SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Összetett problémáról szeretnék kérdezni öntől.
Januárban kezdődött a dolog,gyomorfájással indult.Akkor a házi orvosom Nolpaza szedését javasolta és gasztro szakvizsgálatot.Amíg vártam a szakvizsgálatra kb,3 hetet addíg a gyomor fájásom rendeződni látszott,de előjöttek más jellegű problémák.Január végén furcsa fájdalmat kezdtem el érezni a pajzsmirígyem környékén amivel szintén a házi orvoshoz fordultam aki nem nagyon tudott mit mondani,így elküldött egy nyaki ultrahangra,ami most volt február 23-án.A nyaki ultra hang eredménye:
-a pajzsmirígy jobb lebenye 14*15*40
-a pajzsmirígy bal lebenye 12*17*32
Mindkét lebeny homogén szerkezetű.A jobb lebeny kissé nagyobb.
Vélemény.-struma diffusa.l.d.min.grad.
Időközben egy héttel ezelőtt allergiát állapítottak meg nálam(házipor és liszt atka).
A tüneteimhez folyamatosan hozzá jön még valami és már idegileg is eléggé túl terhelt vagyok.
A jelenlegi dolgokhoz hozzá teném még azt,hogy 15 hónapja szültem és nem volt egyszerű a szülésem sem.
Jelenleg várom,hogy a házi orvosom az eredmény alapján hova küld tovább!
A kérdésem pedíg az lenne,hogy a pajzsmirígyemmel ami már egy hónapja fáj hova,merre induljak el kivizsgálásra?
Kell -e ezt tovább vizsgáltatni,de gondolom,hogy már csak a fájdalom miatt is igen,vagy esetleg elmúlik magától az összes többi tünettel együtt?Még annyitt,hogy a problémák kezdetével egy időben a nyelvemen az ízlelőbimbók is meg vannak duzzadva!Kérem a Tisztelt Professzor Urat,hogy segítsen nekem ezeknek a kérdéseknek a tisztázásában.
Várom válaszát.Tisztelettel.Erzsébet03
Tisztelt Erzsébet03!

1. Ami az allergiát illeti: Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
2.Ami a nyevét , az ízérzést illeti: A nyelv elsősorban izomszövetből és kisebb részben mirigyekből felépülő szerv. Felületét szemölcsök borítják, és itt helyezkednek el az ízlelőbimbók is. Számos alapvető életfunkció során nélkülözhetetlen szerepe van: táplálkozás, beszéd, ízérzés, de pl. a nyelvgyökön található nyelvmandula az immunvédekezésben vesz részt.
Az utóbbi évek kutatási eredményei bizonyították, hogy a nyelv ízek iránti képessége egyrészt öröklött, másrészt bizonyos betegségek hatására változik - mondta el Prof. Balázs Csaba endokrinológus. Az ízeket a nyelv különböző részein érezzük. A legújabb kutatások bizonyították, hogy az édes és a keserű elkülönítésében örökletes faktorok, gének játszanak szerepet. Arról is egyre több adat áll rendelkezésünkre, hogy ezek az ízérzetért felelős gének gyakran társulnak egyes betegségekkel (daganatok, anyagcsere betegségek, stb.).
Nem véletlen az, hogy egyes emberek egyébként előnyös ételeket kellemetlennek (keserűnek) éreznek és ezért nem fogyasztják, másokból viszont túl sokat is esznek! Az ízek érzése ugyanis megváltozhat és ez a változás bizonyos betegséggel való társulást is jelezhet. A legmeglepőbb megfigyelést japánt kutatók tették az elmúlt év végén. Kimutatták, hogy nemcsak cinkhiányban, de egy bizonyos autoimmun idegrendszeri betegségben sem tudják a betegek az ízeket elkülöníteni. Ezt a jelenséget idegen szóval diszgeuziának hívjuk és érdekes módon az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségekben is megfigyelhető.
A „nyelvégés” (égő érzés a nyelven és a szájnyálkahártyán) néha nagyon nehezen kezelhető betegség. Bizonyos vitaminok hiánya (A, B), hormonális változások, vészes vérszegénység, cukorbetegség lehetnek a háttérben, de gyakran észlelhető a reflux-betegség kísérő tüneteként is.Az ízérzés csökkenése (hipogeúzia) vagy elvesztése (ageúzia) rendszerint a nyelvet érintő betegségekre vezethető vissza. A jelenség megfigyelése nem csak azért hasznos, mert korán felhívja a beteg és orvosa figyelmét a pajzsmirigy autoimmun betegségére, hanem azért is, mert a gyógyulás után az ízek érzése teljes mértékben helyreállítható.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
További immun-endokrin kivizsgálást javaslok, tisztelettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-28 12:09:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja