
Logopédus
Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Kedves Vanda!
Egy 2,5 éves kislány anyukája vagyok. Lányom nagyon ügyes, aranyos, de sajnos még az ujját szopja. Elmentünk fogorvoshoz, hogy megmutassam a fogait. A doktornő a dicséreten kívül rögtön meg is említette az ujjszopást mert észrevette, a felső kemény szájpadlását kezdi felljebb nyomni a cumizás miatt. Tanácsot kérnék hogyan lehet leszoktatni az ujjszopásról. Mára a \" V F \" betűket elsőre nem tudja kimondani. V=b, F=sz. Szoktunk gyakorolni v és f betűs szavakkal, amiket néhasikerül is kimondani. Lányom nagyon sokat beszél és eddig értettem is , de ma már egyre többször nem értem amit mond.
Kérem segítsen mit csináljak.
Köszönöm: Judit
Kedves Judit!
Kislányának a hangok javulására még van ideje. 4.5-5 éves korig kell kialakulni minden hiányzó, illetve kijavulni, minden helytelen hangnak.
Az ujjszopásról való leszoktatásra sajnos nem igazán tudok tanácsot adni, hiszen minden kisgyereknél más technika a hatásos. Valóban mihamarabb abba kell hagynia, mert nehezen javítható hanghibákhoz, és tényleges elváltozásokhoz vezethet.
Vannak, akik ragtapasszal ragasztják le a pici ujját, van, aki keserű anyagot használ (azt gondolom van olyan krém, ami kifejezetten erre lett kifejlesztve) van, aki egyszerűen csak rászól a gyerkőcre, ha szopja az ujját. Ki kell tapasztalni, nála mi vezet eredményre.
Ha általában is mindent meg tudnak vele beszélni, esetleg ezt is meg lehet próbálni elmagyarázni neki az ő korához mérten. Meg lehet beszélni, hogy ő már nagy gyerkőc, és csak a babák cumizzák az ujjukat. Fel lehet ajánlani esetleg valami jutalmat, ha nem szopizza az ujját.
üdvözlettel:
Sólyom Vanda
2010-12-01 12:15:49