SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

2010.08 hónapban laparatómai műtét következtében nagy vérveszteségem volt.Majd októberében derült ki hogy hashimoto thyreoditisem van.Akkor a Tsh:6.53 mU/l,FT4:16.69 pmol/l,FT3 4.49 pmol/l, A-TG:520,5 IU/ml,ATPO:118,3 IU/l ELL:(N)értékeket állapították meg,melyre Letrox 50 ug kaptam.Azóta 3 havonta járok ellenőrzésre.A contr.vizsgálatoknál az értékeim: (2011.01.- TSH: 0,25 mIu/l, FT3 2,7 pg/ml, FT4 1,25 ng/dl; 2011.04.- TSH 16,2uIU/ml, FT4 1,13 ng/dl, FT3 2,56 pg/ml; 2011.05.18- TSH: 9,10 UIU/ml, FT4 1,32 ng/dl,FT3 2,69 pg/ml).Jelenleg 62,5 ug Letrox tbl.-t szedek.A hangulatom nagyon labilis.Az ízérzésem megváltozott.Többször ok nélkül elsírom magam,azt érzem belső remegésem van és időnként nagyon fázom,fáradékony vagyok,az arcom kipirul és lángvörös lesz,hullik a hajam,a mentruációm is megváltozott és sajnos már a házas életet sem az igazi!
Azt szeretném megkérdezni Öntől,hogy ezek a tünetek meddig lesznek?Szabad e szedni multivitamint mely jódot is tartalmaz?(Pl.:Lenkei)Van -e esély arra hogy a tbl.-t elhagyjam?Befolyásolja e a stressz a TSH szintet?Lehet e sportolni?
(Úszás,kerékpározás)Szabad e kihagynom a vacsorát és helyette csak puffasztott rizst fogyasztani (345kcal)
Köszönöm válaszát!
Bocsánat,de az előbb rossz e-mail címet írtam!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos tünetei nagyon típusosak. Az autoimmun pajzsmirigygyulladás valószínüleg még most is fennáll, ez további kezelést ígényel.
Mindenek előtt szervetlen jódot ne szedjen!!!!!!
Ami a tünetek társulátait illeti:
Korábban már írtam róla, hogy a Hashimoto thyreoiditis ugyan szervspecifikus betegség, de gyakran társul más szervi betegséggel (hajhullás, menseszavar, meddőség, elhízás, szívbetegségek, gyomor-bél gyulladás stb)
Ami a stressz illeti: utalok ezen a honlapon a blogomban olvasható cikksorozatról.
Ami az ízérzést illeti:
A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is. Számos alapvető életfunkció során nélkülözhetetlen szerepe van: táplálkozás, beszéd, ízérzés, de pl. a nyelvgyökön található nyelvmandula az immunvédekezésben vesz részt.
Az utóbbi évek kutatási eredményei bizonyították, hogy a nyelv ízek iránti képessége egyrészt öröklött, másrészt bizonyos betegségek hatására változik - mondta el Prof. Balázs Csaba endokrinológus. Az ízeket a nyelv különböző részein érezzük. A legújabb kutatások bizonyították, hogy az édes és a keserű elkülönítésében örökletes faktorok, gének játszanak szerepet. Arról is egyre több adat áll rendelkezésünkre, hogy ezek az ízérzetért felelős gének gyakran társulnak egyes betegségekkel (daganatok, anyagcsere betegségek, stb.).
Nem véletlen az, hogy egyes emberek egyébként előnyös ételeket kellemetlennek (keserűnek) éreznek és ezért nem fogyasztják, másokból viszont túl sokat is esznek! Az ízek érzése ugyanis megváltozhat és ez a változás bizonyos betegséggel való társulást is jelezhet. A legmeglepőbb megfigyelést japánt kutatók tették az elmúlt év végén. Kimutatták, hogy nemcsak cinkhiányban, de egy bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségben sem tudják a betegek az ízeket elkülöníteni. Ezt a jelenséget idegen szóval diszgeuziának hívjuk és érdekes módon az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségekben is megfigyelhető.
A „nyelvégés” (égő érzés a nyelven és a szájnyálkahártyán) néha nagyon nehezen kezelhető betegség. Bizonyos vitaminok hiánya (A, B), hormonális változások, vészes vérszegénység, cukorbetegség lehetnek a háttérben, de gyakran észlelhető a reflux-betegség kísérő tüneteként is.Az ízérzés csökkenése (hipogeúzia) vagy elvesztése (ageúzia) rendszerint a nyelvet érintő betegségekre vezethető vissza. A jelenség megfigyelése nem csak azért hasznos, mert korán felhívja a beteg és orvosa figyelmét a pajzsmirigy autoimmun betegségére, hanem azért is, mert a gyógyulás után az ízek érzése teljes mértékben helyreállítható.
Ami a csökkent libidót illeti:
A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére Részletes kivizsgálás javasolt. (elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-08-01 12:20:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja