SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném tanácsát kérni az alàbbi problémámra.
31 éves vagyok, 4 éve diagnosztizáltak nálam autoimmun pajzsmirigy betegséget. Szépen beállították gyógyszeremet, letrox 50 szedtem, tüneteim elmúltak (fogyás, hajhullás, börszàrazság, hüvelyfolyás, -viszketés)
Tavaly elsö próbálkozásra várandós lettem, emelték a gyógyszeremet 75-re, szülésig ezt a mennyiséget szedtem. Szülés utàn 3 héttel visszavették az adagot 50-re, mert 0,15 volt a tsh. 10 hónapos a kisbabám, még mindig szoptatom. Szeretnénk kistestvért, nem akarunk nagy korkülönbséget, ezért már próbálkozunk. Azonban pár hónapja tüneteim visszatértek, föként a hajhullás, és a ciklusom második felében a hüvelygyulladás, folyás. Gyanússà vált a pajzsmirigyem,és aktuális volt a kontroll is. A vérvételen kiderült a tsh magas, 3,48, tudtommal fogantatáshoz ez az érték magas. Az ft4 16,18. Nögyógyászom szerint a szoptatás miatti magas prolaktin az oka, hogy nem jön a baba.
Ön szerint emelni kellene az adagot 75- re, figyelembevéve a tüneteimet, és a tervezett kistestvért?
Mennyire befolyàsolja a prolaktin a tsh-t? Annyi anyuka teherbe esik szoptatás alatt, ezért gondolom, hogy a pajzsmirigy gyulladásom romlott, ami akadályozhatja a petérést vagy a beágyazódást.
Segítö válaszát elöre köszönöm.
Tisztelettel: Balázs-F. Éva
Tisztelt Balázs-F. Éva!

A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, hajhullás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
Ami a prolactint illeti:
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-06 13:55:10
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja