SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Doktor Úr!
Augusztusban bőrprpblémáim lettek, méghozzá az egész testemre kiterjedő viszkető kiütések fomájában, amit a bőrgyógyászom úgy diagnosztizált, hogy mikrobiális ekcéma. Mivel nagyon elterjedt az egész testemen, a bőrgyógyász Medrolt írt fel. A szteroid, mint tudjuk, csodákra képes, a kiütések szépen eltűntek. A Medrolt viszont szép lassan abba kellett hagynom, s ahogy csökkent ill. megszűnt annak adagolása, a viszketés ismét előjött és nem reagál sem antihisztaminra, sem kenőcsökre, a bőröm szörnyen hámlik.
Közben elindult a góckutatás is, hogy mi is okozhatja a viszketést, a bőrgyógyász szerint mindenképpen belgyógyászati oka van, nem allergia (ezt egyébként én is így érzem, mivel kísértetiesen hasonlít az egész arra, amikor gennyes mandula miatt volt ilyen bőrpanaszom - de a mandulámat közben kivették)). Voltam fogásznál, hasi ultrahangon, urológián, nőgyógyászaton, fül-orr-gégészeten stb.
Az eredmény negatív. A bőrgyógyászom "ragaszkodik hozzá", hogy akkor csakis a pajzsmirigy okozhatja. Hashimotóm van, amit kezelnek is évek óta. 100-125 microg.Letrox (egyik nap 100, másnap 125) szedése mellett 0,7 volt a TSH-m korábban. A viszketés miatt most vérképet is csináltattam, ahol a szokásos adag Letrox mellett most 0,16-os lett a TSH-m. A bőrgyógyászom azt állítja, hogy ellenanyagot is kéne nézni a véremben, mert épp azt most nem néztek és hogy BIZTOSAN attól van a viszketés, de azt meg most nem lehet, mert állítólag amíg a Medrol nem ürül ki a szervezetből (3 hét), addig annak nincs értelme.
Az endokrinológusom pedig azt mondja, hogy csökkentsem le a Letroxot 6 hétre 50 microg.-ra és hogy pajzsmirigy ilyen bőrelváltozást nem okoz.
Én meg itt állok az őrület határán, mert ezt a viszketést nem lehet elviselni (pedig én nem vagyok egy kényes ember), de már csak nyugtatókkal tudok létezni.
Kérem, írja meg mi a véleménye és Ön szerint kihez fordulhatnék?
Hálásan köszönöm előre is, üdvözlettel Era

Tisztelt Era!

Érthető módon a leírtakból vizsgálat nélkül diagnózist nem tudok és nem is szabad mondani. Kétségtelen, hogy az autoimmun (ide tartoznak az allergiás kórképek is) gyakran társulnak egymással.
Az allergiás betegségek ugyanis lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
További vizsgálatot, ennek alapján oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-31 16:15:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja