SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

echoszegény göb

Tisztelt Doktor úr!

Régóta jàrok màr Önhőz a szemem miatt és most is màrc.10.-én is fogok menni, de most a húgom miatt írok.2011.ben egy nyaki ultrahangon vették észre hogy a pajzsmirigyében a jobb oldalon 6 mm, a baloldalon 9 mm echoszegény göb van.2014-ben a jobb 5 mm, a bal 8 mm körülírt inhomogén solíd képlet volt.2016.12.14.-én az új vizsgálat a következőket àllapította meg:
A pajzsmirigy jobb lebenye46x18x16 mm nagysàgú, a bal 50x20x15 mm,az isthmus a középső harmadában 2 mm, de a legények felé a szélső területek felé kiszélesedettebbek.Az àllomànyban elszórtan mindkét oldalon szàmos göb van, jobb oldalon a legnagyobb az alsó harmadban lévő 14x8 mm max. keresztmetszetű,echoszegény udvarú, egyébként echodúsabb képlet.Ezen kívül döntően inhomogénen enyhén echoszegény max.6 mm-es göbök làtszódnak.Bal oldalon a felső hármasból az isthmus felé nyúló 14x5 mm echoszegény,illetve. az alsó harmadban lévő 25x12 mm-es vegyes echogenitàsú göb a legnagyobb.Itt is több 6 mm echoszegény göb làtszik.Jobb Lébény alsó pólusànàl 7 mm-es körülírt echoszegény képlet van, mely megfelelőjét mellékletek irigyek.Jobb oldalon hosszúkás,szabàlyos nyirokcsomó làtszik.Bal oldalon a város communis mellett 8x6 mm-es, echoszegény,de hosszúkás nyirokcsomó làtszik
Izotóp vízsgàlat véleménye: normàlis nagysàgú,finoman egyenetlen aktivitás felvételű pajzsmirigy.Funkcionàlisan egyértelműen elkülönülő terület nem làtható.
Uh vélemény:szàmos göb a pajzsmirigyben, mintavétel megfontolandó.
Ezek utàn egyből megakarjàk műteni,úgy hogy nem érzi rosszul magàt, aTSH supersens.meghat.3.444 T3 4,24 T4 14,93 ATPO 475,50 cholesterin 5,4

Naponta L-Thyroxinból 25mikrogrammoti,D vitaminból 1000 NE szed. 50 éves,ideges, aggódó típus

Az lenne a kérdésem, hogy biztos, hogy meg kell műteni?Mert biopszia nélkül egyből màris műteni akarjàk úgy, hogy a sebész szinte megse vizsgàlta csak a papírok alapjàn màr előre eldöntötte.

Elnézést, hogy ilyen hosszan írtam.Vàlaszàt előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Vizsgálat nélkül értelemszerűen a műtét kérdéséről nem nyilatkozhatok, az t azonban meg kell jegyeznem, hogy a pajzsmirigy göbös betegsége nem feltétlen jelent műtétet. Sőt az elmúlt évtől kezdve mód van (egyelőre jóindulatú göbök esetében) a műtét nélküli un. radiofrekvenciás beavatkozásra is.
Tudhatja, hogy hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része un. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel. Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékony tű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot . A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telítődött és ezért un. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telítődött. Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
Ma már ennél korszerűbb módszer is van, ez a régióban elsőként Magyarországon alkalmazott a vágás nélküli „pajzsmirigyműtét”!
Közép-Kelet Európában kizárólag hazánkban végzümk rádiófrekvenciás strúmagöb eltávolítást
Mi is ez?
Ez a RÁDIÓFREKVENCIÁS ABLÁCIÓVAL történő, nyitott műtét nélküli kezelését hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
Mi is ez?
A jóindulatú pajzsmirigy göb kezelésének - nemrég még az egyetlen - módja, melyet ma is a leggyakrabban alkalmaznak, a nyitott nyaki műtét volt. Az orvostudomány és az orvos technológia fejlődésével azonban lehetővé vált - a külföldön már népszerűnek számító, hazánkban még új eljárás - a pajzsmirigy göb rádiófrekvenciás ablációval (RFA) végzett kezelése
További immuno-endokrin vizsgálat, sz.. un. citológiai vizsgálat válhat szükségessé. Annál is inkább, mert itt ellentmondást látok az izotóp és az UH vizsgálattal leírtak között.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-18 16:29:34
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja