SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szabó Csilla


Szabó Csilla
Szakvizsgázott gyógypedagógus, mozgásterapeuta

Idegrendszer fejlesztő mozgásterápia óvodásoknak, kisiskolásoknak: kedd, szerda, péntek 17-19 h. között a XXII. kerületben.

Elérhetőségeim:
Jelentkezni lehet:
Telefon: 06-30/325-38-88
E-mail: szcsilla66@gmail.com
Facebook:
  • http://www.facebook.com/csilla.szabo.980

  • http://www.facebook.com/mozgasterapia?fref=ts

  • http://www.facebook.com/pages/CsiMoTa-Fejleszt%C5%91-Napk%C3%B6zi/210578542412380?fref=ts
  • Témakörök

    összes téma      agyagozás     aktivitás és figyelemzavar     alapozó terápiák alapítvány     alkalmazkodás     állás     anyai féltés     asperger szindróma     autizmus     autizmus diagnosztikai centrumok     ayres terápia     befogadó óvoda     behajlított lábujjak     behejlítva tartott ujj     bhrg     bizonytalan járás     bukdácsolás     centrumok     craniosacrális terápia     csámpás járás     csecsemõkor     csúfolódás     dûhroham     dadogás     dévény módszer     dévényféle manuálterápia     dévényi éva     diagnosztika     diéta     diszlexia     dsgm     edzés     ego klinika     egyensúly     egyfázisú utasítások     éjszakai felriadás     elégséges mászás     epilepszia     értelmi elmaradás     értelmi fogyatékosság     értelmi sérülés     észlelés     fejlesztés     fejlõdésneurológia osztály     festésterápia     feszültség levezetése     figyelemzavar     grafomotoros fejlesztés     gyanújel     gyermekneurológus     hajlam     hallássérülés     harapás     határeset     határidõ     hiperaktivitás     ikrek     intenzív fejlesztés     iskolaérettség     iskolaválasztás     izmok gyengesége     katona módszer     keretek     kineziológia     kineziológus     kitartó fáradtságos munka     kognitív fejlesztés     kommunikáció     korai fejkesztés     korai fejlesztés     kötés horgolás     kulcscsont törés     kúszás     lábujjhegyen járás     lovas terápia     magatartás zavar     majd kinövi     mászás     megfigyelési napló     megkésett beszédfejlõdés     megkésett beszédfejlõdés terápia     mentális retardáció     merev izomzat     moto-szenzoros torna     motoszenzoros     mozdul a szó     mozgás     mozgáselmaradás okai     mozgásfejlesztés     mozgásfejlesztés intenzitása     mozgásrehabilitáció     mozgásvizsgálat feladatai     nem keresztezett     nevelési tanácsadó     nyár     örökbefogadott     oxigénhiányos állapot     pavor nocturnus     petit mal     petõ módszer     pinyte mária     polateszt vizsgálat     pozitív megerõsítés     pszichológus     reflexgátlás     regressziós zavar     sport     szakértõi bizottság     szeged     szemelyes kapcsolatfelvétel     szenzomotoros     szeparációs szorongás     szereotíp mozgás     szókincs     szorongás     tanfolyamok     tanulási képességek vizsgálata     terapeuta keresõ     terápiás regresszió     testséma     tomatis módszer     tükörtábla-terápia     tünetek átalakítása     ülés     vajdaság     visszajelzés     vizsgálat  

    Kérdezz-felelek

    Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

    Fejlõdési lemaradás

    Kedves Kata!
    Mióta kisfiam bekerült a közösségbe, méginkább nyílvánvalóvá vált számunkra, hogy valamiért más mint a többi. Beszédileg, értelmileg a társaihoz képest láthatóan lemaradottan kezdtük meg az óvodát. Akkoriban öt-hat szót beszélt (3év). A beszoktatásnál kezdődtek a problémáink, és a későbbiekben fokozatosan tűntek fel különböző jelek, amik összehasonlítva a korosztályához keltettek bennünk kétségeket. Átfogó képet szeretnék festeni kisfiamról, ezért az elején kezdem a történetét: nagyon várt gyermek volt, sokat vártunk és küzdöttünk hogy megszülethessen. 42-ik hétre jött a világra sürgősségi császármetszéssel a gyengülő szívhangja miatt. Az orvos elmondása szerint a magzatvíz már szennyezett volt, később infúzióra tették mert beteg lett, mindezekről a zárójelentésben egy szó sem esik.Valószínűsíthető az oxigénhiány is. Nem fogadta el a mellett, nem is tudtam szoptatni, már a csecsemőosztályon felsírta a többieket, és tartott mindaddig, amíg el nem hagytuk a kórházat. Itthon már „nyugodtabb” baba volt, igaz sokat sírt, de nem éjjel-nappal. 10 hónaposan kezdett el járni, de inkább futni, azóta meg sem áll, egymást érték a balesetek. Soha nem tudott egymagában eljátszani, most sem tud, mindig vele kell lenni és együtt játszani. Félelemérzet nélkül mászik fel mindenhova, ugrál, fut, szaladgál. 3,5évesen tanult meg kétkerekűvel biciklizni.
    Óvoda: második nap hazaküldték, hogy a gyermek kezelhetetlen. Lehetséges, akkor ne aludjon ott, de még jobb lenne, hogyha nem is ebédelne, inkább vigyem el még ebéd előtt. Két hónapig tartott a beszoktatása, mire sírás nélkül el tudtam tőle reggel köszönni. Egy barátja van, ha ő nincs ott, be sem akar menni, kétségbe esik. Az óvónő elmondása szerint nagyon nehezen kapcsolódik be egy-egy feladatba, inkább külön elvonul, körjátékokon, óvodai közös játszásokban nem vesz részt. Közösségi eseményeken (anyáknapja-farsang) kétségbeesetten menekülőre fogja. Feladatokat nem igazán érti meg. Játéknál gyorsan elterelődik a figyelme, egyik játékról a másikra vált. Nem mondókázik a többiekkel, nem rajzol csak erős firkákat. Gyakran vannak dühkitörései, akaratos. Nem fogad szót, olyan mintha nem hallaná amit mondok neki. (füll-orr gégészeten is jártunk-hallásával minden rendben)Figyelmetlen, kis szeleburdi. Mindent megtettem (teszünk) érte, sokat foglalkozom vele, de annyiszor csődnek érzem magam hogy nem haladunk. Próbáltam vele formabeillesztőzni, vagy építőkockázni. Formákat nem illeszti be, minden játékot nagyon gyorsan megun, fejlesztő feladatokat is találtam neki, de két perc után felugrik és elszalad, nem tudok vele mit kezdeni, rettentően nyughatatlan, és pörög reggeltől estig. Rajzolni is egy perc, annyira amíg összefirkálja erősen rányomva marokra a lapot, ami szinte kiszakad. Mostanában már szebben fogja a ceruzát, pici hullámokat is rajzol, de a firka a jellemzőbb. Az óvónő szerint kár még fejleszteni, nem követi az utasításokat mert nem figyel, hiába is szeretném pl. beszédfejlesztése járatni. Figyelme nagyon gyorsan elterelődik. Nem teljesül a kívánsága azonnal dührohammal reagál, megnyugtatni sem tudom, vagy elmagyarázni sem, mert nem figyel rám, a szemembe sem néz ilyenkor. Várakozni nem tud, nagyon türelmetlen, mindent azonnal, és most típus. Egy posta, vagy egy bevásárlás óriási kihívás sokszor. Bevásárlóközpontban is szaladgál a sorok között, lefekszik, hempereg, hason csúszik, itt 20perc volt a maximum amit kibírt, természetesen innen is sírással jöttünk ki. Hangulatingadozásai vannak, egyszer boldogan konstatálom hogy elmentem vele bevásárolni, máskor pedig megfogadom hogy nem jön velem többet. Kiszámíthatatlan mikor mire hogyan reagál. Sokszor kérdezgeti ugyanazt egymás után (pl apa mikoj dzsün haza? elmondom neki a választ, és ismét megkérdezi sokszor és hosszasan), nem tudja elmondani mi volt az óvodában, hol voltuk aznap délelőtt. Olyan, mintha a memóriájával lenne valami probléma, vagy csak nem akar válaszolni. Egy példa: állatkertben voltunk, apa, anya, ő . A járdára felfestett tappancsnyomok érdekelték, futkározott, egy-két állat érdekelte, de az is annyira, hogy egy pillantást vetett rájuk. 1,5 óra alatt megjártuk az állatkertet. Itthon a nagymama megkérdezte hogy hol voltunk, és nem tudott rá válaszolni, még ő kérdezett vissza: „-hol?” , és ilyen eset sokszor előfordul.
    Beszéde sokszor nem érthető másoknak, hadar, kisebb szép és érthető mondatokat már mond, de nem helyesen és nem érthetően. Öltöztetni kell, nem tudja csak a nadrágját és a zoknit levenni, felvenni csak a tépőzáras cipőt. Próbálkoztunk ezzel is, hogy megtanítani önállónak, mert már középső csoportos, és ott már elvárások vannak, de dühösen ordít hogy „nem tudom”, próbálkozik, de feladja. Fenekét nem törli ki, de ezt sem akarja megpróbálni. Segíteni szeretnék neki, vagy bármit megmutatni azonnal dühösen reagál. Tehetetlennek érzem magam és kétségbeesettnek. A nagymami pedagógus, szerinte majd behozza a lemaradást, de eltelt egy év az óvodában, és kezdünk kételkedni, hogy valami más lehet a probléma. Mi lehet a baj, vagy ilyen egy „átlagos” 4 éves? Hogyan tovább? Merre? Mit és hogyan foglalkozzak vele itthon? Nagyon szeretem, ez a kis ördögfióka az életem, de nagyon nagyon félek tőle, hogyha, iskolás lesz belőle Ő lesz a fekete bárány, és hátrány fogja érni amíg fel nem nő. Válaszát előre is köszönöm!

    Kedves Kérdező!

    Gyermekének sürgős kivizsgálásra és fejlesztésre van szüksége!

    A tünetek alapján többféle elmaradás is felmerülhet. Mentális retardáció (értelmi elmaradás) vagy értelmi fogyatékosság; autizmus vagy annak enyhébb típusa az Asperger szindróma; megkésett beszédfejlődés és/vagy beszédértés, beszédészlelés elmaradása; aktivitás és figyelemzavar. De lehetséges, hogy többszörös sérülésről van szó.

    *Több úton is elindulhat. Gyermekorvosuktól kaphat beutalót gyermekneurológushoz.

    *Felkeresheti a területileg illetékes Nevelési Tanácsadót.

    *Ha nem laknak túl távol Budapesttől akkor a Budapesti Korai Fejlesztő Központba ( http://www.koraifejleszto.hu ) is eljöhet, vagy kereshet ilyet az Ön lakóhelyéhez közel. Az utóbbit ajánlom leginkább, mert itt dolgozik az autizmus területén jártas gyermekpszichiáter is.

    Ha szükséges itt több autizmus diagnosztika centrum címe is fellelhető. http://www.aosz.hu/index.php/informaciok-szuelknek/1589

    Nagyon fontos megragadni az óvodás éveket, mert a korai fejlesztés képes megváltoztatni az agy szerkezetét és ezáltal a viselkedést érettebbé, szociálisabbá tenni.

    Kitartást kívánva:


     



    Szabó Csilla
    2013-11-03 07:05:45
    Olvasói értékelés: nincs még értékelés
    A szerkesztő ajánlja