik tagállamban szerzett szolgálati időnek, ez egyszerűen csak egy ilyen
nevű ellátás annak, aki 20 évet nem dolgozott, de 15-öt igen) - akkor mind a két tagállamból kapni fogod. A magyar nyugdíjat kétféleképpen számítják ki (és azt hiszem, hogy ez az osztrák esetében is így van, mert ugyanaz az uniós rendelet vonatkozik rá)
- magyar szolgálati idő és magyar átlagkereset alapján, illetve
- össz szolgálati idő és magyar átlagkereset alapján, és ennek veszik a magyar/össz szolgálati idő arányát.
A kettőt összehasonlítják és a magasabbat állapítják meg.

A határmenti megyék kormányhivatalaiban évente 1-2 alkalommal szokott lenni osztrák-magyar nyugdíj tanácsadó nap, érdemes lenne egy ilyenre elmenni. A tavalyinál szerepel egy elérhetőség: https://www.allamkincstar.gov.hu/nyugdij/nemzetkozi-ugyek/nemzetkozi-nyugdijtanacsado-napok/naptar/magyar-osztrak-nyugdijtanacsado-nap

Szakbarbár
2024-03-15 17:30:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz

Tisztelt szakértő!

Feleségem 7 hetes terhes. 2022. 06.18-tól GYET-en volt 2023.08.31-ig, 09.01-től 12.09-ig állami egészségügyben volt alkalmazott, 12.10-től ismét GYET-en van. A napokban lett vállalkozó (adatrögzítő). Jár-e neki táppénz szülésig, CSED, GYED szülés után?
Jár. Normál esetben annyi napra, de legfeljebb egy évre jár a táppénz, amennyi a folyamatos biztosítás ideje, és ha két jogviszony között 30 napnál hosszabb szünet van, akkor megszakadt, az új jogviszonyban nulláról indulnak újra a folyamatos biztosításban töltött napok. Azonban a GYET ún. jogfenntartó idő, tehát ha ez van két biztosítási jogviszony között, akkor az összeköti őket és nem szakad meg a folyamatosság. A táppénzigény mellé küldjétek be a gyetet megállapító határozatot.
Remélhetőleg nem katás, nem átalányadózó és legalább 30 napban kellőképpen magas jövedelme van. A táppénz csak minimálbér alapú, de a csed és a gyed alapja a kétszerese is lehet...

Szakbarbár
2024-03-15 17:13:46
Olvasói értékelés: 5/5

megbízási díjas munka

Kedves Szakbarbár, fiammal 2021-ig gyes-en voltam, sajnos 2022-2023-ban alkalmi munkáim voltak, mert tanultam, anyám ápoltam és a gyerek is sokat volt beteg. Így magam fizettem az egészségbiztosítási díjat, de nem vagyok benne biztos, hogy jól számoltam, utaltam. Most mégis adózói túlfizetést mutat a NAV nyilvántartás. 2 év alatt elvégeztem egy pedagógiai szakképzést, januártól felvettek egy intézménybe, de csak 10 órás óraadóként, erre volt üres hely. Sajnos most szembesültem, hogy se táppénz, se szabadság, se a szünet nincs fizetve, csak a megtartott órák után utalnak órabér szerint. Múlt hónap után bruttó 125.000 Ft járt, mert hiányoztam. Ebből 87.312 Ft jött a számlámra. Feltüntetett levonások: adóelőleg és Tb járulék. Ez sem kevés levonás. Kérdésem, hogy így az egészségbiztosításom is rendezve van? Valahol úgy olvastam, mintha azt külön nekem kell rendeznem. Főállásom nincs emellett de ez így borzasztóan kevés nettóban, ha még ne adj isten az egészségbiztosítási ellátás is nekem fizetendő. Köszönöm szépen, ha megkapnám a választ. Célom részmunkaidős vagy teljes státusz, de nyárig ez a heti 10 órám van biztosan megbízási szerződéssel. Eléggé előnytelen dolog ez főállás nélkül, úgy érzem. Kérdés, kell-e fizetnem még valamit, vagy a levonások által minden rendezve van? Még nem volt ilyen jogviszonyom, gyes előtt főállású alkalmazott voltam, és most is az szeretnék lenni a jövőben... Köszönöm minden jót! Kata
A megbízási szerződésnél nem értelmezhető a szabadság és a betegszabadság. A táppénz viszont igen, tehát ha beteg vagy Te vagy a gyermek, akkor kérjél táppénzes papírt és add le a munkahelyeden. Ha a megbízási díj (adóköteles része, ami főszabály szerint 90%) egy teljes hónapra eléri a minimálbér 30%-át, akkor 30,15% SZJA+TB járulék terheli, ha nem éri el, akkor 13,5% SZJA. Minden levon a kifizető, később nem kell fizetni semmilyen közterhet ezzel összefüggésben. Előbbi esetben, tehát ha a bruttó megbízási díj eléri a 88.933 Ft-ot (a nettó 62.167 Ft-ot), biztosított vagy és nem kell magad után fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. A rendszeresen kapott megbízási díj után fizetendő közterhekből lehet kérni a családi kedvezmény érvényesítését.

Szakbarbár
2024-03-15 17:05:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja