SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Szabóné Vékony Andrea


Szabóné Vékony Andrea
Okleveles gyógypedagógus - logopédus

Elérhetőségeim:
Munkahely:
Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézménye
             1221 Budapest, Szent István tér 1.
Honlap:
  • Logopédiai: http://logopédia.hu

  • SzóL-E? Szűrőeljárás óvodások logopédiai ellátására: http://szole.hu

  • Kérdezz-felelek

    Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
    Tisztelt Szakértő!

    Kisfiamnak az óvodában a Szól-e szűrőeljárással készített az óvodai logopédus felmérést. Az első felmérésnél szeptemberben az álszópároknál és az álszóismétlésnél és a hangazonosításnál teljesített gyengén az akkor 5 éves kisfiam. Ez a januári felmérésnél annyiban javult, hogy az álszópároknál már jobban teljesített. A többi feladatnál ( a 3 említett kivételével) úgy láttam, hogy szinte mindent hibátlanul megoldott. A logopédus ez alapján megállapította, hogy beszédészlelési zavara van a gyereknek. Hallásvizsgálatra akar küldeni bennünket. A kisfiam az anyanyelvét nagyon szépen, választékosan beszéli, nagyon bő a szókincse, korán elkezdett beszélni. Soha, semmilyen probléma nem volt a beszédfejlődésével. Ha az anyanyelvét tökéletesen el tudta sajátítani, nem értem ezek a tesztfeladatok mennyiben mutatnak valós képet a beszédészleléséről. Kérdésem az lenne, hogy ez alapján valóban javasolt -e hallásvizsgálatra küldeni a gyereket?
    Előre is köszönöm segítségét: Herczeg Andrea
    Kedves Andrea,

    Az álszópárok megkülönböztetése és az álszóismétlés feladatoknál az alulteljesítés a beszédészlelés, illetve a fonológiai feldolgozás zavarára utalhat. Jó lenne tudni, mennyi pontot ért el a szeptemberi szűrékor, illetve nem volt-e éppen akkor megfázva a gyermek. Emellett az is érdekes lehet, hogy verset/dalt pontosan szokott-e megtanulni, nincsenek-e "félrehallások".
    A beszédészlelést egyébként az ún. GMP-GOH vizsgálattal lehet diagnosztizálni. Első körben érdemes megkérdezni a kollégát, hogy a szakszolgálatuknál ezt fel tudja-e venni valaki a gyermekkel.
    A hangtani tudatosság feladatban a legtöbb 5 éves gyermek gyengén teljesít. A hangtani/fonológiai tudatosság spontán is fejlődik, de logopédiai terápia keretén belül és otthon is jól fejleszthető. Amennyiben jár a gyermek logopédushoz, ezt a terápiába beépíti úgyis a kolléga.

    Üdvözlettel,




    Szabóné Vékony Andrea
    2014-02-04 21:46:10
    Olvasói értékelés: nincs még értékelés
    © 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
    Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
    ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
    A szerkesztő ajánlja