SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr! 8 hetes terhes vagyok. A terhesség előtt pár hónapja a tsh értékem 2,4 volt. Szerencsére összejött a baba. De sajnos a tegnapi vérképem alapján a tsh már 3,2. 1 hónapja szedek egy jód tartalmú terhesvitamint. Azt már régebben is észrevettem hogy ha jódos sót használtam vagy jódos vitamint szedtem, akkor a tsh emelkedett, lassult a pajzsmirigyem. Ez az érték már káros a babának? Ön szerint elég az, ha leállok a jód tartalmú terhesvitaminnal, javulhat még ez az érték? Van már egy kislányom, vele is ezt a vitamint szedtem anno, de vele akkor az értékeim tökéletesek voltak. De később mikor szoptattam, egy időben megint szedtem a terhes vitamint és akkor már sajnos rosszat váltott ki belőlem mert a tsh értékemet megnövelte 3,44-re és a közérzetem is rosszabb volt. Mindenesetre azt gondoltam hogy terhesvitaminra most is szükségem lenne, bár úgy néz ki hogy megint ront a jód az értékeimen. Mit tegyek hogy ne legyen baja a picinek? Elég lehet ha nem szedem a vitamint? Azt olvastam hogy terhesség első 16 hetében szüksége van a picinek jódra. Mit tegyek akkor?
Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A kérdés összetettebb.Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet.
Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével) minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet.
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist és csökkent működést kiváltó hatására fogékonyak:
• Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
• Terhesek
• Újszülöttek
• Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
• Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb

Összességében: részletes endokrin,ill. immuno-endokrin vizsgálat indokolt és egyénre szabott kezelés javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-11 13:47:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja