SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Hashimoto thyreoiditis miatt szedek letroxot és szelént - immár több éve. Magánrendelésen rendszeresen ellenőrzik a TSH eredményemet, időnként az Anti TPO-t is. Babát szeretnénk és az anti TPO értékem magas volt, 1077. Kb. 2 év alatt az anti TPO értéke lassan csökkent 470-re. (örültem is a javulásnak) A napokban háziorvosom is elküldött laborba, ahol megnézték ezeket az értékeket, a THS továbbra is 0,99, de az anti TPO >1300 lett (ez egy másik labor, nem ide szoktam járni). Nagyon megijedtem, hogy ilyen rossz lett az eredmény, és visszamentem a laborba, ahol eddig is nézték. Ott újra 450 lett az anti TPO...
Mi a véleménye a Professzor úr? Történt akkor javulás? Egyáltalában javulást jelent ha csökken ez az érték? Melyik érték a megbízható? (Tüneteim korábban sem voltak, és most sincsenek..)
Köszönöm szépen a tanácsát!
Mimi





Tisztelt Mimi!

A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.
Fontos: a vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől, az alkalmazott módszertől is. Fontos, hogy pl. a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek.
Ráadásul a betegségek társulhatnak egymással.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen!

Tehát nem a leleteket kell(ene) kezelni, hanem a beteget! A laboratróiumi vizsgálatok eredményét a klinikai vizsgálatok eredményével együtt tanácsos értékelni (ezt több laboratrórium már fel is tünteti).
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-31 13:09:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja