
Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
profertil vagy fer14
Tisztelt Doktor Úr!Volt régebben két vetélésem,6 és 10 hetekben,elhalt a magzat.Ezért kivizsgálást kértünk én és a párom,hogy mi lehet a baj,mert már több mint 2 éve nem jött össze és mikor össze is jött elhalt a magzat.
Nálam és a páromnál ,pajzsmirigy és ,kromoszomákat nézték meg ezek rendbe voltak mindkettőnknél.
Nálam vér sürüséget találtak,ezért most szedem az aszpirint,de majd még hamarosan viszamegyek és ujabb vérvételből megnézik,hogy nem-e erősebb gyogyszert kell szedjek az aszpirinnél.
Páromnál sperma vizsgálatot végeztek,kétszer is.Elsőre azt irták nagyon kevés volt a sperma szám,és spontan megtermékenyitésre képtelennek itélték meg.Második eredményre ezeket irták:
spermium koncentracio:11,5 millio
spermiumszám:23 millio
motilitas progressziv gyors mozgasu:14 százalék
összmotilitas:32 százalék
immotilis:68 százalék
Vitalitas:élő:77 százalék
holt:23 százalék
Morfologia:normális alak:4 százalék
fejhibás:85 százalék
nyak-középrész hibás:1 százalék
farokhibás:0százalék
előalak_:0 százalék
egyéb:10 százalék
FVS:12,5mi/ml
jelentősen csökkent fertilitasu ejakulátumra jellemző paraméterek .Genitális traktus infekciojára vagy kronikus gyulladásra utalo egyértelmü jelek vannak most a vizsgálat mintában.Fizikális státuszában korjelző eltérés nem volt .andrologiai sebészeti teendő nem merült fel.
Gyulladás elleni gyogyszereket szedett 3 féle gyogyszert.És még azt irták,hogy gyulladás kezelés után IVF-re alkalmas ejakulátum.
Jav.profertil vagy fer 14 3 honapos kura.Ezt a kurát még nem nem kezdte el.
Ön szerint ezek az eredményei alapján spontán nem tud megtermékenyiteni ,hiába is probálkoznánk,?És ez a 3 honapos fer 14 es kurát ha megcsinálná,akkor sem lehetne spontan?
A Mesterséges megkermékenyitésnél,kiválasztják csak a jó spermát,amelyiknek nincsen semmilyen hibája(,sem farok,sem nyak,sem fej hibája stb)és csak azokat ültetik be ,és igy több esély van arra hogy egézséges sperma kerüljön megtermékenyitésre,és idővel ne vetélés legyen a vége.Vagy a mesterséges megtermékenyitésnél is bekerülhetnek hibás spermák,mert nem válogatják ki csak a hibátlan spermákat ?Ezt azért kérdem,hogy tudjam hogy akkor inkább a mesterséges beültetést választjuk,és ne is probálkozzunk a spontan megtermékenyitéssel,mert ugyis kudarc lenne belőle,és ujabb vetélést mütétet inkább el szeretném kerülni,vagy spontan is nyugodtan probálkozhatunk,mert egyenlő az esély spontán ,és mesterséges megtermékenyités között?
Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel:Kata
Tisztelt Kata!
Kétségtelen,hogy az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
• A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS)
• A petekürt átjárhatóságának zavara
• A spermium-ondó betegségei, gyulladásos betegésgek
• Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese)
• Gyulladásos- immunológiai okok (pl. pajzsmirigy gyulladás)
• Nem ismert okok (genetikai tényezők)
Mindkén jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különcsen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az éle elemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok). Legszembetűnőbb a EDC-k nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen a DDTés a lindán ösztrogén-jellegű – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak. Hollandiai felmérések szerint a növényvédő szerrel foglalkozó férfiaknál gyakoribb az impotencia, és nagyobb arányban születik lányuk, mint fiuk. A hírhedt sovesoi (1973, Olaszország) baleset után megállapították, hogy dioxinmérgezésen átesett férfiak gyermekei között a fiúk aránya majdnem felére csökkent a megszokottnak. Egyes kutatók az emberi sperma koncentrációjának populációs szinten felére csökkenésért is az ösztrogén-jellegű EDC-ket teszik felelősé.
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Főlsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Fontos konkrét kérdéseire a válaszaim a következők:
1. Nem világos leírásából, hogy Önnél "vér sürüséget" találtak. Thromosisra hajlamot vagy valami mást?
2. A spermiumok életképessége valóban döntő fontosságú. Az életképesség csökkenésének nagyon sok oka van, csak néhányat említettem a fentikben. Sajnos olyan módszer (rutin eljárás), hogy az életképes spermiumokat a kevésbé életképesektől különválasszuk még nincs, pedig igen fontos volna!
A gyógyszerek egy rész képes a spermiumok számának és funkciójának javítására, amelyről említést is tett. Jó volna tudni, hogy nincs-e vérébe spermium elleni antitest, van-e autoimmun folyamat, amely a tüneteit okozta.
3. A megfelelő előkezelés, immuno-endokrin kivizsgálás, antibiotikus, ill. gyulladásos ellenes kezelés után a spontán, természetes úton történő megtermékenyítéssel próbálkozzanak.
4. További lehetőség : az Intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI). az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot. Az ICSI során a petesejt rögzítésére használt tartó pipetta külső és belső átmérője 60, illetve 20 mikrométer. Az injekciós pipetta 7 és 5 mikrométer átmérőjű, amelynek végét 50 fokos nyílásszögű hegyesre csiszolják le, a petesejt sejtmembránján történő áthatolás elősegítésére. Döntően ma már ezek gyári kész, egyszer használatos eszközökként kerülnek az IVF laboratóriumba.
Az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot.Az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot.
ICSI lépésről-lépésre
a) A spermaminta paramétereinek meghatározása (motilitás, morfológia) és előkészítése” swim up” módszerrel.
b. A petesejt körüli cumulus és corona sejtek eltávolítása hyaluronidase tartalmú tápoldatban, üveg pipetta segítségével, a lehető legrövidebb idő alatt.
c. A petesejtek érettségének meghatározása, az első poláris test megléte, ill. hiánya, valamint az oocyták (petesejtek) mikroszkópos struktúrájának vizsgálata, osztályozása.
d. A spermium aspirációja az injekcios pipettába, miután mozgásában megállítva lett, ez növeli a megtermékenyítő képességet. (a legintenzívebb, célirányos mozgást mutató spermium kiválasztása)
e.Az injekciós pipetta bevezetése a tartóba rögzített petesejtbe, a spermium bejuttatása.
f.Az injektált petesejtek ellenőrzése.
Az ICSI menete tehát a következő:
A petefészkek gyógyszeres, stimulációs kezelése, a ciklus monitorizálás, a petesejtek leszívásának ultrahangvezérelt technikája teljesen megegyezik a hagyományos lombikbébi-eljárásnál leírtakkal (Ezt már ismeri). (Talán annyit érdemes megemlíteni, hogy ICSI előtt számos esetben a leendő apánál részletes kromoszómavizsgálatot végeznek, ez is megtörtént) Alapvetően más azonban a petesejtek előkészítési technikája és a megtermékenyítés módja. A sztereomikroszkóp alatt megtalált petesejteket rövid érlelés után enzimatikus kezelésnek vetjük alá, megtisztítjuk az oocytát az őt körülvevő sejtektől. Ezt követően történik maga az injiciálás: 400-szoros nagyításban az előkészített petesejtet előbb tartókapillárissal rögzítjük, majd egy vékony (5 mm belső átmérőjű) szúrókapilláris segítségével a mozgásképtelenné tett spermiumot a petesejt citoplazmájába juttatjuk. A várható sikerráta megegyezik a hagyományos IVF terhességi rátájával, sok intézetben pár százalékkal magasabb terhességi arányról számoltak be, mint IVF során.Nem csak a spermiumok petesejthez való eljutását nehezíti meg a vastagabb üveghártya (zona pellucida), hanem az esetlegesen már megtermékenyített petesejtből fejlődő embrió kibújását is. Ennek megkönnyítésére fejlesztették ki az asszisztált hatching technikáját.
Mi is az u.n. "Asszisztált hatching" (AHA)
A hatching szó kibújást jelent. Az emberi embrió egy védelmet nyújtó burkon, az úgynevezett üveghártyán belül helyezkedik el, akárcsak a madárfiókák a tojásban. Ebből az üveghártyából neki is ki kell bújnia annak érdekében, hogy a méh nyálkahártyájába be tudjon ágyazódni. A kibújás általában az embrionális állapot ötödik, hatodik napján következik be. Sajnos az embrió nem minden esetben tud magától kibújni, bizonyos esetekben segíteni kell neki.Ez a speciális eljárás a „segített kibújás”, angolosan asszisztált hatching, amelyet szigorú szakmai előírások alapján lehet alkalmazni. Általában akkor van ilyen segített kibújásra szükség, ha:
az anya 35 év fölötti,a normálistól eltérően, mérhetően vastagabb az üveghártya,
az FSH hormonszint 10 fölött van, mélyhűtött embrió visszahelyezése történik,
kétszer ültettek már korábban vissza embriót, és az illető mégsem lett terhes.
Technikailag azoknál a réseknél, ahol az az embrió szempontjából nem veszélyes, hasítékot lehet képezni az üveghártyán.
Háromféle mód létezik az asszisztált hatching elvégzésére.
1.Az egyik a mechanikus módszer, amelynek lényege, hogy egy hajszálvékony üvegkéssel végeznek bemetszést az üveghártya felszínén.
2 Más esetben lézeres módszerrel ejtenek hasonló metszést az üveghártyán.
3. A harmadik módszer az enzimatikus eljárás, amikor speciális anyagok emésztő hatásával idézik elő a hártya elvékonyodását.
Az asszisztált hatching alkalmazása jelentősen növeli a beágyazódási rátát, így a sikeres IVF kezelések számát is.
Bízom benne, hogy segíthettem és örülhetünk sikérének, sikereiknek minél hamarabb.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-21 11:35:56
Kétségtelen,hogy az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
• A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS)
• A petekürt átjárhatóságának zavara
• A spermium-ondó betegségei, gyulladásos betegésgek
• Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese)
• Gyulladásos- immunológiai okok (pl. pajzsmirigy gyulladás)
• Nem ismert okok (genetikai tényezők)
Mindkén jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonlális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különcsen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az éle elemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok). Legszembetűnőbb a EDC-k nemi hormonokat megzavaró hatása. Már a hetvenes években is megfigyelték, hogy a klórozott szénhidrogén növényvédő szerek – mint amilyen a DDTés a lindán ösztrogén-jellegű – hatására a sirályoknál radikálisan eltolódott a nemek aránya a nőstények javára. Ez azzal járt, hogy a tojók álltak össze párokká és terméketlen tojásokat tojtak. Ugyanezen vegyületek miatt a hagyományos párválasztási stratégiát követő madarak tojásainak fala rendkívül elvékonyodott és összetört a tojók alatt. A nemi hormonrendszert megzavaró anyagok számos állatfajnál, így a tengeri csigáknál, halaknál hermafroditizmust okoztak. Hollandiai felmérések szerint a növényvédő szerrel foglalkozó férfiaknál gyakoribb az impotencia, és nagyobb arányban születik lányuk, mint fiuk. A hírhedt sovesoi (1973, Olaszország) baleset után megállapították, hogy dioxinmérgezésen átesett férfiak gyermekei között a fiúk aránya majdnem felére csökkent a megszokottnak. Egyes kutatók az emberi sperma koncentrációjának populációs szinten felére csökkenésért is az ösztrogén-jellegű EDC-ket teszik felelősé.
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Főlsav: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a horonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Eszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenysáégi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékaban elegendő, néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Kranitin szintém esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
• A Vitamin: bevitelének kérdése sok vitának volt a tárgya. Az A vitaminra szükség van, de kis mennyiségben a bevitele indokolt.
Fontos konkrét kérdéseire a válaszaim a következők:
1. Nem világos leírásából, hogy Önnél "vér sürüséget" találtak. Thromosisra hajlamot vagy valami mást?
2. A spermiumok életképessége valóban döntő fontosságú. Az életképesség csökkenésének nagyon sok oka van, csak néhányat említettem a fentikben. Sajnos olyan módszer (rutin eljárás), hogy az életképes spermiumokat a kevésbé életképesektől különválasszuk még nincs, pedig igen fontos volna!
A gyógyszerek egy rész képes a spermiumok számának és funkciójának javítására, amelyről említést is tett. Jó volna tudni, hogy nincs-e vérébe spermium elleni antitest, van-e autoimmun folyamat, amely a tüneteit okozta.
3. A megfelelő előkezelés, immuno-endokrin kivizsgálás, antibiotikus, ill. gyulladásos ellenes kezelés után a spontán, természetes úton történő megtermékenyítéssel próbálkozzanak.
4. További lehetőség : az Intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI). az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot. Az ICSI során a petesejt rögzítésére használt tartó pipetta külső és belső átmérője 60, illetve 20 mikrométer. Az injekciós pipetta 7 és 5 mikrométer átmérőjű, amelynek végét 50 fokos nyílásszögű hegyesre csiszolják le, a petesejt sejtmembránján történő áthatolás elősegítésére. Döntően ma már ezek gyári kész, egyszer használatos eszközökként kerülnek az IVF laboratóriumba.
Az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot.Az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) az a megtermékenyítő módszer, amivel közvetlenül a petesejtbe be lehet juttatni a spermiumot.
ICSI lépésről-lépésre
a) A spermaminta paramétereinek meghatározása (motilitás, morfológia) és előkészítése” swim up” módszerrel.
b. A petesejt körüli cumulus és corona sejtek eltávolítása hyaluronidase tartalmú tápoldatban, üveg pipetta segítségével, a lehető legrövidebb idő alatt.
c. A petesejtek érettségének meghatározása, az első poláris test megléte, ill. hiánya, valamint az oocyták (petesejtek) mikroszkópos struktúrájának vizsgálata, osztályozása.
d. A spermium aspirációja az injekcios pipettába, miután mozgásában megállítva lett, ez növeli a megtermékenyítő képességet. (a legintenzívebb, célirányos mozgást mutató spermium kiválasztása)
e.Az injekciós pipetta bevezetése a tartóba rögzített petesejtbe, a spermium bejuttatása.
f.Az injektált petesejtek ellenőrzése.
Az ICSI menete tehát a következő:
A petefészkek gyógyszeres, stimulációs kezelése, a ciklus monitorizálás, a petesejtek leszívásának ultrahangvezérelt technikája teljesen megegyezik a hagyományos lombikbébi-eljárásnál leírtakkal (Ezt már ismeri). (Talán annyit érdemes megemlíteni, hogy ICSI előtt számos esetben a leendő apánál részletes kromoszómavizsgálatot végeznek, ez is megtörtént) Alapvetően más azonban a petesejtek előkészítési technikája és a megtermékenyítés módja. A sztereomikroszkóp alatt megtalált petesejteket rövid érlelés után enzimatikus kezelésnek vetjük alá, megtisztítjuk az oocytát az őt körülvevő sejtektől. Ezt követően történik maga az injiciálás: 400-szoros nagyításban az előkészített petesejtet előbb tartókapillárissal rögzítjük, majd egy vékony (5 mm belső átmérőjű) szúrókapilláris segítségével a mozgásképtelenné tett spermiumot a petesejt citoplazmájába juttatjuk. A várható sikerráta megegyezik a hagyományos IVF terhességi rátájával, sok intézetben pár százalékkal magasabb terhességi arányról számoltak be, mint IVF során.Nem csak a spermiumok petesejthez való eljutását nehezíti meg a vastagabb üveghártya (zona pellucida), hanem az esetlegesen már megtermékenyített petesejtből fejlődő embrió kibújását is. Ennek megkönnyítésére fejlesztették ki az asszisztált hatching technikáját.
Mi is az u.n. "Asszisztált hatching" (AHA)
A hatching szó kibújást jelent. Az emberi embrió egy védelmet nyújtó burkon, az úgynevezett üveghártyán belül helyezkedik el, akárcsak a madárfiókák a tojásban. Ebből az üveghártyából neki is ki kell bújnia annak érdekében, hogy a méh nyálkahártyájába be tudjon ágyazódni. A kibújás általában az embrionális állapot ötödik, hatodik napján következik be. Sajnos az embrió nem minden esetben tud magától kibújni, bizonyos esetekben segíteni kell neki.Ez a speciális eljárás a „segített kibújás”, angolosan asszisztált hatching, amelyet szigorú szakmai előírások alapján lehet alkalmazni. Általában akkor van ilyen segített kibújásra szükség, ha:
az anya 35 év fölötti,a normálistól eltérően, mérhetően vastagabb az üveghártya,
az FSH hormonszint 10 fölött van, mélyhűtött embrió visszahelyezése történik,
kétszer ültettek már korábban vissza embriót, és az illető mégsem lett terhes.
Technikailag azoknál a réseknél, ahol az az embrió szempontjából nem veszélyes, hasítékot lehet képezni az üveghártyán.
Háromféle mód létezik az asszisztált hatching elvégzésére.
1.Az egyik a mechanikus módszer, amelynek lényege, hogy egy hajszálvékony üvegkéssel végeznek bemetszést az üveghártya felszínén.
2 Más esetben lézeres módszerrel ejtenek hasonló metszést az üveghártyán.
3. A harmadik módszer az enzimatikus eljárás, amikor speciális anyagok emésztő hatásával idézik elő a hártya elvékonyodását.
Az asszisztált hatching alkalmazása jelentősen növeli a beágyazódási rátát, így a sikeres IVF kezelések számát is.
Bízom benne, hogy segíthettem és örülhetünk sikérének, sikereiknek minél hamarabb.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-21 11:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés