SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Egy eléggé összetett problémával kapcsolatban kérem a segítségét:
Németországban élünk, 2 gyönyörű kislányunk van, és szeretnénk egy harmadik babát is.
Tavaly novemberben volt sajnos egy vetélésem, a terhesség 7. hetében, aminek műtét lett a vége. Utána különböző tünetek jelentkeztek: szívritmus zavar, gyomor panaszok, szédülés. Ennek az lett a vége, hogy január végén kivették az epehólyagomat, mivel más problémát nem találtak, és nagyon rosszul voltam. A műtét után depressziós lettem, ami tőlem teljesen idegen dolog volt eddig. Pánikrohamaim voltak, és képtelen voltam bármit csinálni, ezen kívül nyelési nehézségeim voltak, úgy éreztem, hogy valami van a torkomon. Kaptam antidepresszánst, és elkezdtem egy pszichológussal konzultálni. Az ő tanácsára a nyelési nehézséget nem hagytam annyiban, mindig mondtam a házi orvosomnak, amikor mentem hozzá vizsgálatra. Márciusban végül megnézte ultrahanggal a pajzsmirigyemet, ahol talált egy 1 cm-es gyulladt területet. Mivel a hormonszintem rendben volt, azt mondta, hogy nincs gond, fél évente ellenőrizni kell, hogy nem történik-e változás.
Szerencsére az antidepresszánsok szedését sikerült júniusban abbahagyni, de mivel továbbra is megmaradt a szívritmus zavar, és fegyelmeznem kell magam, hogy ne törjön ki rajtam néha a pánik, (szerencsére a pszichológustól tanult technikák ebben segítenek), júliusban, mikor Magyarországon voltunk elmentem egy pajzsmirigy ultrahangra, ahol azt mondták, hogy valószínűleg Hashimoto betegségem van, de szükség van egy részletes pajzsmirigy vérképre is. Ezt meg is csinaltattam, az eredményeim az alábbiak lettek: TSH: 0,985; FT4: 10,22; FT3: 4,54; TSH receptor elleni antitest: 0,4; Thyreoglobulin: 0,47; Anti Thyreoglobulin: 149,2; Anti TPO: 0,4; rT3: 0,17. Sajnos mire megjöttek az eredmények, vissza kellett jönnöm Németországba, mert kezdődik az iskola, így nem volt időm felkeresni egy endokrinológus szakembert. Viszont szeretném tudni, hogy ezek az eredmények okozhatják-e a panaszaimat, illetve milyen hatással lennének egy újabb gyermekvállalásra?
Szükséges lenne-e gyógyszeres kezelés?


Válaszát köszönöm,

Viktória
Tisztelt Viktória!

A pontos választ nyilvánvalóan a kezelő, ill. a vizsgálatot indikáló kollégától kaphatja meg. Nagy valósznüséggel ún.n post-partum thyreoiditse lehetett.Ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követően időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.
Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
1 Golyva (strúma kialakulása)
2 A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
3 Szívdobogás lép fel
4 Hajhullás jelentkezik
5 Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
6 Hasmenés, néha székrekedés lép fel
7 A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
8 Izomfájdalmak lépnek fel

Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
1 Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
2 Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang vizsgálat segít a betegség megismerésében.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-09 09:43:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja