
Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Alacsony TSH
Tisztelt Professzor Úr!Páciense voltam, tavaly januárban jártam Önnél utoljára.
Az akkori laboreredményeim TSH: 0,95 mlU/L (0,55-4,78)
szabad T4:15,4 pmol/L (11,5-22,7)
szabad T3: 5,3 pmol/L(3,5-6,5)
AntiTPO: >1300 (<60)
AntiTG: 11,1 (<4,5)
Diagnozis: Infertilitas, Ab habitualis, Autoimmun thyreoiditis kezdődő remisszióban, Substituált hypohreosis, Thrombophylia.
Szedett vitaminjaim azóta is: Normoxil 1tbl/nap, biotin B7 1tbl/nap, Pocaklakó 1tbl/nap, Béres VitaD3forte 3200 1tbl/nap
Utóbbi hónapokban erősen hullik a hajam, pár alkalommal szívdobogásra lettem figyelmes, az alvás minősége is valamivel romlott illetve ok nélküli feszültséget éreztem. Ennek okán nagylabort csináltak, ahol
TSH <0,010 mlU/Lm
szabad T4:2,74ng/dL (0,89-1,76)
Pajzsmirigy ultrahang következőt mutatta ki. A pajzsmirigy jobb lebenye 16 x 12 x 47 mm, diffúzan inhomogén szerkezetű, benne apró echoszegényterületek láthatók.A bal lebeny mérete 14 x 12 x 50 mm, szerkezete a jobb lebenyével megegyező, foltosan inhomogén.Az isthmus a kp. harmadban 2 mm vastagságú, a lebenyekével megegyező szerkezetű. A pajzsmirigyállományában körülírt göb nem mutatható ki. A pajzsmirigy vascularisatioja fokozott. A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.A nagy nyálmirigyek UH képe szabályos. Vélemény: Diffúzan inhomogén pajzsmirigyállomány.
Diagnózis:E0790 - Pajzsmirigy betegség, k.m.
Endokrinológián napi 1tbl Metothyrint javasoltak, majd 1 hónap múlva kontroll, Trak, FT3, FT4 és TSH eredmény birtokában.
Kérdésem az volna, hogy Ön szerint milyen folyamat zajlik a szervezetben illetve a nagyfokú hajhullással ez összefügghet? Idén ősszel szeretnénk egy újabb IVF programban részt venni, Az Ön meglátása szerint erre van esélyem, hogy rendeződik addigra a pajzsmirigy működése?
Nagyon jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel,
Horvàthnè Kis Anita
Tisztelt Horvàthnè Kis Anita!
Nagyon sajnálom, hogy egyelőre ne talákozhatunk. A leírottak alapján a pajzsmirigy autoimmun gyulladásának kiújulása áll fenn. Ennek következménye a túlmúködés is.
A következőket javaslom:
1.A baba váró étrend:
Étrend
Mindkét jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói.
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különösen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az élelemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok).
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Fólát: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Esszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenységi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékban elegendő, de néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Karnitin szintén esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
Növényi anyagok
Több gyógynövényről tételeztek fel kedvező hatást. Ezek közül egyről, az Agnus Castus-ról (barátcserjeről) sikerült bizonyítani, hogy javítja egyértelműen a megtermékenyülés esélyét. Ez a növényi anyag egyértelműen javítja a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet. A készítmény különösen hatásos, ha a sárgatest fázis megrövidült, a prolactin szint emelkedett, növeli a progesteron- ösztrogén arányt, csökkenti a fokozott vérzést. Fontos azonban tudni, hogy a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie. Ez tehát nem egy olyan „csodaszer”, amelynek hatása mindeki számára egyformán, azonos dózisban és azonos módon alkalmazható a siker reményében.
Étkezés a nemzetközi szervezet (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 50mg 50mg
Vitamin B12 50 ug 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
Vitamin C 1000 mg 1000 mg
Vitamin A 2300 IU -
Vitamin D Napi ajánlott bevitel nemzetközi egységben terhes nőknek és fenőtteknek
Korcsoport Egy napra javasolt dózis Biztonságosan bevihető mennyiség egy napra eső felső határa
Csecsemők 400–1000 NE 1000 NE
Gyermekek (1–6 év) 600–1000 NE 2000 NE
Gyermekek (6 év felett) 600–1000 NE 2000 NE
Serdülők 800–1000 NE 4000 NE
Felnőttek 1500–2000 NE 4000 NE
Elhízott felnőttek 3000–4000 NE 4000 NE
Terhes nők 1500–2000 NE 4000 NE
2. Mivel gyermeket szertne a Metothyrin helyett a Propycil kezelést javaslom a Metothyrin helyett (májfunkció kontroll mellett!)
3. Fontos, hogy a szervetlen jódot tartalmazó készítményeket (ígí bizonyos terhesvitaminokat kerülje!
4.Normoxil 1tbl/nap, Biotin B7 1tbl/nap, Pocaklakó 1tbl/nap, Béres VitaD3forte 3200 1tbl/nap
5. A hajhullásra a Regaine "minoxidil" hatóanyagú helyi hatású oldat, amely az első FDA által elismert hajhullás kezelésére, hajhullás ellen, kopaszodás ellen alkalmazható készítmény volt. A Regaine bedörzsölő szer, amelyet közvetlenül a fejbőrön kell alkalmazni, elérhető 5% oldat (férfiaknak) 2 % oldalt (nőknek) és Rogaine Foam- hab formájában, amely szintén 5% Minoxidilt tartalmaz. Magyarországon csak a 2%- os oldat elérhető, mint Regain, a gyógyszertárakban, de egyes helyeken már árulnak habot is.
Hatásának pontos mechanizmusa nem ismert, úgy tűnik, hogy az anagén fázis hosszát növeli. Ez javítja a haj minőségét, vastagítja és hosszabbítja azt. Propéciával együtt alkalmazva kevés javító kölcsönhatása lehet, de a Propecia sokkal hatékonyabb gyógyszer. 5 hónap és 2 év között lehet főleg hatékony, hosszú távon a hajvesztés folytatódik, de lassabb mértékben.
Regaine alkalmazása
Naponta 2x kell a fejbőrbe dörzsölni, ott hat, ahol alkalmazzák. Az 5% os oldat kétszer hatékonyabb mint a 25-os, de propylene glycolt tartalmaz amely fejbőr irritációt okozhat némelyeknél. Ezért jobb a hab alkalmazása, amelynél ez a probléma nem lép fel és nincs a ragadó hatás sem. Hatása csak folyamatos használat mellett érvényesülhet. A szer alkalmazásának befejezése után a hajnövesztő hatás elmarad és visszaáll az eredeti állapot. Hölgyek részére a 2 %-os oldat javasolt. Számukra mellékhatásként arcszőrzet jelentkezhet, ezért a használatát óvatosan kell végezni.
5. Az IVF során az Aspitin Protect (napi 1 tbl) alkalmazása indokolttá válhat az ismételt vetélés miatt.
Mindezek alapján bízok a telkes sikerben,
jóegészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-21 13:31:38
Nagyon sajnálom, hogy egyelőre ne talákozhatunk. A leírottak alapján a pajzsmirigy autoimmun gyulladásának kiújulása áll fenn. Ennek következménye a túlmúködés is.
A következőket javaslom:
1.A baba váró étrend:
Étrend
Mindkét jövendő szülőnek (tehát a férjnek is!) figyelembe kell vennie a következőket, ugyanis a hormonális egyensúly felborulásának a diéta hibák is lehetnek okozói.
Melyek ezek?
• Alkohol: bizonyítottan csökkenti a termékenységet. Tanulmányok egész sora bizonyította, hogy a napi öt pohár bor 3-6 hónapon át is ártalmas (közel felére csökkentette a termékenyülés valószínűségét). Ráadásul az alkohol a speriumok képződését és mozgását is jelentékeny módon károsítja. Ebből következik, hogy az alkohol fogyasztása már a tervezett terhesség előtt 3-6 hónappal elhagyandó!
• Kávéfogyasztás: napi 1 kávénál több már jelentős mértékben csökkenti a spermiumok mozgását és ártalmas a peteérésre.
• Cola és más üdítők (energia italok szintén károsak)
• Dohányzás: egyértelműen káros. A cigaretta fogyasztással arányosan csökkent a megtermékenyülés valószínűsége.
• A Xenoösztrogénekről ma már tudjuk, hogy az egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak és jelentőségük a „civilizációs” hatások miatt rendkívül megnőtt. Mivel ezek a kémiai anyagok a szervezet hormonális és immunológiai működésébe durván beavatkoznak, ezért az irodalom hormonális bombáknak („endocine disrupteres”=EDC anyagok) nevezte el. Erről a fontos kérdésről már tudományos konferenciákon beszámoltam és ezen a honlapon is írtam korábban. A lényeg az, hogy ezek az anyagok hormonszerűen vislkednek és felborítják a hormonális egyensúlyt, ill. akár véglegesen károsíthatják az endokrin szerveket.
Xenoösztrogének csoportosítása
Alkilfenolok és származékaik
Ftalátok
Biszfenol-A és hasonló fenolok
PCB (poliklórozott-bifenilek) vegyületcsoport
Lángfogók, PBDE-k
Halogénezett többgyűrűs égetési melléktermékek (dioxinok)
Peszticidek, rovarírtók
Gyógyszerek
Fémek és fémtartalmú vegyületek
A fentiek közül különösen fontosak a rovarirtók (DDT és származékaik), a Ftalátok,amelyek megtalálhatók a PVC (műanyag) és más műanyagban, festékekben, ezért a 2008-tól az USA kongresszusa betiltotta ezek alkalmazását. A veszély óriási, mert ételekbe kerülhet az élelemmel, de a mosogató szerekbe éppen úgy megtalálhatók, mint a körömfestékekben, a cumis üvegekben, játékok festékében, samponokban, dezodorokban, arckémekben stb. Ezek az anyagok azért is rendkívül károsak, mert nem vagy nagyon lassan bomlanak le, a zsírszövetben raktározódnak és a testsúlycsökkentés (fogyás) során kikerülnek a keringésbe és az anyagcsere felborulását, rákos daganatokat is okozhatnak (emlő-, prostata-, bél rákok).
Természetes növényi anyagokban lévő hormonok (fitoösztrogének) (pl a szójatartalmú ételek) szintén károsak, de hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, a szervezetben lebomlanak.
Vitaminok, nyomelemek:
• Fólát: egyike a legrégebben ismert anyagnak, amely terhesség alatt védi az örökletes anyagot, a DNS-t (véd a magzati fejlődési zavar , a spina bifidával szemben). Ezért már a terhesség előtt legalább 3 hónappal már célszerű szedni. A B6 vitamin a javítja a peteérést, a B12 pedig emeli a spermiumszámot.
• Cink: mind a hormonális, mind az immunológiai működés szempontjából fontos nyomelem. Hiányában kromoszóma károsodás és immunológiai zavarok léphetnek fel. Mindkét leendő szülőnek célszerű ezért az ételeket cink bevitelével kiegészíteni (utalok az alábbi táblázatra)
• Szelén: nyomelem, antioxidáns hatású és alapvetően fontos a fogantatáshoz, a vetélés megakadályozásához, az autoimmun folyamatok gátlásához. A terhessség alatt a szelén szint általában alacsony és pótlása indokolt. Fontos, hogy a spermium számot és a spermiumok mozgását is javítja
• Esszenciális zsírsavak:főleg a spermiumok képződésére és minőségére kedvező hatásúak (emelik a prostaglandinok mennyiségét)
• E vitamin szintén fontos antioxidáns. Az IVF programban résztvevő férfiak megfelelő kezelésével a termékenységi ráta10%-al volt növelhető
• C Vitamin antioxidáns kapacitás révén fokozza a spermiumok mozgását, védi a DNS-t az oxidatív stressztől. A tanulmányok azt mutatták, hogy a clomifen-nel kezelt nőkben lényegesen jobb a peteérés.
• L-Arginin: esszenciális aminosav, amely általában a kiegyensúlyozott táplálékban elegendő, de néha szükséges a bevitel növelése. Fontos: akik hajlamosak a herpes fertőzésre (száj és genitális formákra egyaránt) ne vigyenek be ebből az aminosavból, mert ezzel stimulálják a vírusokat és növelik a betegség kiújulásának veszélyét!
• L-Karnitin szintén esszenciális aminosav, bevitele a spermiumok mozgási zavarai esetén fontos, ez nem okoz herpes veszélyt
Növényi anyagok
Több gyógynövényről tételeztek fel kedvező hatást. Ezek közül egyről, az Agnus Castus-ról (barátcserjeről) sikerült bizonyítani, hogy javítja egyértelműen a megtermékenyülés esélyét. Ez a növényi anyag egyértelműen javítja a hormonális egyensúly helyreállítását és a termékenységet. A készítmény különösen hatásos, ha a sárgatest fázis megrövidült, a prolactin szint emelkedett, növeli a progesteron- ösztrogén arányt, csökkenti a fokozott vérzést. Fontos azonban tudni, hogy a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie. Ez tehát nem egy olyan „csodaszer”, amelynek hatása mindeki számára egyformán, azonos dózisban és azonos módon alkalmazható a siker reményében.
Étkezés a nemzetközi szervezet (The Foundation of Health) ajánlásai alapján
Tápanyagok Nőknek Férjeknek
Fólsav 400ug 400 ug
Cink 30mg 30mg
Szelén 100-200 ug 100-200 ug
Halolaj 1000mg 1000mg
Vitamin B6 50mg 50mg
Vitamin B12 50 ug 50 ug
Vitamin E 300-400 IU 300-400 IU
Vitamin C 1000 mg 1000 mg
Vitamin A 2300 IU -
Vitamin D Napi ajánlott bevitel nemzetközi egységben terhes nőknek és fenőtteknek
Korcsoport Egy napra javasolt dózis Biztonságosan bevihető mennyiség egy napra eső felső határa
Csecsemők 400–1000 NE 1000 NE
Gyermekek (1–6 év) 600–1000 NE 2000 NE
Gyermekek (6 év felett) 600–1000 NE 2000 NE
Serdülők 800–1000 NE 4000 NE
Felnőttek 1500–2000 NE 4000 NE
Elhízott felnőttek 3000–4000 NE 4000 NE
Terhes nők 1500–2000 NE 4000 NE
2. Mivel gyermeket szertne a Metothyrin helyett a Propycil kezelést javaslom a Metothyrin helyett (májfunkció kontroll mellett!)
3. Fontos, hogy a szervetlen jódot tartalmazó készítményeket (ígí bizonyos terhesvitaminokat kerülje!
4.Normoxil 1tbl/nap, Biotin B7 1tbl/nap, Pocaklakó 1tbl/nap, Béres VitaD3forte 3200 1tbl/nap
5. A hajhullásra a Regaine "minoxidil" hatóanyagú helyi hatású oldat, amely az első FDA által elismert hajhullás kezelésére, hajhullás ellen, kopaszodás ellen alkalmazható készítmény volt. A Regaine bedörzsölő szer, amelyet közvetlenül a fejbőrön kell alkalmazni, elérhető 5% oldat (férfiaknak) 2 % oldalt (nőknek) és Rogaine Foam- hab formájában, amely szintén 5% Minoxidilt tartalmaz. Magyarországon csak a 2%- os oldat elérhető, mint Regain, a gyógyszertárakban, de egyes helyeken már árulnak habot is.
Hatásának pontos mechanizmusa nem ismert, úgy tűnik, hogy az anagén fázis hosszát növeli. Ez javítja a haj minőségét, vastagítja és hosszabbítja azt. Propéciával együtt alkalmazva kevés javító kölcsönhatása lehet, de a Propecia sokkal hatékonyabb gyógyszer. 5 hónap és 2 év között lehet főleg hatékony, hosszú távon a hajvesztés folytatódik, de lassabb mértékben.
Regaine alkalmazása
Naponta 2x kell a fejbőrbe dörzsölni, ott hat, ahol alkalmazzák. Az 5% os oldat kétszer hatékonyabb mint a 25-os, de propylene glycolt tartalmaz amely fejbőr irritációt okozhat némelyeknél. Ezért jobb a hab alkalmazása, amelynél ez a probléma nem lép fel és nincs a ragadó hatás sem. Hatása csak folyamatos használat mellett érvényesülhet. A szer alkalmazásának befejezése után a hajnövesztő hatás elmarad és visszaáll az eredeti állapot. Hölgyek részére a 2 %-os oldat javasolt. Számukra mellékhatásként arcszőrzet jelentkezhet, ezért a használatát óvatosan kell végezni.
5. Az IVF során az Aspitin Protect (napi 1 tbl) alkalmazása indokolttá válhat az ismételt vetélés miatt.
Mindezek alapján bízok a telkes sikerben,
jóegészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
2025-04-21 13:31:38
Olvasói értékelés: 5/5