SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Írtam az e-mail címére, de inkább jobbnak látom, ha ide írom meg, amit akarok. 33 éves fiatalember vagyok. Volt 2 db agyalapi mirigy műtétem (2008, 2011)- cranioph. daganat miatt, melynek következtében hormonpótlásra a következő gyógyszereket szedem:
- 75 mikrogr L-thyroxin/nap
- 2 db 0.2 Nocutil tabletta
- 15 mg Cortef, melyet nagy stressz v. fizikai igénybevétel esetén
megnövelek 20 esetleg 25 mg-ra.
- 2 naponta 1 db 75-ös Norprolac
- 15 hetente 1 db NEBIDO injekció
- 3 hétig folyamatosan (aztán 1 hét szünet) férfikrém (10 mg progeszteron/nap) ezt kb. 2 hónapja használom csak. Azért kezdtem el használni, mert azt olvastam, hogy a progeszteron az oszteoblasztokat serkenti, így a csontfelépülést elősegíti, illetve az ösztrogén dominancia kiköszöbölésére.
- 3000 NE Fresenius D vitamin/nap
- citrokalcium 200 mg (2db tabletta/nap)
- K2 vitamin - vitakinges (2 db/nap – 45 mikrogramm K vit.)
- 1 teáskanál Eskimo halolaj/nap
- 500-1000 mg C vitamin/nap
- magnézium készítmény (leggyakrabban magnézium citrát por – 1 kiskanál/nap)
2011. nov-ben 3. stádiumú gerinc csontritkulás miatt összeroppant a 12-es csigolyám (ezelőtt a Cortef gyógyszer javasolt alap adagja 25 mg/nap volt, melyet nagy stressz és fizikai ig.vét. esetén 40 mg/napra javasolt volt felvinni, „vélhetően köze lehetett” a csontritkuláshoz. Debreceni kivizsgálás alkalmával (2012.04) javasolták csökkenteni a Cortef adagját, mivel a vizeletemben dupla mennyiségű kortizol volt, mint a határérték.
A csigolyatörést követően a reumatológus a FORSTEO nevű szert írta fel, amely 18 hónapos kezelés. Még 1 hónapom van hátra a kezelésből.
A d-vit-t, a ca-t, mg-t, halolajat, k2 vit-t csak 1,5 éve szedem napi rendszerességel. A törés után kezdtem el ezeket szedni.
A FORSTEO kezelés 5 hét múlva befejeződik és utána a Reumatológus az Aclasta infúziót akarja beadatni, szerinte ezzel megőrizhetjük a Forsteo által megnövelt csonttömeget (de nem is volt 17 hónap óta csonttömeg mérés, hogy tudnánk, hatott-e a Forsteo)
2013. augusztus hónapban volt műtét utáni 2. koponya MRI vizsgálat az Amerikai úton, ahol a fejemet megint tünetmentesnek találták, 2 év múlva nézik meg újra. Az állapotom jó. Szellemi munkát végzek, sportolok rendszeresen és bírom is. Nagyon egészségesen élek, a pékárukat és a bolti feldolgozott termékeket messziről kerülöm. A zöldséget, gyümölcsöt magamnak termesztem, illetve cserélek. A halat megfogom magamnak. Húst magán bio termelőtől vásárolok. Tejtermékek közül csak házi kecskesajtot fogyasztok, de elég ritkán. Hüvelyesek közül nagyon ritkán és csak zöldbabot. Nem nézek tévét 4 éve és egyéb káros tudatmódosító dolgoktól távol tartom magam (ezt azért tartottam lényegesnek megemlíteni, mert annak ellenére, amin keresztülmentem, furcsa mód, a harmónia erősebb bennem, mint amikor úgymond „egészséges” (akkoriban még ettem a sok szemetet meg néztem is) voltam. Amit nem lehetséges kerülni, azt természetesen elfogadással kezelem, de nem keresem a diszharmónikus állapotokat. Az ún. paleolit életmód ajánlásait követve élek, pici eltéréssel (nagyon kevés házi kecskesajt, nagyon ritkán zöldbab). 1 erős kávét naponta iszom, kb. 1 év óta és kb 2 hónapja néha esténként minőségi száraz vörösborból megiszok maximum 1 dl-t. Minőségi szálas fekete és zöldteákat, ill. gyógyteákat is fogyasztok. Csak tiszta forrásvízzel készítem ezeket. Lehet, hogy sok embernek ez már soknak tűnik, de nekem ez az életmód annyira természetes, mint sok embernek az, hogy bemegy a pékségbe reggel péksütiért. És igyekszem a környezetemnek is azt adni, amit ez az életvitel nyújt. Munkám olyan, hogy rengeteg ügyfelem van. Igyekszem úgy bánni Mindenkivel, ahogy szeretném, hogy velem bánjanak.
Az Aclastától – és az összes biszfoszfonáttól - viszont tartok, annyi rosszat olvasok róla, hogy nagyon nem szívesen adatnám be. Ez csak egy cikk a sok közül és fórumokon is csak negatívumokat olvastam ezekről a szerekről. De valóban ennyire rosszak ezek a szerek?

Ezt a dr. Diag honlapon írják az aclastáról: Az állkapocs osteonecrosisa: Az állkapocs osteonecrosisáról elsősorban azon rákos betegek esetében számoltak be, akik biszfoszfonátot is tartalmazó kezelésben részesültek. Az állkapocs osteonecrosisának számos jól dokumentált kockázati tényezője van: daganatos betegség, kemoterápia, radioterápia, kortikoszteroidok, rossz szájhigiéné, helyi fertőzés, beleértve az osteomyelitist. Az esetek többségét fogászati beavatkozás, például foghúzás kapcsán jelentették. A biszfoszfonát alkalmazása és az állkapocs osteonecrosisa közötti oki kapcsolat nem bizonyított. A Paget-kór klinikai vizsgálataiban nem figyelték meg az állkapocs osteonecrosisát.

Azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulnék Önhöz, hogy Ön mit javasolna, mit tegyek ebben az esetben?
Elküldtem az email címére néhány orvosi papíromat (mindet sajnos nem tudom). Ha ideje engedi, kérem, tekintse meg és a levelem alapján legyen szíves javasolni valamit. Elég összetett ez az állapot, de a leghatékonyabb kezelést akarom magamnak. Annyi mindent megpróbáltam, hogy elérjem az agyi problémából is gyógyulásomat. Laikusként azt gondolom – persze könnyen lehet, hogy tévedek, hisz nem vagyok orvos – hogy a hormonszintek megfelelő beállításával a csontépítést is lehet gyorsítani a lebontáshoz képest, anélkül hogy biszfoszfonátokat alkalmaznánk.
Nagy tisztelettel kérem, hogy segítsen nekem, mert amennyire lehet, a csontozatom állapotát anélkül akarom jobbá tenni, hogy más szervemnek ártanék. Ha ez lehetséges, azért mindent megtennék.
Szívességét előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
Csaba

Tisztelt Csaba!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-11 09:36:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja