SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr! Szülés utàn nagyon sokat voltam rosszúl mìg egy labor vizsgàlat erdménye kimutatta,hogy pajzsmirigy felülmükòdésem van amire propicylt ajànlottak.1 hònap elteltével a Tsh értékem 32 volt amire Letrox tablettàt ìrtak fel.A Tsh-m jelenleg 2.3 viszont azt ATG 33. Az orvosom azt tanàcsolta mivel a pm.ellenanyagot termel szedjem tovàbra is a gyògyszert.A kérdésem az volna hogy ha egy hònap alatt 4.3 ròl 2.3-ra csökkent a Tsh-m,ha tovàbbra is szedem a gyògyszert nem fog àtesnifelülmüködésbe ismételten?
Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kellene a jelenség okát. Az előzmények ismerete nélkül a poszt-partum thyreoiditis lehetősége vetődik fel elsődlegesen.
Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal a mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzsmirigygyulladásra.
Mi a szülést követő pajzsmirigygyulladás (poszt-partum thyreoiditis)?
Ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követően időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.

Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
1 Golyva (strúma kialakulása)
2 A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
3 Szívdobogás lép fel
4 Hajhullás jelentkezik
5 Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
6 Hasmenés, néha székrekedés lép fel
7 A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
8 Izomfájdalmak lépnek fel
Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
1 Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
2 Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang viszgálat segít a betegség megismerésében.


A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
A Propycilt illetően óvatosságra intek, ugyanis az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget a USA-ban. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-15 13:32:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja