SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

amh 0.3

Tisztelt Professzor Úr!
Alapproblémám, hogy jó pár éve próbálkozunk teherbeeséssel sikertelenül, főbb események: 2010 laparotomia/myomák eltávolítása a méh hátsó falából, 2011 hegesedés miatt 2 hysteroscopia/méhüreg kialakítása, 2012 június pseudocysta és petevezetékek eltávolítása.
Lombik programban szerettem volna részt venni, ehhez átestem a szükséges vérvizsgálatokon augusztusban, nagyon alacsony AMH, magas FSH, 3 mIU/l körüli TSH.
A TSH-t 1 hónap alatt 1 körüli értékre csökkentették, napi 50mikrogram Euthyrox-ot szedek a mai napig. A nyári műtétet követően (lehet, hogy csak véletlen időbeli egybeesés) bal oldalon pajzsmirigy megnagyobbodást észleltem, túlestem UH-on, aspirációs cytológián. Eredmény: 3x6.4x3 cm-es cystosus göb (leszívták, ám utána hamar visszatelődött, januári kontrollon 27x57x25 mm-es), ami colloidos pajzsmirigytömlőnek felel meg, nyirokcsomók rendben, malignitásra utaló jel nem látható.
Tekintettel arra, hogy lombik programra készültem, azt tanácsolták, elég 3 havonta monitorozni.
A meddőségi klinikáról azonban 2012 őszén elküldtek, a magas FSH (19.3 IU/l, de volt magasabb és alacsonyabb is) és <0.1 ng/ml AMH miatt korai petefészek kimerülést állapítottak meg. 36 éves vagyok és nagyon szeretnék kisbabát, nem tudom feladni. Azóta, bár nem állok kapcsolatban meddőségi klinikával, november végén csináltattam hormonvizsgálatot, mely eredményeként prolaktin szintem: 1024mIU/l, PEG 98%, biológiailag aktív prolaktin forma van jelen. Barátcserjét kezdtem szedni napi 2 kapszulát (200mg). December 20-án egy újabb vérvétel eredménye: prolaktin 195mIU/l . Megnyugodtam, hogy nincs baj, azonban időközben kaptam időpontot MRI vizsgálatra, amit még a magas prolaktin-szint miatt javasoltak. Január 18-án MRI vizsgálat eredménye: jobboldalt a miriggyel összefüggésben kb 3x4.4 mm-es, a kontrasztanyagot a mirigyállománnyal megegyegyezően halmozó körülírt képlet látszik, mely a nyéllel nem függ össze. A nyél kontrasztanyaghalmozása rendben. A suprasellaris cisterna, a chiasma opticum és carotis syphonok eltérést nem mutatnak. A hypophysis elülső lebenyében jobboldalt leírt képlet lehet adenoma. Nőgyógyászom tanácsára bromocryptint kezdtem szedni reggel fél, este 1 tablettát. Kb 2 hete szedem, pár napja voltam újabb vérvételen, a prolaktin szintem a referencia tartomány alatt, 0.9ng/ml. Felmerült bennem, szükséges-e a bromocryptint az eddigi adagolásban szednem, amikor a prolaktin szintem már decemberben normális volt, most pedig – laikusként gondolom- ezt tovább csökkentette a bromocryptin.
Másik kérdésem, hogy jelen állapotomban elvileg stimulálható lennék-e, nem zár-e ki a lombikprogramból az agyalapi mirigyben talált adenoma. Ugyanis váratlan jóhírként, az mostani AMH-m 0.3 ng/ml lett, ez pedig újra reménnyel tölt el.

Válaszát, segítségét előre is nagyon köszönöm. Keresem a lehetőségét, hogy személyes konzultációra keressem fel Doktor urat, a gyorsabb válasz reményében fordultam most ezen a csatornán Önhöz.

Tisztelt Kérdező!

Problémája összetett és holisztikus megközelítést ígényel. Tartok tőle, hogy a rendelkezésemre álló információ és terület nem elegendő a kérdései teljes körű megválaszolásához.
ad. I.
Az AMH és az FSH között szoros kapcsolat van (mellékelem az ábrát). A PCOS-ben igen magas az AMH szint, a petefészek kimerülésénél pedig alacsony, de az nem biztos, hogy a teljes kimerülést jelzi, hanem azt , hogy a blokkoló faktorok túlsúlyba kerültek.

AMH - FSH kapcsolata:




ad II.
1. A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el . Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
2 A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
3. A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Férfiaknál:
• A libidócsökkenése
• Impotencia,
• Meddőség
• Női mell kialakulása („gynaecomastia”)
4. Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
5. Amennyiben a prolactin szint tartósan magas, akkor a micro- esetleg macroprolactinoma kizárása céljából az MRI vizsgálat indokolt
6. Gyógyítás: „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
7. Prolactin és terhesség
A prolaktin felfedezése és a képződésének befolyásolása nagy előrelépés volt a meddőség gyógyszeres terápiájában. Kérdés azonban, hogy a bromocriptin jelent-e kockázatot a magzat számára, illetve kockázatos-e a prolactinomával társult terhesség az anya számára? Az agyalapimirigy térfogata a terhesség során élettani körülmények során is jelentősen növekszik Terhesség vállalása csak több hónapos bromocriptin kezelés után tanácsos. A terhesség megállapítása után a bromocriptin elhagyását javasolták. Szerencsére napjainkban már a gyógyszeres kezeléssel , ill. kezelésekkel eredményt lehet elérni és több olyan betegem van, aki több alkalommal szült!
További vizsgálatokat és kezelést javaslok. Van remény!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-02-12 12:46:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja